Paska wielkanocna ukraińska – przepis

Paska wielkanocna ukraińska – przepis
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:



Pascha lub paska drożdżowa – bo takiej nazwy używa się we wschodnich rejonach Polski – to pyszna drożdżowa babka wypełniona bakaliami, która jest prosta w wykonaniu, a po upieczeniu wywołuje efekt zachwytu. Jest delikatnie słodka, niesamowicie puszysta, a do tego piekielnie dobra. Bardzo przypomina znaną nam wszystkim słodką chałkę, ponieważ przed pieczeniem obu słodkości należy je zapleść. Paska ukraińska to chlebek idealny do postawienia na stół w okresie Wielkanocy. 

Składniki niezbędne do przygotowania pysznej, ciepłej ukraińskiej paski

  • 600 g mąki pszennej typ 500 lub 550
  • 1 saszetka suszonych droższy instant
  • 50 g cukru (np. drobnego)
  • 1 łyżeczka soli kuchennej
  • 125 ml ciepłego mleka krowiego lub roślinnego zamiennika (w temperaturze 38 stopni C)
  • ok. 100 ml ciepłej wody (również w temperaturze 38 stopni C)
  • 2 duże jaja kurze
  • 60 g miękkiego masła wystawionego wcześniej z lodówki
  • ulubione bakalie
  • dodatkowo do posmarowania wierzchu chlebka potrzebujemy jedno jajko kurze oraz łyżeczkę wody lub mleka

Pascha ukraińska i jej wykonanie – kroczek po kroczku

  • Po pierwsze: wszystkie suche składniki: mąkę, drożdże instant, cukier i sól kuchenną mieszamy w większej misce dostępnej pod ręką. Nasze ciasto możemy również zagnieść przy pomocy miksera wolnostojącego.
  • Po drugie: do suchych składników dodajemy oba jajka kurze, ciepłe mleko oraz masło. Zagniatamy wszystko ręcznie lub przy pomocy urządzenia miksującego. 
  • Po trzecie: nie zaprzestając mieszania, dodajemy rodzynku lub bakalie, a także dolewamy powoli ciepłą wodę. Ciasto powinno być miękkie, jednak nie powinniśmy go przelać.
  • Po czwarte: po połączeniu się wszystkich składników miskę przykrywamy folią spożywczą lub czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na minimum godzinę. Czekamy na podwojenie się objętości naszego ciasta.
  • Po piąte: gdy nasze ciasto wyrośnie, pozbywamy się nadmiaru gazu w nim, uderzając w jego środek pięścią. Następnie wykładamy je na posypaną mąką stolnice, czysty blat lub większą deskę do krojenia. Nasze ciasto dzielimy na dwie części – jedną nieco większą od drugiej. 
  • Po szóste: większą część przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej zimnym masłem tortownicy o wielkości 21 centymetrów. Drugą część ciasta dzielimy na trzy, sześć lub dziewięć części i formujemy z nich cienkie, długie wałeczki. Wszystkie zaplatamy w jeden, dwa lub trzy warkocze, które będą ozdobą naszej paski wielkanocnej. Warkocze układamy na naszym cieście wedle uznania i ponownie przykrywamy oraz odstawiamy do wyrośnięcia na około 30-45 minut. 
  • Po siódme i ostatnie: wyrośnięte i gotowe do pieczenia ciasto smarujemy z wierzchu roztrzepanym jajkiem z dodatkiem wody lub mleka, a następnie wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni C piekarnika w trybie góra-dół i pieczemy przez 35-45 minut. Ciasto będzie gotowe, gdy nabierze pięknego, złocistego koloru.

Jak i z czym podawać paschę wielkanocną ukraińską?

Świetnie smakuje bez niczego, jak i z ciepłym mlekiem bądź kakao. Można wykorzystać ją do śniadania zamiast normalnego pieczywa i posmarować naszą paschę masłem, dżemem, smarowidłem czekoladowym lub własnoręcznie zawekowanymi konfiturami. Dobrze sprawdzi się jako podstawa tostów francuskich lub po lekkim sczerstwieniu dobrze zastąpi właśnie chleb tostowy, podpieczona idealnie współgra z twarożkiem lub serkiem kanapkowym.

Domowa paska wielkanocna ukraińska najlepiej jednak smakuje z rodziną przy udekorowanym stole!

Zobacz również:

Żurek Wielkanocny - przepis

Żurek Wielkanocny – przepis

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest żurek. Ta smaczna, aromatyczna zupa z licznymi dodatkami, nie tylko rozgrzeje, ale i nasyci. Nic …

Zupa chrzanowa na Wielkanoc - przepis

Zupa chrzanowa na Wielkanoc – przepis

Z czym kojarzyć się może Wielkanoc? Na pewno z budzącą się naturą do życia, z pisankami i wesoło kicającym zającem. Nie będzie jednak brak…

Zapiekanka Wielkanocna z białą kiełbasą - przepis

Zapiekanka wielkanocna z białą kiełbasą – przepis

Czy może być coś bardziej wielkanocnego na obiad niż zapiekanka z białą kiełbasą? Koniecznie poznajcie Nasz przepis bo gwarantuje, że ta cie…

Tymbaliki Wielkanocne - przepis

Tymbaliki Wielkanocne – przepis

Tymbaliki wielkanocne są jedną z wielu potraw goszczących na świątecznym stole. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kocioł. Polska k…

Tradycyjny sernik Wielkanocny - przepis

Tradycyjny sernik wielkanocny – wyjątkowy przepis świąteczny

Puszysty sernik wielkanocny to przepis wręcz stworzony dla zabieganych w czasie świąt osób lub po prostu tych, którzy nienawidzą czekać na sło…

Sosy do jajek na Wielkanoc

Sosy do jajek na Wielkanoc – przepisy i inspiracje

Jajka to jedno z podstawowych produktów spożywczych na stole wielkanocnym. Są one nieodłącznym elementem śniadania wielkanocnego i jednym z symb…

Tarta Wielkanocna z jajkiem i białą kiełbasą

Tarta wielkanocna na słodko – wyjątkowy przepis na cudowne święta!

Chcesz zrobić niespodziankę swojej rodzinie w te święta? A może kiełbaski i jajka to wszystko, co zostało Ci po Wielkanocy? Wielkanocna tarta z…

Sałatka Wielkanocna z pieczarkami - przepis

Sałatka wielkanocna z pieczarkami – wyjątkowy przepis dla każdego!

Wielkanoc to wyjątkowy czas w roku, który niezmiennie kojarzy się z tradycyjnymi daniami. Królują w nich jajka, śledzie, majonez, a na stole nie…

Sałatka śledziowa Wielkanocna

Sałatka śledziowa wielkanocna – przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie

Sałatka wielkanocna ze śledziem to idealna propozycja na śniadanie świąteczne oraz sycący dodatek do kolacji. Przygotowanie jej jest bardzo pros…

Sałatka na Wielkanoc z kurczakiem

Sałatka na Wielkanoc z kurczakiem – przepis od babci!

Tradycyjna sałatka na bazie majonezu(zamiennie z jogurtem) i warzywami mogła już niektórym osobom się sprzykrzyć. Co można w takim razie zamias…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *