Tradycyjne dania wigilijne różnią się często w zależności od rejonu naszego kraju. Na większości stołów króluje jednak co roku barszcz z kiszonych buraków. Tymczasem mniej popularny wigilijny barszcz grzybowy może być miłą i smakowitą odmianą od barszczu czerwonego. Jaki jest więc najlepszy przepis na barszcz grzybowy na wigilię?
Barszcz grzybowy na wigilię – przepis
Przygotowanie wigilijnego barszczu grzybowego jest niezwykle proste. Wystarczy kilka garści suszonych grzybów, warzywa na wywar oraz przyprawy, by niezwykły aromat grzybów zagościł w domu podczas świąt.
Barszcz wigilijny grzybowy – składniki:
ok. 50 g suszonych grzybów (może być więcej)
2 litry wody
dwie marchewki
cebula
pół niewielkiego pora
korzeń pietruszki
1/4 selera lub łodyga selera naciowego
3 listki laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
pieprz, sól
ewentualnie sok z cytryny lub sok z kiszonej kapusty
Jak przyrządzić barszcz grzybowy wigilijny – krok po kroku
Suszone grzyby opłukać i zalać zimną wodą, odstawić na całą noc.
Warzywa obrać i opłukać pod bieżącą wodą. Cebulę przypalić na gazowym palniku lub suchej patelni.
Po namoczeniu nie odlewać, za to dodać dodatkowe dwa litry wody i zagotować. Do gotujących się grzybów wrzucić też obrane warzywa oraz ziele angielskie i liście laurowe. Gotować na małym ogniu aż warzywa i grzyby nie zmiękną, jednak minimum 1,5 godziny. Dłuższy czas gotowania gwarantuje, że wszystkie składniki oddadzą jak najwięcej smaku do zupy.
Barszcz wigilijny grzybowy jest już niemal gotowy! Teraz wystarczy przecedzić wywar i doprawić go pieprzem oraz solą według własnego uznania. W wielu zakątkach Polski barszcz doprawiany jest także sokiem z cytryny lub sokiem wyciśniętym z kiszonej kapusty. Również i tego sposobu warto więc spróbować! Po doprawieniu zupę należy ponownie zagotować.
Jak serwować wigilijny barszcz grzybowy?
Kiedy chcemy przygotować barszcz grzybowy na wigilię przepis można oczywiście zmodyfikować tak, by odpowiadał oczekiwaniom wszystkich zgromadzonych przy świątecznym stole. Jednak cały sekret idealnej zupy wigilijnej może tkwić tak naprawdę w dodatkach.
Zgodnie z tradycją serwowane podczas uroczystej wigilii dania muszą być postne. Dlatego też barszcz grzybowy wigilijny najlepiej podawać bez dodatku śmietany, czy też maślanej zasmażki. Świetnie smakować natomiast będzie zaserwowany z kromką świeżego chleba lub drożdżowymi pasztecikami z warzywnym nadzieniem. Dobrze skomponuje się też z domowym, grubo krojonym makaronem, albo warzywnymi uszkami. Do dekoracji użyć można natomiast posiekanych grzybów z wywaru i drobno posiekanej zieleniny.
Hobbystycznie przygotowujemy dla Was wartościowe artykuły i porady związane z gotowaniem oraz szeroko rozumianą gastronomią. Naszą misją jest zwiększanie świadomości użytkowników oraz poprawa ich zdolności kulinarnych w jak największym stopniu.