Tymbaliki Wielkanocne – przepis
Spis treści:
Tymbaliki wielkanocne są jedną z wielu potraw goszczących na świątecznym stole. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kocioł. Polska kuchnia wyróżnia kilka rodzajów tymbalików, z czego najbardziej popularnymi są te sporządzane z mięsa drobiowego. Stanowią świetną przystawkę przygotowywaną we foremkach przy okazji sporządzania aromatycznego wywaru mięsnego, który doskonale komponuje się z warzywami oraz gotowanym jajkiem. Tymbaliki wielkanocne mają swoich miłośników i cieszą się dużym uznaniem Polaków.
Tymbaliki drobiowe z jajkiem-składniki
Lista składników niezbędnych do przyrządzenia tego smacznego dania ogranicza się zaledwie do dziewięciu pozycji. Składniki, które posłużą nam w kuchni przy okazji tworzenia tymbalików w galarecie, obejmują:
- 2 średnie marchewki,
- 2 piersi z kurczaka,
- 2 jajka,
- kawałek selera,
- mała puszka groszku,
- korzeń pietruszki,
- żelatyna,
- 1 mały por,
- sól oraz pieprz.
W zależności od rodzaju przepisu lista składników może się nieco różnić. Jednak jeśli chodzi o kwestię stopnia trudności przygotowania potrawy, to nie jest ona wymagająca. Każda osoba bez doświadczenia kulinarnego może podjąć się przygotowania tymbalików drobiowych. Duża dostępność produktów na półkach sklepowych przyczynia się do tego, iż tymbaliki stanowią bardzo chętnie przygotowywaną potrawę.
Jak zrobić tymbaliki wielkanocne?
Pierwszym krokiem jest obranie włoszczyzny, czyli selera, pietruszki, marchewki oraz pora. Następnie myjemy pod bieżącą wodą piersi z kurczaka i pozbywamy się z nich błonek, używając ostrego noża. Całość wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu, dopóki mięso nie stanie się miękkie.
W międzyczasie gotujemy jajka na twardo, które kolejno studzimy, obieramy i kroimy w plastry. Podobnie postępujemy z włoszczyzną wyjętą z wywaru mięsnego. Ugotowane mięso kroimy w drobne kawałki, po czym odmierzamy jeden litr powstałego wywaru i zgodnie z przepisem na opakowaniu rozpuszczamy w nim żelatynę.
Mięso w kostce, włoszczyznę oraz groszek zielony układany w przeznaczonych do tego miseczkach. Kolejno zalewamy je wywarem z zawartością żelatyny i wstawiamy do lodówki do przestygnięcia. Po paru godzinach następuje tężenie galarety, a przed podaniem jej na stół wyjmujemy tymbaliki z foremek.
Tymbaliki drobiowe przepis jest ciekawą alternatywą dla osób początkujących ze względu na łatwość i szybkość wykonania. Poza tym jest to danie smaczne i esencjonalne dlatego serwowane w restauracjach i na stołach biesiadnych.