Jak smażyć karpia na wigilię?
Spis treści:
- Karp przygotowanie – najczęściej popełniane błędy
- Jak przygotować karpia do smażenia?
- Kiedy solić karpia?
- Czy można smażyć karpia dzień wcześniej?
- Pozostałe potrawy Wigilijne
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Planujesz organizacje Wigilii u siebie w mieszkaniu po raz pierwszy i zastanawiasz się jakie potrawy przygotować? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł, a przekonasz się jak przygotować karpia na święta.
Karp przygotowanie – najczęściej popełniane błędy
Karp jest jedną z tych wigilijnych potraw, której po prostu nie może zabraknąć na Święta. W tym przypadku jest to niemalże obowiązkowy element jednego z dwunastu zaplanowanych posiłków. Jakie najczęstsze błędy popełniamy w trakcie przygotowywania karpia?
- Przykrywamy patelnię podczas smażenia
- Zbyt wcześnie solimy rybę
- Wstawiamy mokrą rybę na patelnie
- Wybieramy rybę złej jakości
- Przesmażenie ryby
Źle przygotowany karp może być po prostu zbyt słony, zbyt tłusty lub zbyt 'mulisty’.
Jak przygotować karpia do smażenia?
Skoro znasz już najczęściej popełniane błędy podczas przygotowywania karpia na Święta, to jak w takim razie powinniśmy to zrobić prawidłowo? Jak zrobić karpia na wigilię?
Kawałki karpia, na przykład w formie popularnych dzwonków, obtaczamy w mące (z ewentualnym dodatkiem bułki tartej) i smażymy je aż do osiągnięcia złotego koloru. Pamiętaj, że rybę należy smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Jeszcze przed samym smażeniem warto dodatkowo skropić karpia sokiem z cytryny.
Dzięki temu ryba, którą przyrządzasz zyska zdecydowanie delikatniejszy smak, który goście z pewnością docenią. W trakcie samego smażenia warto co jakiś czas potrząsać sama patelnią, aby karp do niej nie przywarł. Po usmażeniu warto jeszcze odsączyć karpia z nadmiaru tłuszczu, na przykład za pomocą ręcznika papierowego. Teraz już wiesz jak smażyć karpia na wigilię.
Na czym smażyć karpia? Najczęściej wybierany do tego jest rafinowany olej rzepakowy lub słonecznikowy.
Ile smażyć karpia? jak długo smażyć karpia? Rybę w formie dzwonka smażymy po około 5-7 minut z każdej ze stron.
Kiedy solić karpia?
Jak już wiesz, jednym z podstawowych błędów podczas przygotowywania karpia jest jego solenie w złym momencie. Jak w takim razie powinno to wyglądać? Jak przygotować karpia wigilijnego do smażenia? Karpia powinniśmy solić na około godzinę przed smażeniem. Wynika to z tego, że sól wciąga wodę. Karpia można również posolić przed samym mrożeniem, można go wtedy natrzeć również innymi przyprawami według własnych preferencji. Przygotowane w ten sposób porcje można dodatkowo zabezpieczyć na przykład folią aluminiową.
Czy można smażyć karpia dzień wcześniej?
Czy można smażyć karpia dzień wcześniej? Oczywiście, że tak. Ważniejszym elementem jest jednak przygotowanie karpia dzień wcześniej do smażenia, aby maksymalnie pozbyć się 'mulistego’ smaku, który przez wiele osób jest znienawidzony. W tym celu dzień przed smażeniem można obłożyć karpia cebulą i dodatkowo skropić go sokiem z cytryny. W takiej formie karp może spędzić całą noc, a nazajutrz możemy go usmażyć.
Pozostałe potrawy Wigilijne
Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już bardzo niewiele czasu. Organizacja Wigilii w swoim domu lub mieszkaniu to nie lada wyzwanie, tym bardziej jeżeli robimy to po raz pierwszy. Według tradycji powinniśmy przygotować co najmniej dwanaście wigilijnych potraw, które nie mogą składać się z mięsa, z wyjątkiem oczywiście ryb. Zastanawiasz się co najczęściej pojawia się na wigilijnych stołach wśród Polaków? Będzie to na przykład:
- piernik
- makowiec
- karp
- ryba po grecku
- pierogi z kapustą i grzybami
- barszcz wigilijny z uszkami
- śledź
- sałatka jarzynowa
- galaretka drobiowa
- zupa grzybowa
- kompot z suszonych owoców
- kapusta z grochem
Oczywiście są to jedynie przykłady jednych z najczęściej przygotowywanych dań wigilijnych. W każdym domu, w każdej rodzinie mogą powstać własne tradycje i powyższy zestaw może się w takim przypadku prezentować całkowicie inaczej.
Nic dziwnego, że tak wielu z nas nie może doczekać się Świąt. Czekamy nie tylko na te przepyszne, wigilijne potrawy, ale również na wspólnie spędzony czas w rodzinnej atmosferze. Dla wielu Polaków jest to jedyny czas, w którym rodzina spotyka się w pełnym gronie.