Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?
Spis treści:
- Zupa grzybowa wigilijna przepis i lista składników
- Jak zrobić zupę grzybową na wigilię? – sposób przygotowania
- Zupa wigilijna grzybowa – jak jeszcze można wzbogacić jej smak?
Zupa grzybowa wigilijna z suszonych grzybów jest jednym z najważniejszych dań na świątecznym stole. Można nawet śmiało powiedzieć, że zupa ta stała się prawdziwym symbolem kolacji wigilijnej i naszej, polskiej kuchni. Wiele gospodyń domowych podejmuje się więc jej samodzielnego przygotowania tej potrawy samodzielnie. Wówczas jak ugotować zupę grzybową wigilijną, by była smaczna i pożywna?
Zupa grzybowa wigilijna przepis i lista składników
Zupa grzybowa na wigilię tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowanym daniem i z pewnością każda gospodyni domowa, będzie wstanie przygotować ją we własnym zakresie.
To smakowite i aromatyczne danie musi wręcz zagościć na każdym, świątecznym stole i uraczyć nas niesamowitym aromatem i przyjemnym, grzybowym posmakiem. Przepis na zupę grzybową wigilijną nie jest trudny! Na samym początku jednak musimy wyposażyć się w niezbędne składniki. Należą do nich:
- około 600 gram suszonych grzybów;
- litr bulionu – warzywnego lub drobiowego;
- duża cebula;
- 3-4 średnie ziemniaki;
- 2 średnie marchewki;
- 2-3 ząbki świeżego czosnku;
- masło klarowane i oliwa z oliwek;
- 3 czubate łyżki śmietanki – minimum 30%;
- przyprawy do smaku oraz mąka.
Choć lista składników może wydawać się nam dość długa, to jednak z pewnością większość z nich już posiadamy w swojej kuchni!
Jak zrobić zupę grzybową na wigilię? – sposób przygotowania
Najlepsza zupa grzybowa wigilijna jest aromatyczna i mocno pożywna. W pierwszej kolejności zajmijmy się więc obraniem i poszatkowaniem warzyw, a także namoczeniem suszonych grzybów w wodzie – dobrą praktyką jest moczenie suszonych grzybów przez całą noc, co pozwoli na wydobycie z nich walorów smakowych.
Następnie na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek i wrzucamy przygotowane wcześniej warzywa. Musimy smażyć je przez około 5 minut do momentu aż zmiękną i lekko się przyrumienią. W osobnym garnku przygotowujemy litr bulionu i doprowadzamy do wrzenia. Kolejno dorzucamy do niego podsmażone warzywa i gotujemy przez około 10 minut. Po tym czasie dodajemy także nasze namoczone grzyby oraz przyprawy, a następnie gotujemy pod przykrywką przez kolejne 15 minut.
W tym momencie jest odpowiednia pora na przygotowanie zasmażki i zagęszczenie naszej zupy. W tym celu na patelni klarujemy masło, a następnie dodajemy do niego mąkę. Tak przygotowaną zasmażkę dodajemy do garnka z zupą i dolewamy śmietankę. Po chwili zupa będzie gotowa do zaserwowania!
Zupa wigilijna grzybowa – jak jeszcze można wzbogacić jej smak?
Zupa grzybowa wigilijna tak naprawdę może być przygotowana na wiele, różnych sposobów. Jedną z ciekawszych praktyk jest dodanie do niej wody, w której moczyły się grzyby. Pozwoli to na wyeksponowanie naturalnego, grzybowego smaku i nada całej zupie jeszcze mocniejszego aromatu.
Dodatkowo możemy także pokusić się o dodanie do zupy posiekanego koperku lub natki pietruszki. To również znacznie wzbogaci jej smak i sprawi, że stanie się ona jeszcze smaczniejsza. Niektórzy decydują się nawet na podanie zupy grzybowej wigilijnej w towarzystwie grzanek, co z kolei pozwoli na zwiększenie jej pożywności.