Jak zagotować bigos w słoikach?
Spis treści:
Ta sprawdzona, „babcina metoda” doskonale nadaje się do sporządzania pysznych przetworów na zimę. Pasteryzacja, bo o niej mowa, to proces polegający na odpowiednim podgrzaniu produktów w celu ich zakonserwowania. Jej pomysłodawcą jest nikt inny jak niejaki Louis Pasteur.
Tak przygotowane jedzenie zachowuje swój smak oraz świeżość eliminując przy tym szkodliwe bakterie i drobnoustroje. Wekować możemy naprawdę przeróżne produkty takie jak warzywa i owoce oraz zupy, mięsa oraz sosy czy też popularne dania. Jedną z najpopularniejszych potraw wekowanych jest zdecydowanie bigos, który doskonale sprawdzi się nie tylko na świątecznym stole.
Jak zawekować bigos w słoikach ?
Aby jedzenie się nie zepsuło, podstawą są przede wszystkim szczelne słoiki. Nie mogą być one pęknięte ani też wyszczerbione. Jeśli używasz tradycyjnych słoików twist-off, zadbaj o to, aby nakrętka nie była zużyta. Najlepiej jest co roku wymieniać je dla pewności.
Lepszym wyborem będą na pewno słoiki typu „weck”. Posiadają one specjalną uszczelkę i metalowy zatrzask, który skutecznie chroni jedzenie przed zepsuciem. Znacznie lepiej sprawdzą się one od tradycyjnych słoików typu twist-off. W tych drugich nawet po jednym użyciu zakrętka słoika może się odkształcić, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w komplet nowych, zanim przystąpimy do pracy.
Pasteryzacja bigosu w garnku
Poniżej krótka instrukcja dla prawidłowego pasteryzowania bigosu w słoikach w garnku
- Słoiki należy dokładnie umyć płynem do naczyń lub wstawić do zmywarki na program o najwyższej mocy. Przed nałożeniem bigosu możesz je też przez ok. 10-30 minut trzymać w piekarniku w temperaturze 100 °C.
- Do gorących słoików wlewamy jeszcze ciepły bigos, a potem starannie i szczelnie je zakręcamy. Aby się nie poparzyć, używaj przy tym koniecznie ściereczki bądź rękawic kuchennych.
- Przygotuj duży garnek i ułóż na dnie ścierkę kuchenną. Zabezpieczysz tym samym słoiki przed pęknięciem.
- Na dnie garnka układamy słoiki tak, aby nie stykały się one ze sobą ani z dnem naczynia.
- Tak przygotowane słoiki zalewamy gorącą wodą tak, aby poziom wody sięgał około 1-3 cm poniżej najniższego z nich, po czym doprowadzamy całość do wrzenia.
- Pasteryzujemy bigos pod przykrywką przez 20-30 minut w temperaturze 100 °C. W tym czasie zauważysz, że wieczka się uwypukliły.
- Po upływie wyznaczonego czasu bigos należy schłodzić. Możesz w tym celu stopniowo odlewać ciepłą wodę albo dolewać zimną. Postaw schłodzone słoiki na ściereczce do góry dnem lub zawiń w gruby ręcznik i pozostaw go na kilka godzin do ostudzenia.
- Gotowy produkt umieść w piwnicy bądź spiżarni i ciesz się jego pysznym smakiem przez długi czas!