Żurek Wielkanocny – przepis
Spis treści:
- Idealny zakwas do żurku. Jak przygotować go w domu?
- Przepis na wielkanocny żurek. Sprawdzony sposób na pyszne, świąteczne danie.
- Jak podać żurek wielkanocny na zakwasie?
Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest żurek. Ta smaczna, aromatyczna zupa z licznymi dodatkami, nie tylko rozgrzeje, ale i nasyci. Nic zatem dziwnego, że dostępne są różne przepisy i wskazówki jak ugotować żurek wielkanocny. Domowy żurek, najlepiej jest ugotować z samodzielnie przygotowanego zakwasu. Do jego wykonania wystarczy kilka składników, w tym mąka żytnia, ciepła woda, czosnek i przyprawy takie jak sól, pieprz, liść laurowy. Zakwas jest bardzo istotny, gdyż to właśnie on, nada zupie obłędnego smaku.
Idealny zakwas do żurku. Jak przygotować go w domu?
Gotując żurek można zdecydować się na zakwas kupny, który dostępny jest niemal w każdym sklepie, lub ten przygotowany samodzielnie.
Do jego przygotowania wystarczy:
- 500 ml przegotowanej, ciepłej wody,
- 5 łyżek mąki żytniej,
- liść laurowy,
- kilka ząbków czosnku,
- sól,
- kilka kuleczek ziela angielskiego.
Bardzo ważny jest rodzaj użytej do zakwasu mąki. Zakwas na żur przygotowuje się wyłącznie z mąki żytniej typ 2000. To odróżnia go od barszczu białego, który przygotowuje się z mąki pszennej.
Wszystkie składniki należy umieścić w wyparzonym, szklanym naczyniu, dokładnie wymieszać oraz przykryć gazą. Zakwas należy codziennie mieszać, najlepiej 2 razy, aby nie spleśniał. Po upływnie 7 dni nadaje się do przygotowania zupy.
Przepis na wielkanocny żurek. Sprawdzony sposób na pyszne, świąteczne danie.
Wielkanocny żurek jest łatwą zupą, którą przygotujesz w domu. Do jej ugotowania potrzebny jest bulion, około 1l, może być mięsny lub warzywny, wspomniany wcześniej zakwas z mąki żytniej oraz ulubione dodatki na przykład 1 kiełbasa biała,1 większą kiełbasa zwyczajna, około 200g, boczek, 2 ziemniaki i jajko ugotowane na twardo. Jak przygotować żurek na święta Wielkanocne?
Kiełbasę wraz z boczkiem należy pokroić. Następnie podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu. Gdy kiełbasa zacznie się zarumieniać, należy zalać składniki wcześniej ugotowanym bulionem. Na koniec należy wlać zakwas, oraz dodać ulubione dodatki, na przykład jajko ugotowane na twardo, chrzan lub ugotowane ziemniaki.
Dla osób, które uwielbiają zupy zabielane, doskonałym dodatkiem z pewnością okażę się słodka śmietanka, którą można wlać bezpośrednio do przygotowanej zupy. Stosując ten zabielacz mamy pewność, że śmietana się nie zważy, a w zupie nie pojawią się białe, kwaśne grudki.
Gotując żurek wielkanocny pamiętajmy o odpowiednich przyprawach! Doskonały smak osiągniemy dodając do zupy majeranek oraz czosnek. Dla miłośników pikantnych potrwa, świetnie sprawdzi się dodanie niewielkiej ilości chrzanu.
Jak podać żurek wielkanocny na zakwasie?
Żurek podany w głębokim talerzu z białą kiełbaską i kromeczką chleba wygląda świetnie. Udekorowany ugotowanym i przekrojonym jajkiem z niewielką ilością rzeżuchy, zachwyci każdego. Coraz chętniej, podaje się go w specjalnie przygotowanym chlebku.
Ma on kształt owalu lub koła, a wydrążonym środku, można pomieścić dużą ilość zupy. Jest to nie tylko ciekawy sposób na podanie zupy, ale przy tym zjawiskowa dekoracja stołu. Chlebki do żurku najczęściej posiadają przykrycie, które mają zdobienia. Taki sposób podania, z pewnością zachwyci każdego gościa.
Przygotowanie domowego żurku na zakwasie nie jest trudne. Wystarczy kilka łatwo dostępnych składników, by ugotować aromatyczną, smaczną oraz sycącą zupę. W zależności od upodobania, można zdecydować się na wersję mięsną lub wegetariańską, gdzie pominąć można mięso, lub zastąpić je produktami sojowymi, gdyż cały sam, zawdzięcza się zakwasowi, a nie dodatkom. Żurek najlepiej przygotować dzień wcześniej, by przeszedł aromatem przypraw i dodatków.