Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy spotykają się przy stole, aby zjeść uroczystą kolację. Dobrze jest zatem poznać jedną z wigilijnych potraw, jaką jest zupa z suszonych owoców. Co ważne, to tego rodzaju zupę mogą jeść także najmłodsi goście.
Zupa wigilijna z suszonych owoców – co to jest?
Zupa owocowa z suszu wigilijna to specjalnie przygotowana potrawa między innymi ze śliwek, mango czy też dodaje się morele i gruszki. Warto też wspomnieć, że zupa owocowa na wigilię to tradycyjna potrawa, która jest nadal obecna w niektórych rejonach Polski, a swoje pochodzenie zawdzięcza temu, że we wcześniejszych czasach ludzie suszyli owoce na zimę, by mogli z nich przyrządzać różne potrawy.
Między innymi robi się też wigilijny kompot z suszu. Zupa owocowa wigilijna najczęściej jest podawana ze suszonych śliwek, ale także można bez problemu dodać inne suszone owoce, które się najbardziej lubi, dzięki temu smak i zapach zupy będą roznosiły się po całym domu, dzięki czemu każdy domownik i gość spróbuje tej potrawy. Co ważne, to można przygotować tę świąteczną zupę już nawet dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.
Zupa owocowa na wigilię – przepis
Przepis na owocową zupę wigilijną jest niesamowicie prosty, co dodatkowo jest zaletą tego dania. Składniki, jakie będą potrzebne na zupę owocową na wigilię to:
100 g suszonych śliwek,
100 g suszonych moreli,
100 g suszonego mango,
100 g suszonych gruszek,
1 łyżka rodzynek (można zamienić na żurawinę),
cukier do smaku (około 3 łyżeczek),
około 1-2 litry wody,
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
100 ml śmietanki kremowej,
wybrany makaron.
Śliwki i inne owoce, które się wybrało do zupy, wsypujemy do gotującej się wody aż do miękkości. Pod koniec gotowania doprawiamy zupę cukrem dla smaku. W międzyczasie trzeba połączyć mąkę ziemniaczaną ze śmietanką i wlać ją do zupy.
Ważne jest to, by cały czas mieszać zupę, gdy doda się śmietanę z mąką. Należy też pamiętać, aby przed rozgotowaniem się owoców wyjąć po kilka śliwek, które będą stanowiły fantastyczną dekoracją na talerzu u każdego domownika i gościa wigilijnej kolacji. Co ważne, to można także wyjąć do dekoracji mango czy też morelę, w zależności, od tego, które owoce się lubi najbardziej.
Dobrze jest też pamiętać o makaronie, który powinien być gotowany w osobnym garnku i dodany bezpośrednio do talerza. Warto wspomnieć, że może być to też makaron robiony ręcznie.
Dobrze jest też dodać, że przygotowanie takiej zupy zajmuje około godziny do dwóch, w zależności od tego, jak szybko owoce suszone zmiękną na tyle, by można było je swobodnie zjeść. Warto też pamiętać o tym, by dobrać owoce pod względem swoich smaków, dzięki czemu będzie pewność, że wszyscy zjedzą ze smakiem tę tradycyjną wigilijną potrawę.
Hobbystycznie przygotowujemy dla Was wartościowe artykuły i porady związane z gotowaniem oraz szeroko rozumianą gastronomią. Naszą misją jest zwiększanie świadomości użytkowników oraz poprawa ich zdolności kulinarnych w jak największym stopniu.