Siemieniotka wigilijna – przepis

Siemieniotka wigilijna – przepis
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:



Zupa wigilijna powinna być przede wszystkim kojarzona tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, posiadać niesamowity smak oraz zapach. Powinna trafić również w gusta domowników i urzeknąć ich swoją oryginalnością. Jaka zupa wigilijna na Śląsku jest serwowana podczas wieczerzy wigilijnej? Czym jest siemieniotka i z jakich składników się ją wykonuje? Czy siemieniotka cieszy się dużą popularnością na polskich stołach?

Siemieniotka – jaka powinna być śląska zupa wigilijna?

Siemieniotka zupa zwana także konopianką jest popularną potrawą spożywaną na terenie Małopolski oraz Śląska w okresie Wigilii Bożego Narodzenia. Z barwy zielonkawo beżowa o płynnej konsystencji, nieco śliska zupa posiada przeważnie gorzkawy posmak.

Wielu zadaje sobie również pytanie, co to jest siemieniotka w kontekście składników, jakie zawiera. Jest to zupa z ugotowanych nasion konopii, podawana podczas wieczerzy była swego czasu symbolem płodności oraz dobrobytu. Ta zupa jest serwowana tylko podczas kolacji wigilijnej.  Jej tradycja sięga XIX wieku, a, mimo iż nie jest to młoda potrawa, nadal cieszy się uznaniem na polskich stołach.

Śląskie gospodynie zazwyczaj miały osobny przepis na zrobienie tej pysznej zupy. Podawana była z grzankami bądź kaszą gryczaną ugotowaną na sypko. Współczesne przepisy mówią również o przygotowaniu zupy na bazie siemienia lnianego.

Dawne wierzenia sugerują, iż siemieniotka wigilijna chroniła przed wrzodami oraz świerzbem. Współcześnie siemieniotka czasem bywa wypierana przez inne potrawy związane z wigilijną tradycją. Nie brakuje jednak miłośników tej aromatycznej polewki, którzy nadal są wierni tej Bożonarodzeniowej potrawie. 

potrawa wigilijna siemieniotka
Fot. Siemieniotka to tradycyjna potrawa wigilijna na Śląsku

Siemieniotka zupa-jak ją przygotować?

Przyrządzanie siemieniotki nie jest ani skomplikowane, ani też czasochłonne. Do jej przyrządzenia potrzebujemy następujące składniki:

  • 100 ml słodkiej śmietanki,
  • kilogram nasion konopii,
  • jedną cebulę, 
  • pieprz oraz sól do smaku,
  • grzanki zrobione z chleba bądź bułki.

Jak widzimy, lista składników nie jest długa i może się przydać osobom, które chciałaby pielęgnować tradycję związaną z podawaniem tej zupy na polskich stołach. Jeśli chodzi o sposób wykonania potrawy wigilijnej siemieniotki, to najpierw zajmujemy się nasionami konopnymi, które gotujemy we wodzie.

Gdy ziarenka zaczną pękać, zestawiamy garnek z kuchenki. Następnie mielimy konopie w maszynce, potem dolewamy do garnka dwie szklanki wody, przekładamy tam zmielone konopie i powtórnie gotujemy. Dodajemy resztę składników, czyli śmietankę oraz cebulę.

Przyprawiamy potrawę, dodajemy upieczone grzanki i nasza zupa wigilijna nadaje się do bezpośredniego podania. Jeśli zamiast chrupiących grzanek wolimy coś innego, warto dorzucić do zupy trochę ryżu albo kaszy gryczanej. Specyfika tej polewki jest niezwykle oryginalna i łatwo popsuć recepturę, dorzucając zbyt wiele niepotrzebnych składników.

Pomimo iż przepisy zawierają liczne wersje siemieniotki najlepiej pozostać wiernym tej jednej, najprostszej. Nierzadko przepis na pyszną siemieniotkę może podarować nam babcia, dzięki której tradycja związana z siemieniotką nie zaginie, jeśli tylko sami będziemy ją pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. 

Zobacz również:

Wigilijny barszcz grzybowy - przepis

Wigilijny barszcz grzybowy – przepis

Tradycyjne dania wigilijne różnią się często w zależności od rejonu naszego kraju. Na większości stołów króluje jednak co roku barszcz z k…

Wigilijna zupa fasolowa - przepis

Wigilijna zupa fasolowa – przepis

W wielu polskich domach na wigilijnym stole zamiast barszczu czy grzybowej pojawi się zupa fasolowa. Jest to bardzo ciekawa i smaczna alternatywa dla…

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię

Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?

Zupa grzybowa wigilijna z suszonych grzybów jest jednym z najważniejszych dań na świątecznym stole. Można nawet śmiało powiedzieć, że zupa t…

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię?

Tołpyga to dość duża ryba należąca do rodziny karpiowatych. Można ją spotkać w wielu polskich zbiornikach wodnych dzięki szeroko praktykowan…

Jak przyrządzić halibuta na wigilię

Jak przyrządzić halibuta na wigilię?

Spis treści: Halibut na wigilię  –  połączenie tradycji i wyjątkowego smaku Jak przyrządzić halibuta na święta? Halibut wigil…

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jeżeli nie macie pomysłu jaką rybę zrobić na święta, to dorsz wigilijny w sosie cytrynowym z żurawiną, będzie idealną potrawą, która zask…

Wigilijna zupa rybna z głów karpia - przepis

Wigilijna zupa rybna z głów karpia – przepis

Jak wszyscy wiemy, rodzinne tradycje są dla wielu z nas ważnym i nieodłącznym elementem życia. Szczególnie te, które przynoszą nam wspomnienia…

Krewetki na wigilię - przepis

Krewetki na wigilię – przepis

Krewetki nie są częstym daniem serwowanym na wigilię. Jednak w niektórych domach szuka się nowinek i podaje się krewetki duszone w białym winie…

Siemieniotka wigilijna - przepis

Siemieniotka wigilijna – przepis

Zupa wigilijna powinna być przede wszystkim kojarzona tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, posiadać niesamowity smak oraz zapach. Powinna tra…

makaron z makiem na wigilię przepis

Makaron z makiem na wigilię – przepis

Makaron z makiem to potrawa goszcząca na wigilijnym stole od lat. Przepis jest banalnie prosty, a smak nieziemski! Połączenie słodyczy i makaronu …

pulpety rybne na wigilię przepis

Pulpety rybne na wigilię – przepis

Można zaobserwować, że kulki rybne w galarecie coraz częściej goszczą na polskich stołach w trakcie Wigilii. Koniecznie trzeba zdawać sobie s…

Jak zrobić wigilijne kluski z makiem?

Jak zrobić wigilijne kluski z makiem?

Wigilia kojarzy się z rodzinnym biesiadowaniem przy stole. Dobrze jest też wiedzieć, że w różnych rejonach Polski są podawane potrawy regionaln…

Jak zrobić makiełki na wigilię przepis

Jak zrobić makiełki na wigilię – przepis

Makiełki z masy makowej jest to jedna z potraw, które w wielu domach goszczą na wigilijnym stole. W zależności od regionu, w którym się znajduj…

Jak przyrządzić jesiotra na wigilię?

Jak przyrządzić jesiotra na wigilię?

Jesiotra można przygotowywać na bardzo wiele sposobów i świetnie wpisuje się w świąteczne menu. Zatem zastanawiając się jak przyrządzić je…

Przyprawy do piernika - domowy przepis

Przyprawy do piernika – domowy przepis

Święta pachnące cynamonem, goździkiem i wanilią to zarówno wspomnienie z dzieciństwa, jak i stały element bożonarodzeniowego nastroju. Przypr…

Przyprawy do kutii - jakie użyć?

Przyprawy do kutii – jakie użyć?

Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posił…

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Dla wielu z nas aromatyczny barszcz wigilijny jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Obok karpia i pierogów z kapustą i grzybam…

Jak przechowywać pierogi na wigilię?

Jak przechować pierogi na wigilię?

Zbliżającymi się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia skłaniają nas jednocześnie do tego, by rozpocząć odpowiednie przygotowania. Zwyk…

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *