Co przygotować wcześniej na święta Wielkanocne? Gotowa lista

Co przygotować wcześniej na święta Wielkanocne? Gotowa lista
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:



Warto wstępnie przygotować sobie kalendarz wielkanocny, który będzie zawierał dokładne wytyczne co przygotować na święta wielkanocne. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego chaosu z powodu braku organizacji poszczególnych czynności. Niewątpliwe jest, iż przygotowania do świąt wielkanocnych obejmują głównie pieczenie popularnego ciasta, jakim jest sernik. Poniższy harmonogram pozwoli na lepszą organizację.

Święta wielkanocne – co i kiedy przygotować?

Kalendarz wielkanocny powinien zawierać czynności, które należy zrealizować przygotowując się do tego ważnego dnia. Z pewnością najlepiej zrezygnować z przygotowywania dań i deserów, przy których wiemy, że domownicy bądź goście nie przepadają.

Szkoda byłoby wyrzucać dużą ilość niezjedzonej żywności, która wraz z upływem czasu może tylko popsuć się. W związku z tym jak wyglądają przygotowania do świąt wielkanocnych, aby przeżyć je w spokoju i bez zbędnego stresu? Niewątpliwe jest, że nie trzeba sprzątać domu na zbyt wysoki połysk. Domowe porządki bez obaw można kontynuować również po świętach. Warto zachęcić do tych czynności pozostałych domowników.

Kolejną ważną kwestią odnośnie przygotowywania się do zbliżających się świąt wielkanocnych jest planowana lista gości. W tym czasie rodziny często odwiedzają się. W związku z tym zaleca się, aby nieco wcześniej wiedzieć na ile osób planować miejsce przy stole wraz z ilością posiłków.

Jak wyglądają przygotowania do świąt wielkanocnych tydzień wcześniej?

Co przygotować na święta wielkanocne tydzień wcześniej? W tym czasie na spokojnie można zabrać się za porządki typu: umycie okien i zmiana firanek, wypranie obrusów oraz dywanów czy też posianie rzeżuchy. Kiedy piec ciasta na święta wielkanocne?

Około tydzień wcześniej można przygotować spody do mazurków, a następnie szczelnie je zawinąć i umieścić w zimnym miejscu. Z żywności można także przygotować już bazę mięsną potrzebną później do pasztetów. W zamrażalniku może być ona nawet przez okres 2 tygodni.

Kalendarz wielkanocny uwzględniający tydzień wcześniej może zawierać również zrobienie zakupów tych produktów, które nie zepsują się, jak np. mąka, cukier itp. Ponadto można zaplanować dekorację świątecznego stołu, aby na spokojnie jeszcze zdążyć wybrać i kupić wszelkie dodatki czy też dekoracje. Piękną dekoracją okazują się też żywe kwiaty, najlepiej tulipany albo żonkile bądź wierzbowe bazie.

Kalendarz wielkanocny – 3 dni wcześniej

Około 3 czy też 4 dni przed Wielkanocą można przyrządzać, a następnie marynować mięsa, dlatego że umieszczone w lodówce nie zepsują się. W tym czasie można także przygotować już zakwas na żurek. W Niedzielę Wielkanocną będzie on oddawał piękny aromat w kuchni i przede wszystkim smaczny smak. Co przygotować na święta w połowie wielkiego tygodnia?

Dodatkowo w kuchni można przyrządzić też pasztet. Inne sprawy organizacyjne mogą obejmować również wyprasowanie obrusów, a następnie rozłożenie ich, aby nie zmięły się. Oczekując na gości warto sprawdzić dostępne w swoim domu nakrycia wraz z zastawą stołową – czy jest ona odpowiednio skompletowana na planowaną ilość osób przy świątecznym stole.

Przygotowania do świąt wielkanocnych mogą obejmować w połowie tygodnia przygotowanie wielkanocnych stroików, które powoli będą już wprowadzać nas w świąteczny nastrój.

Kiedy piec ciasta na Wielkanoc?

Kiedy piec sernik na Wielkanoc wraz z innymi, planowanymi ciastami? To jedno z kluczowych pytań organizacyjnych! 2 dni wcześniej można już upiec planowane ciasta wielkanocne. Spośród najpopularniejszych wskazuje się przede wszystkim na: sernik, mazurek, babkę oraz makowiec. Niektórzy pieką sero-makowiec, dzięki czemu zamiast dwóch, przygotowują jedno ciasto tego typu.

Wielki Piątek to idealny czas, kiedy w kalendarzu wielkanocnym można uwzględnić przygotowanie takich świątecznych dodatków jak chrzan oraz ćwikła. Dzień przed święceniem można na spokojnie przystroić wielkanocny koszyczek, a następnie wraz z najbliższymi, szczególnie z dziećmi – pomalować pisanki. Dzięki temu można miło spędzić czas w gronie rodzinnym.

Co przygotować na święta wielkanocne dzień wcześniej?

Jak wyglądają przygotowania do świąt wielkanocnych w Wielką Sobotę? Kalendarz wielkanocny powinien uwzględniać w tym okresie zrobienie ostatnich już zakupów, czyli kupienie produktów z krótszymi terminami ważności.

Dzień wcześniej najlepiej zetrzeć kurze oficjalnie kończąc świąteczne porządki. Wtedy ciasta są już zwykle gotowe, ale Wielka Sobota to idealny czas na ugotowanie barszczu białego albo żurku. Obie zupy są tradycyjne dla świąt wielkanocnych.

Przygotowania do świąt wielkanocnych dzień wcześniej powinny obejmować także przygotowanie sałatek oraz ugotowanie jajek. Przygotowując w ten sposób kalendarz wielkanocny, a następnie realizując go, można uniknąć niepotrzebnego stresu.

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Żurek Wielkanocny - przepis

Żurek Wielkanocny – przepis

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest żurek. Ta smaczna, aromatyczna zupa z licznymi dodatkami, nie tylko rozgrzeje, ale i nasyci. Nic …

Zupa chrzanowa na Wielkanoc - przepis

Zupa chrzanowa na Wielkanoc – przepis

Z czym kojarzyć się może Wielkanoc? Na pewno z budzącą się naturą do życia, z pisankami i wesoło kicającym zającem. Nie będzie jednak brak…

Zapiekanka Wielkanocna z białą kiełbasą - przepis

Zapiekanka wielkanocna z białą kiełbasą – przepis

Czy może być coś bardziej wielkanocnego na obiad niż zapiekanka z białą kiełbasą? Koniecznie poznajcie Nasz przepis bo gwarantuje, że ta cie…

Tymbaliki Wielkanocne - przepis

Tymbaliki Wielkanocne – przepis

Tymbaliki wielkanocne są jedną z wielu potraw goszczących na świątecznym stole. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kocioł. Polska k…

Tradycyjny sernik Wielkanocny - przepis

Tradycyjny sernik wielkanocny – wyjątkowy przepis świąteczny

Puszysty sernik wielkanocny to przepis wręcz stworzony dla zabieganych w czasie świąt osób lub po prostu tych, którzy nienawidzą czekać na sło…

Sosy do jajek na Wielkanoc

Sosy do jajek na Wielkanoc – przepisy i inspiracje

Jajka to jedno z podstawowych produktów spożywczych na stole wielkanocnym. Są one nieodłącznym elementem śniadania wielkanocnego i jednym z symb…

Tarta Wielkanocna z jajkiem i białą kiełbasą

Tarta wielkanocna na słodko – wyjątkowy przepis na cudowne święta!

Chcesz zrobić niespodziankę swojej rodzinie w te święta? A może kiełbaski i jajka to wszystko, co zostało Ci po Wielkanocy? Wielkanocna tarta z…

Sałatka Wielkanocna z pieczarkami - przepis

Sałatka wielkanocna z pieczarkami – wyjątkowy przepis dla każdego!

Wielkanoc to wyjątkowy czas w roku, który niezmiennie kojarzy się z tradycyjnymi daniami. Królują w nich jajka, śledzie, majonez, a na stole nie…

Sałatka śledziowa Wielkanocna

Sałatka śledziowa wielkanocna – przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie

Sałatka wielkanocna ze śledziem to idealna propozycja na śniadanie świąteczne oraz sycący dodatek do kolacji. Przygotowanie jej jest bardzo pros…

Sałatka na Wielkanoc z kurczakiem

Sałatka na Wielkanoc z kurczakiem – przepis od babci!

Tradycyjna sałatka na bazie majonezu(zamiennie z jogurtem) i warzywami mogła już niektórym osobom się sprzykrzyć. Co można w takim razie zamias…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *