Jak uratować bigos gdy jest za kwaśny, słony lub przypalony?

Jak uratować bigos gdy jest za kwaśny, słony lub przypalony?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Przesolony, za kwaśny lub przypalony bigos to największy koszmar niektórych z nas. Czasem zdarza się nam zapatrzeć lub po prostu zapomnieć o potrawie, która gotuje się w kuchni. Na „zepsuty” bigos są jednak sposoby, które chętnie podamy!

Jak uratować za słony bigos?

Bigos składa się już od początku z wielu potraw, które mają w sobie dużą zawartość soli. Niektórym z nas zapewne już wiele razy niestety zdarzyło się na samym końcu sypnąć trochę za dużo soli, niż planowaliśmy.

Nie musisz od razu rezygnować i wyrzucać pysznego dania do kosza! Na przesolony bigos są dwa, bardzo proste sposoby, które na pewno go uratują.

  1. Pierwszym z nich jest próba wyciągnięcia z kapusty nadmiaru soli. Kapusta naturalnie posiada jej dużą zawartość, dlatego ten trik jest klasycznym, jeśli chodzi o naprawienie smaku zupy, czy sosu. Do zbyt słonego bigosu należy dodać dwa obrane ziemniaki.
    Bigos należy dalej gotować z tymi ziemniakami, wchłoną one nadmiar soli i potrawa odzyska swój niesamowity smak! Pamiętaj jednak, aby nie rozgotować ziemniaków. Jeżeli tak się stanie, podczas gotowania rozpadną się w bigosie i potrawa znowu będzie zbyt słona.
  2. Kolejnym sposobem na uratowanie pysznego bigosu jest zastosowanie dodatkowej ilości odciśniętej, kiszonej kapusty, białej kapusty oraz kilku pomidorów.
    Do tego triku przyda się: 1 kilogram kiszonej kapusty, którą należy dokładnie przepłukać w wodzie oraz odcisnąć, 3-4 pomidory obrane ze skórki oraz ćwiartka słodkiej kapusty białej, drobno poszatkowanej.
    Przesolony bigos należy przełożyć do większego garnka tak, aby wszystkie składniki idealnie się zmieściły. Produkty podane wyżej należy do gotującego się bigosu włożyć, co jakiś czas wszystko delikatnie mieszać, aby połączyć ze sobą dania. 

Jak uratować za kwaśny bigos?

Bigos może wyjść zbyt kwaśny wtedy, jeśli nie odsączymy dokładnie kapusty. Wyciśnięty sok zostaw na później – w razie potrzeby możesz nim bigos dokwasić! Przed włożeniem kapusty do potrawy warto ją także dobrze przepłukać bieżącą wodą. 

jak uratować za kwaśny bigos
Fot. Jeżeli nie wiesz jak uratować za kwaśny bigos, koniecznie czytaj dalej

Jeśli jednak wszystko to zrobiłaś, a Twój bigos nadal jest zbyt kwaśny, nie załamuj się, gdyż są na to sposoby! Kwaśność trzeba zneutralizować innymi produktami.

  1. Pierwszym sposobem na pozbycie się zbyt dużej kwasowości jest dodanie do potraw białej kapusty. Można ją wcześniej trochę podgotować w innym garnku i wrzucić do dopiero gotującego się bigosu.
  2. Innym sposobem na zneutralizowanie kwaśności bigosu jest dodanie do niego suszonych śliwek, namoczonych wcześniej w czerwonym winie. Sposób ten może wydać się dziwny, ale naprawdę pomaga! Po dodaniu śliwek do gotującego się bigosu gotuj je do momentu, aż zmiękną.
  3. Innymi produktami, neutralizującymi kwasowość, które można dorzucić do bigosu, są ziemniaki oraz chleb. Bigos często jemy z tymi produktami, jako dodatkami na talerzu, więc połączone z bigosem będą równie dobre!

Jak uratować przypalony bigos?

Tak, jak wspomniano wcześniej, każdemu może się niestety zdarzyć o potrawie gotującej się na kuchence. Coś zaczyna nam o niej świtać, kiedy poczujemy zapach spalenizny.

jak uratować przypalony bigos
Fot. Jak uratować przypalony bigos? Najlepiej ostrożnie przenosząc go do nowego garnka.

Nie należy wtedy jednak wyrzucać każdej potrawy, a już na pewno nie bigosu. Kucharze wymyślili sposób na przypalony bigos! 

