Przyprawy do kutii – jakie użyć?
Spis treści:
Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posiłków. Jest charakterystyczna dla naszego narodu, wywodzi się jednak z kultury prawosławnej. Kutia ma swoje korzenie w Rosji, na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Tam kutię spożywa się w wigilię, ponieważ tradycyjne ziarno symbolizuje początek nowego życia. Jej słodkawy smak kryje w sobie mnóstwo interesujących nut starannie dobranych przypraw. Nawet starsze dziecko, z pomocą najbardziej podstawowego i najprostszego przepisu (oraz rodzica), może swobodnie poradzić sobie z jej przyrządzeniem. Jak więc zrobić kutię?
Kutia – składniki i przyprawy
Po krótce – potrzebujemy:
- paczki maku (500g),
- pszenicy bez łusek (ok. 150g),
- nieco ponad szklankę mleka,
- garść bakalii – orzechów i migdałów.
Te składniki odpowiednio przygotowane i połączone z przyprawami takimi jak – miód, kandyzowana skórka pomarańczy, cukier waniliowy (lub pasta waniliowa), dadzą razem w efekcie rozkosz dla naszego podniebienia. Dalej przedstawię przepis na kutię wigilijną.
W pierwszej kolejności należy zalać nasz mak gorącym mlekiem. Pszenicę płuczemy, zalewamy wodą. Oba produkty zostawiamy w tym stanie na całą noc. Na następny dzień przeciskamy mak np. przez gazę, tak, by go odcedzić. Po tym procesie trzeba trzy razy zmielić go na maszynce przy pomocy najmniejszego sitka.
Co zaś z pszenicą? Również odcedzamy. Potem należy zalać ją wodą i gotować do rozmiękczenia około 20-30 minut. Przedostatni krok to wrzucenie bakalii na suchą patelnię i delikatne ich podprażenie. Na koniec wszystko przekładamy do miski i mieszamy, razem z miodem, skórką pomarańczową i wanilią. Miskę pełną pyszności na kilka godzin trzeba wstawić do lodówki.
Jak zrobić kutię na wigilię?
Tak naprawdę, powyższy przykład to tylko jeden z wielu wariantów przyrządzenia pysznej kutii. W zależności od tradycji danego regionu, danie to różni się konsystencją, ilością bakalii i ich rodzajem, oraz resztą dodatków.
Kutia – niby ta sama – może różnić się między sobą. Raz może być gęsta i lepka, tak, że trzyma się łyżki, innym razem zaś będzie nieco bardziej rozwodniona, taką kutię można jeść jak zupę z głębokiego talerza. Czasem robi się ją z ziaren pszenicy, czasem z ryżu, kaszy typu pęczak, lub nawet makaronu.
Niektórzy również lubią „podlać” gotowe danie wywarem z suszonych owoców, lub wodą z miodem. Bardzo ważnym elementem kutii są bakalie – tu również występuje dosyć duża dowolność. Mogą to być:
- Orzechy włoskie
- Migdały
- Rodzynki
- Suszona żurawina
- Suszone morele
Niestandardowy przepis na kutię
Pomysłową i ciekawą opcją na urozmaicenie jest polanie kutii śmietanką, lub mlekiem. Śmietanka doda świeżego akcentu i wspaniale zadziała na przełamanie słodkiego smaku potrawy. Kutię można robić przez cały rok – nie tylko od święta!
Zastąp nią zwykły deser, który robisz na co dzień, a gości na pewno zachwyci ale również zaskoczy bakaliowo – makowy smak tego wyjątkowego podwieczorku. Ta mniej wigilijna wersja sprawdzi się doskonale np. z dodanymi pokruszonymi herbatnikami. Oryginalny, lecz nieskomplikowany przepis być może częściej, niż raz w roku, zagości w Twojej kuchni.