Pasztet wielkanocny – przepis idealny na świąteczny stół!
Spis treści:
- Pasztet wielkanocny domowy – prosty sposób na jego przygotowanie
- Szybki pasztet wielkanocny – czas start!
- Tradycyjny pasztet wielkanocny prawie gotowy!
Pasztet wielkanocny to jedna z obowiązkowych potraw, która powinny znaleźć się na polskim stole. I choć często wydaje się, że przygotowanie pasztetu zajmuje wiele czasu, a proces przygotowania jest skomplikowany, to nic bardziej mylnego. Łatwy pasztet wielkanocny istnieje, jest pyszny i z pewnością zniknie w szybkim tempie.
Pasztet wielkanocny domowy – prosty sposób na jego przygotowanie
Zaletą tego wielkanocnego pasztetu jest to, iż potrzebny jest tylko jeden garnek, a składniki pochodzenia naturalnego są zdrowe i przyjazne organizmowi. Duża ilość świeżych warzyw i aromatycznych przypraw sprawia, iż pasztet wielkanocny jest lekki i łatwostrawny.
Czas przygotowywania pasztetu oscyluje w granicy 1 godziny, następnie składniki są gotowane przez 1,5-2 godziny. Pieczenie przez 1 godzinę 20 minut jest ostatnim krokiem. Do przygotowania tradycyjnego pasztetu wielkanocnego potrzebne są następujące składniki:
- 0,5kg wołowiny (na przykład szynka)
- 0,5kg wieprzowiny (na przykład karkówka)
- 0,5kg drobiu (pierś z kurczaka)
- 0,5kg podrobów drobiowych
Warzywa i przyprawy:
- 1/3 korzenia selera
- 3 małe marchewki lub 2 średnie
- 1 korzeń pietruszki
- czosnek (5-6 ząbków)
- cebula (średnia)
- liść laurowy (3-4), ziele angielskie (4 ziarna), pieprz (w zależności od preferencji), sól (1-2 płaskie łyżeczki), gałka muszkatołowa (1/4 łyżeczki)
Inne składniki:
- szklanka wody
- 4 jaja (najlepiej z wolnego wybiegu)
- czerstwa bułka pszenna
- olej do smarowania (rzepakowy lub słonecznikowy)
- bułka tarta
Szybki pasztet wielkanocny – czas start!
Do dużego garnka należy wrzucić pokrojone w kostkę mięso wołowe, liście laurowe, ziele angielskie i szklankę wody. Gotować na małym ogniu przez około 20 minut. W tym czasie można obrać dokładnie wcześniej umyte wszystkie warzywa i pokroić je w kostkę.
To samo dotyczy mięsa wieprzowego. Po tym czasie dodać wszystkie składniki do garnka i gotować przez kolejną godzinę. Co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ogień nie jest zbyt mocny. Jeśli brakuje wody należy ją niezwłocznie dolać.
Po upływie 60 minut warzywa i mięso powinny być miękkie, dlatego też czas dodać pozostałe rodzaje mięsa oraz pieprz, sól, czosnek i gałkę muszkatołową i gotować kolejną godzinę pod przykryciem. Następnie do garnka należy włożyć czerstwą bułkę i zaczekać, aż zmięknie. Następnie wszystkie składniki trzeba odcedzić, zmielić, a później wbić jaja.
Tradycyjny pasztet wielkanocny prawie gotowy!
Masę należy przenieść do foremki wcześniej wysmarowaną olejem i posypaną bułką tartą. Powierzchnię masy należy wyrównać. Do nagrzanego piekarnika do 170 stopni z grzaniem góra/dół włożyć foremkę i piec przez 1 godzinę i 20 minut.
Po zakończeniu procesu pieczenia odczekać do ostygnięcia i wyjąć z foremki i pokroić na kawałki zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Pasztet wielkanocny może być przechowywany w lodówce przez kolejnych 8-10 dni. Może być podawany razem z wędlinami na półmisku. Najlepiej smakuje w połączeniu z chrzanem, bądź ćwikłą.
Przepis na pasztet wielkanocny jest prosty i z pewnością zadowoli każde podniebienie. Smacznego!