  1. Pierwszym, najczęściej podawanym sposobem, jest przełożenie potrawy do innego garnka. Kiedy już to zrobimy, należy włożyć do niej dwa korki od wina. W czasie gotowania tak „przyrządzonego” bigosu, warto mieszać go wraz z korkami. Po koło minucie gotowania korki można usunąć. Zniwelują one przykry zapach oraz smak, dzięki czemu będzie można zjeść potrawę ze smakiem.
  2. Pamiętaj, że jeżeli potrawa się przypali, nie mieszaj jej! Jeśli to zrobisz, rozprowadzisz spaleniznę po całym garnku. W zamian dodaj do garnka aromatyczne przyprawy, które zneutralizują mocno smak oraz zapach spalenizny. Idealne do tego będą: majeranek, czerwona papryka, czy kminek. 
  3. Ciekawym sposobem na spalony bigos jest również podlanie go czerwonym winem. Wino wyciągnie nieprzyjemny zapach oraz smak spalenizny, a także doda trochę inną, pyszną nutę naszej potrawie. 
  4. Przypalone danie warto także po prostu wstawić do lodówki i ostudzić. Bigos pozostaw w taki sposób na około 12 godzin. Po ponownym podgrzaniu zapach spalenizny będzie prawie niewyczuwalny.

Zobacz również:

Wigilijny barszcz grzybowy - przepis

Wigilijny barszcz grzybowy – przepis

Tradycyjne dania wigilijne różnią się często w zależności od rejonu naszego kraju. Na większości stołów króluje jednak co roku barszcz z k…

Wigilijna zupa fasolowa - przepis

Wigilijna zupa fasolowa – przepis

W wielu polskich domach na wigilijnym stole zamiast barszczu czy grzybowej pojawi się zupa fasolowa. Jest to bardzo ciekawa i smaczna alternatywa dla…

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?

Zupa grzybowa wigilijna z suszonych grzybów jest jednym z najważniejszych dań na świątecznym stole. Można nawet śmiało powiedzieć, że zupa t…

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię?

Tołpyga to dość duża ryba należąca do rodziny karpiowatych. Można ją spotkać w wielu polskich zbiornikach wodnych dzięki szeroko praktykowan…

Jak przyrządzić halibuta na wigilię

Jak przyrządzić halibuta na wigilię?

Spis treści: Halibut na wigilię  –  połączenie tradycji i wyjątkowego smaku Jak przyrządzić halibuta na święta? Halibut wigil…

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jeżeli nie macie pomysłu jaką rybę zrobić na święta, to dorsz wigilijny w sosie cytrynowym z żurawiną, będzie idealną potrawą, która zask…

Wigilijna zupa rybna z głów karpia - przepis

Wigilijna zupa rybna z głów karpia – przepis

Jak wszyscy wiemy, rodzinne tradycje są dla wielu z nas ważnym i nieodłącznym elementem życia. Szczególnie te, które przynoszą nam wspomnienia…

Krewetki na wigilię - przepis

Krewetki na wigilię – przepis

Krewetki nie są częstym daniem serwowanym na wigilię. Jednak w niektórych domach szuka się nowinek i podaje się krewetki duszone w białym winie…

Siemieniotka wigilijna - przepis

Siemieniotka wigilijna – przepis

Zupa wigilijna powinna być przede wszystkim kojarzona tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, posiadać niesamowity smak oraz zapach. Powinna tra…

makaron z makiem na wigilię przepis

Makaron z makiem na wigilię – przepis

Makaron z makiem to potrawa goszcząca na wigilijnym stole od lat. Przepis jest banalnie prosty, a smak nieziemski! Połączenie słodyczy i makaronu …

pulpety rybne na wigilię przepis

Pulpety rybne na wigilię – przepis

Można zaobserwować, że kulki rybne w galarecie coraz częściej goszczą na polskich stołach w trakcie Wigilii. Koniecznie trzeba zdawać sobie s…

Jak zrobić wigilijne kluski z makiem?

Jak zrobić wigilijne kluski z makiem?

Wigilia kojarzy się z rodzinnym biesiadowaniem przy stole. Dobrze jest też wiedzieć, że w różnych rejonach Polski są podawane potrawy regionaln…

Jak zrobić makiełki na wigilię przepis

Jak zrobić makiełki na wigilię – przepis

Makiełki z masy makowej jest to jedna z potraw, które w wielu domach goszczą na wigilijnym stole. W zależności od regionu, w którym się znajduj…

Jak przyrządzić jesiotra na wigilię?

Jak przyrządzić jesiotra na wigilię?

Jesiotra można przygotowywać na bardzo wiele sposobów i świetnie wpisuje się w świąteczne menu. Zatem zastanawiając się jak przyrządzić je…

Przyprawy do piernika - domowy przepis

Przyprawy do piernika – domowy przepis

Święta pachnące cynamonem, goździkiem i wanilią to zarówno wspomnienie z dzieciństwa, jak i stały element bożonarodzeniowego nastroju. Przypr…

Przyprawy do kutii - jakie użyć?

Przyprawy do kutii – jakie użyć?

Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posił…

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Dla wielu z nas aromatyczny barszcz wigilijny jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Obok karpia i pierogów z kapustą i grzybam…

Jak przechowywać pierogi na wigilię?

Jak przechować pierogi na wigilię?

Zbliżającymi się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia skłaniają nas jednocześnie do tego, by rozpocząć odpowiednie przygotowania. Zwyk…

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *