Jak uratować przesolony rosół ?

Jak uratować przesolony rosół ?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Przesolony rosół może być katastrofą nawet i najlepszego kucharza. I o ile zupę jest łatwo uratować dolewając po prostu do niej wody o tyle z rosołem już nie jest taka prosta sprawa. Rosół ma swój aromat i smak dzięki temu, że gotuje się go dosyć długo a po dolaniu do niego wody straciłby swój smak i aromat.

Jak uratować przesolony rosół ?

Rosół to potrawa, którą często podajemy na różnego rodzaju uroczystościach rodzinnych. Wyobraźmy sobie, że jest dzień ważnego dla nas wydarzenia i już od rana szykujemy rosół.

Staramy się, aby był on dobrze ugotowany, przyprawiony, ale z tego roztargnienia i pośpiechu dodajemy za dużo soli lub innej przyprawy. Pojawia się więc nie lada problem bo jak się okazuje sól zabija cały smak i sprawia, że danie jest nie do zjedzenia. Co zrobić w takiej sytuacji i czy da się go jeszcze uratować ?

za słony rosół
Fot. Za słony rosół? Mamy na to sposoby

Jak zniwelować smak soli w rosole ?

Otóż sposobów na przesolony rosół jest jest kilka więc jak się okazuje danie jest do uratowania. 

  1. Jednym z najbardziej popularnych jest włożenie całego, obranego, surowego ziemniaka do rosołu. Jeśli soli jest naprawdę dużo można dodać 3 lub 4 bulwy. W momencie kiedy będą miękkie należy je wyjąć i wyrzucić. Ziemniaki świetnie poradzą sobie z wchłonięciem nadmiernej ilości soli przy czym należy uważać aby go nie rozgotować. Bezpiecznym czasem będzie tutaj trzymanie go w rosole około 15 minut.
  2. Kolejnym niezawodnym sposobem będzie włożenie woreczka z ryżem, który zminimalizuje dużą ilość soli w rosole. Tutaj należy również uważać by nie trzymać go zbyt długo, dlatego że po dłuższym czasie ryż zacznie uwalniać zawartą w nim skrobię przez co nasz rosół stanie się mętny. Wystarczy go tutaj trzymać około 10 minut.
  3. Kolejny sposób na przesolony rosół to wykorzystanie produktu, który każdy ma w swojej kuchni a mianowicie jajka. Należy oddzielić białko od żółtka i wlać białko do rosołu. Następnie czekamy aż się zetnie i wyciągamy je za pomocą sitka lub łyżki.

Jak uniknąć przesolonego rosołu ?

Jeśli chcemy wydobyć cały smak i aromat z naszego rosołu, sól należy dodawać pod koniec gotowania. Jednak zwracajmy uwagę również na to, że większość przypraw używanych przez nas w kuchni zawiera sól. W momencie, gdy powyższe sposoby zawiodły można dolać trochę wody lub dorzucić warzywa. Jeżeli w garnku nie mamy już na to miejsca, można odlać odrobinę bulionu do słoika i zamrozić na następny raz. Stosując ten sposób rozpuszczamy nadmierną ilość soli w większej ilości płynu przez co staje się ona mniej wyczuwalna.

jak zniwelować smak soli w rosole
Fot. Teraz już wiesz jak zniwelować smak soli w rosole

Co jeszcze można zrobić z przesolonym rosołem ?

Jeśli zostało nam trochę zbyt solonego rosołu np po odlaniu, możemy go wykorzystać do zupy. Gotując zupę ogórkową czy też jarzynową na bazie bulionu możliwe jest zabielenie go jogurtem lub śmietaną. To sprawi, że kwaskowaty smak tych produktów zneutralizuje przyprawy i zupa będzie idealnie doprawiona.

Jak widzimy, przesolony rosół niekoniecznie nadaje się do wyrzucenia. Można wykorzystać jeden z powyższych sposobów na uratowanie go bądź zrobić równie smaczną zupę.


Zobacz również:

Przyprawy do piernika - domowy przepis

Przyprawy do piernika – domowy przepis

Święta pachnące cynamonem, goździkiem i wanilią to zarówno wspomnienie z dzieciństwa, jak i stały element bożonarodzeniowego nastroju. Przypr…

Przyprawy do kutii - jakie użyć?

Przyprawy do kutii – jakie użyć?

Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posił…

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Jak doprawić barszcz wigilijny?

Dla wielu z nas aromatyczny barszcz wigilijny jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Obok karpia i pierogów z kapustą i grzybam…

Jakie przyprawy do kapusty wigilijnej

Jakie przyprawy do kapusty wigilijnej

Przepis na kapustę wigilijną z grzybami, czy też w innej wersji niekiedy przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Chociaż trzeba powiedzieć, że…

Jak przyprawić ziemniaki do pieczenia

Jak przyprawić ziemniaki do pieczenia

Idealnie przyprawione pieczone ziemniaki to marzenia każdej gospodyni i każdego gospodarza. Do przygotowywania frytek i ziemniaków pieczonych warto…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *