Siemieniotka wigilijna – przepis
Spis treści:
Zupa wigilijna powinna być przede wszystkim kojarzona tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, posiadać niesamowity smak oraz zapach. Powinna trafić również w gusta domowników i urzeknąć ich swoją oryginalnością. Jaka zupa wigilijna na Śląsku jest serwowana podczas wieczerzy wigilijnej? Czym jest siemieniotka i z jakich składników się ją wykonuje? Czy siemieniotka cieszy się dużą popularnością na polskich stołach?
Siemieniotka – jaka powinna być śląska zupa wigilijna?
Siemieniotka zupa zwana także konopianką jest popularną potrawą spożywaną na terenie Małopolski oraz Śląska w okresie Wigilii Bożego Narodzenia. Z barwy zielonkawo beżowa o płynnej konsystencji, nieco śliska zupa posiada przeważnie gorzkawy posmak.
Wielu zadaje sobie również pytanie, co to jest siemieniotka w kontekście składników, jakie zawiera. Jest to zupa z ugotowanych nasion konopii, podawana podczas wieczerzy była swego czasu symbolem płodności oraz dobrobytu. Ta zupa jest serwowana tylko podczas kolacji wigilijnej. Jej tradycja sięga XIX wieku, a, mimo iż nie jest to młoda potrawa, nadal cieszy się uznaniem na polskich stołach.
Śląskie gospodynie zazwyczaj miały osobny przepis na zrobienie tej pysznej zupy. Podawana była z grzankami bądź kaszą gryczaną ugotowaną na sypko. Współczesne przepisy mówią również o przygotowaniu zupy na bazie siemienia lnianego.
Dawne wierzenia sugerują, iż siemieniotka wigilijna chroniła przed wrzodami oraz świerzbem. Współcześnie siemieniotka czasem bywa wypierana przez inne potrawy związane z wigilijną tradycją. Nie brakuje jednak miłośników tej aromatycznej polewki, którzy nadal są wierni tej Bożonarodzeniowej potrawie.
Siemieniotka zupa-jak ją przygotować?
Przyrządzanie siemieniotki nie jest ani skomplikowane, ani też czasochłonne. Do jej przyrządzenia potrzebujemy następujące składniki:
- 100 ml słodkiej śmietanki,
- kilogram nasion konopii,
- jedną cebulę,
- pieprz oraz sól do smaku,
- grzanki zrobione z chleba bądź bułki.
Jak widzimy, lista składników nie jest długa i może się przydać osobom, które chciałaby pielęgnować tradycję związaną z podawaniem tej zupy na polskich stołach. Jeśli chodzi o sposób wykonania potrawy wigilijnej siemieniotki, to najpierw zajmujemy się nasionami konopnymi, które gotujemy we wodzie.
Gdy ziarenka zaczną pękać, zestawiamy garnek z kuchenki. Następnie mielimy konopie w maszynce, potem dolewamy do garnka dwie szklanki wody, przekładamy tam zmielone konopie i powtórnie gotujemy. Dodajemy resztę składników, czyli śmietankę oraz cebulę.
Przyprawiamy potrawę, dodajemy upieczone grzanki i nasza zupa wigilijna nadaje się do bezpośredniego podania. Jeśli zamiast chrupiących grzanek wolimy coś innego, warto dorzucić do zupy trochę ryżu albo kaszy gryczanej. Specyfika tej polewki jest niezwykle oryginalna i łatwo popsuć recepturę, dorzucając zbyt wiele niepotrzebnych składników.
Pomimo iż przepisy zawierają liczne wersje siemieniotki najlepiej pozostać wiernym tej jednej, najprostszej. Nierzadko przepis na pyszną siemieniotkę może podarować nam babcia, dzięki której tradycja związana z siemieniotką nie zaginie, jeśli tylko sami będziemy ją pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.