Jak namoczyć śledzie?

Jak namoczyć śledzie?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Wszystkim śledzie kojarzą się z tradycyjną wigilijną potrawą, którą podajemy na wigilijnym stole. Zanim jednak do tego dojdzie, śledzie trzeba przygotować i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu Oraz mocnego, słonego smaku. Śledzie można przygotować na wiele sposobów, między innymi można je piec, smażyć lub marynować. Warto też wiedzieć, że śledzie nie zawsze są świeże, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę oraz gdy je kupujemy, są surowe i musimy pozbyć się niezdrowych dla nas konserwantów.  Z tego artykułu dowiesz się jak namoczyć śledzie czy śledzie w oleju trzeba moczyć i ile czasu moczyć śledzie. 

W czym moczyć śledzie?

Najpopularniejszą metodą moczenia śledzi jest, moczenie śledzi w wodzie, lecz nie jest to jedyna metoda. Śledzie można moczyć na różne sposoby takie na przykład jak:

  • Moczenie śledzi w wodzie z octem
  • Moczenie śledzi w maślance
  • Moczenie śledzi w zimnym mleku
  • Moczenie śledzi w wodzie z przyprawami
  • Moczenie śledzi w occie jabłkowym
  • Moczenie śledzi w lekko osolonej wodzie
  • Moczenie śledzi w wodzie gazowanej z sokiem z cytryny

Oczywiście jest dużo więcej sposobów na moczenie śledzi. Dziś zostaną podane dwa przykładowe sposoby na moczenie śledzi.

moczenie śledzi
Fot. Moczenie śledzi można zrobić na wiele sposobów

Moczenie śledzi w wodzie z octem

Do moczenia śledzi w occie biedzimy potrzebować dwie szklanki wody oraz jedną szklankę octu. Zostawiamy śledzie na co najmniej dwie godziny. Czynność powtarzamy 3 razy. Gdy już odlejemy roztwór, odstawiamy śledzie na durszlak, dopóki nie obciekną.

Moczenie śledzi w maślance

Zalewamy śledzie maślanka z dodatkiem octu na co najmniej 2-3 godziny. Ważne, żeby maślanka była zimna. Ciepła temperatura źle wpłynie na rybę. Dzięki temu nasze śledzie nabiorą kwaśnego smaku oraz kruchości. Można też zalać je mlekiem, ale ile moczyć śledzie w mleku? Podobnie jak w maślance co najmniej 2-3 godziny.

Ile czasu moczyć śledzie?

Przede wszystkim śledzie przed moczeniem trzeba obrobić. To znaczy wyciągnąć z niej kości, ściągnąć skórę (przy ściąganiu skóry pamiętajmy, żeby zacząć od głowy). Jeśli zaś marynujemy śledzie w occie skórę, należy zostawić.

w czym moczyć śledzie
Fot. Teraz już wiesz w czym moczyć śledzie

Trzeba też wypatroszyć śledzia, to znaczy rozciąć go w pół. Gdy już marynujemy śledzie, warto co jakiś czas sprawdzać, jak smakuje. Śledzie nie powinny być bez smaku jak i nie powinny być za słone, dlatego warto odciąć sobie mały kawałeczek i spróbować jak nasza potrawa smakuje w danym momencie.

Ważna też jest, wielkość śledzi, od tego zależeć będzie, ile czasu potrzebujemy na moczenie śledzi. Śledzie przeważnie marynujemy cała noc, pamiętając przy tym, żeby wymieniać wodę. Na początku cogodzinne potem już możemy robić to rzadziej.

Czy śledzie w oleju trzeba moczyć?

Śledzie w oleju to najczęściej spotykany produkt w sklepach. Niejedna osoba zastanawia się, czy takie śledzie też trzeba moczyć? Śledzie w oleju są gotowe do jedzenia i nie trzeba ich moczyć. Natomiast jeśli chcemy, żeby ich smak był lepszy i rozpływały się w ustach, możemy je moczyć. Śledzie w oleju moczy się znacznie krócej, bo wystarczy tylko od 15 do 20 minut. Jeśli chcemy sprawić by nasz potrawa była jeszcze bardziej delikatna, moczymy je w mleku, co sprawi, że nasi goście będą zachwyceni. 

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię

Jak przyrządzić tołpygę na wigilię?

Tołpyga to dość duża ryba należąca do rodziny karpiowatych. Można ją spotkać w wielu polskich zbiornikach wodnych dzięki szeroko praktykowan…

Jak przyrządzić halibuta na wigilię

Jak przyrządzić halibuta na wigilię?

Spis treści: Halibut na wigilię  –  połączenie tradycji i wyjątkowego smakuJak przyrządzić halibuta na święta?Halibut wigilij…

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jak przyrządzić dorsza na wigilię?

Jeżeli nie macie pomysłu jaką rybę zrobić na święta, to dorsz wigilijny w sosie cytrynowym z żurawiną, będzie idealną potrawą, która zask…

Wigilijna zupa rybna z głów karpia - przepis

Wigilijna zupa rybna z głów karpia – przepis

Jak wszyscy wiemy, rodzinne tradycje są dla wielu z nas ważnym i nieodłącznym elementem życia. Szczególnie te, które przynoszą nam wspomnienia…

pulpety rybne na wigilię przepis

Pulpety rybne na wigilię – przepis

Można zaobserwować, że kulki rybne w galarecie coraz częściej goszczą na polskich stołach w trakcie Wigilii. Koniecznie trzeba zdawać sobie s…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *