Co na wigilię można przygotować wcześniej?
Spis treści:
- Dlaczego warto przygotować wcześniej niektóre potrawy świąteczne?
- Potrawy wigilijne, które można przygotować wcześniej i zamrozić
- Dania, które warto przygotować kilka dni przed Wigilią
- Co można zrobić na Wigilię dzień wcześniej?
Wigilia jest jednym z najważniejszych dni obchodzonych każdego roku. To właśnie tego wieczoru całe rodziny spotykają się, aby we wspólnym gronie świętować Boże Narodzenie. Jednak sama kolacja wiąże się z wieloma przygotowaniami, których nie sposób ogarnąć w jeden dzień. Kiedy zacząć planowanie wigilijnego wieczoru? Które potrawy można przyrządzić z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić trochę czasu i nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment?
Dlaczego warto przygotować wcześniej niektóre potrawy świąteczne?
Wcześniejsze przyrządzanie wigilijnych potraw ma na celu zaoszczędzenie czasu. To wręcz niewykonalne, by w jeden wieczór przygotować wszystkie świąteczne dania. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę także to, że niektóre potrawy muszą kilka godzin stać, by nabrać właściwej konsystencji lub by ich smak stał się bardziej wyrazisty.
Wiele dań można ugotować zarówno kilka dni, jak i nawet kilka tygodni wcześniej i po prostu je zamrozić. Dania nie zmienią swojego smaku, a osobom zajmującym się organizacją wigilii pozwolą poświęcić więcej czasu na te posiłki, które muszą być wykonane przed samą kolacją.
Rodziny często dzielą się obowiązkami i uzgadniają, kto podejmie się przyrządzenia konkretnej potrawy, by gospodarz domu nie został zasypany zbyt dużą ilością zadań. W końcu to wspólny, radosny wieczór, który ma przynieść ukojenie, a nie same zmartwienia związane z organizacją przyjęcia.
Potrawy wigilijne, które można przygotować wcześniej i zamrozić
Wiele z wigilijnych dań można zamrozić i przygotować na uroczystą kolację już kilka dni, a nawet tygodni wcześniej. Najczęściej robi się tak w przypadku pierogów z kapustą oraz z grzybami. To jedna z najpopularniejszych potraw, która koniecznie musi pojawić się na świątecznym stole.
Robi się je dosyć długo, ponieważ sam farsz musi gotować się wiele godzin. Pierogi wystarczy ulepić i ugotować, a potem schować do zamrażarki. W Wigilię będą tak samo smaczne, jak zaraz po przygotowaniu.
Przy okazji można zrobić także uszka, które dodaje się do barszczu. Bez problemu można użyć farszu do pierogów i zrobić dwie potrawy za jednym zamachem. Inne dania na święta, które można przygotować wcześniej i je zamrozić, to krokiety z kapustą lub z pieczarkami.
Nie jest to typowa, tradycyjna potrawa, ale każdego roku pojawia się na niejednym świątecznym stole. Te danie także bez żadnego problemu można przygotować wcześniej. W zamrażarce mogą leżeć nawet kilka tygodni bez ryzyka stracenia swojego pierwotnego smaku.
Dania, które warto przygotować kilka dni przed Wigilią
Danie, które powinno zostać przygotowane odpowiednio wcześniej przed wigilią, to barszcz czerwony. To potrawa podawana zaraz po podzieleniu się opłatkiem, która dla wielu ludzi jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia i jednym z najważniejszych dań. Sam zakwas robi się naprawdę szybko, ale potrzebuje tych siedmiu dni, by spokojnie odstać w lodówce.
Drugą taką potrawą są śledzie, bez których ciężko wyobrazić sobie wigilijny wieczór. Zazwyczaj przygotowywane są na wiele różnych sposobów tak, by trafić w gusta każdego domownika. Najpopularniejsze są te w oleju, jednak dużym uznaniem cieszą się także śledzie po kaszubsku, w śmietanie lub w sosie musztardowym.
Co można zrobić na Wigilię dzień wcześniej?
Do potraw, które należy przygotować dzień przed Wigilią, zalicza się między innymi sałatkę jarzynową. To tradycyjne polskie danie, które gości na każdym stole.
Sałatka przyrządzona kilkanaście lub kilka godzin wcześniej sprawi, że składniki dobrze się połączą, a smak będzie jeszcze bardziej wyrazisty niż zaraz po przygotowaniu. Świąteczne wypieki to kolejne, co można wcześniej przygotować na Boże Narodzenie.
Do dwunastu, wigilijnych potraw koniecznie trzeba zaliczyć makowca oraz keks, bez których ciężko wyobrazić sobie prawdziwe Święta. Dzień przed wigilią można też przygotować kutię, tradycyjny piernik oraz smaczny kompot z suszu.
Zobacz również:
Wigilijna zupa fasolowa – przepis
W wielu polskich domach na wigilijnym stole zamiast barszczu czy grzybowej pojawi się zupa fasolowa. Jest to bardzo ciekawa i smaczna alternatywa dla…
Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?
Zupa grzybowa wigilijna z suszonych grzybów jest jednym z najważniejszych dań na świątecznym stole. Można nawet śmiało powiedzieć, że zupa t…
Jak przyrządzić tołpygę na wigilię?
Tołpyga to dość duża ryba należąca do rodziny karpiowatych. Można ją spotkać w wielu polskich zbiornikach wodnych dzięki szeroko praktykowan…
Jak przyrządzić halibuta na wigilię?
Spis treści: Halibut na wigilię – połączenie tradycji i wyjątkowego smakuJak przyrządzić halibuta na święta?Halibut wigilij…
Jak przyrządzić dorsza na wigilię?
Jeżeli nie macie pomysłu jaką rybę zrobić na święta, to dorsz wigilijny w sosie cytrynowym z żurawiną, będzie idealną potrawą, która zask…
Wigilijna zupa rybna z głów karpia – przepis
Jak wszyscy wiemy, rodzinne tradycje są dla wielu z nas ważnym i nieodłącznym elementem życia. Szczególnie te, które przynoszą nam wspomnienia…
Krewetki na wigilię – przepis
Krewetki nie są częstym daniem serwowanym na wigilię. Jednak w niektórych domach szuka się nowinek i podaje się krewetki duszone w białym winie…
Siemieniotka wigilijna – przepis
Zupa wigilijna powinna być przede wszystkim kojarzona tylko z okresem Świąt Bożego Narodzenia, posiadać niesamowity smak oraz zapach. Powinna tra…
Makaron z makiem na wigilię – przepis
Makaron z makiem to potrawa goszcząca na wigilijnym stole od lat. Przepis jest banalnie prosty, a smak nieziemski! Połączenie słodyczy i makaronu …
Pulpety rybne na wigilię – przepis
Można zaobserwować, że kulki rybne w galarecie coraz częściej goszczą na polskich stołach w trakcie Wigilii. Koniecznie trzeba zdawać sobie s…
Jak zrobić wigilijne kluski z makiem?
Wigilia kojarzy się z rodzinnym biesiadowaniem przy stole. Dobrze jest też wiedzieć, że w różnych rejonach Polski są podawane potrawy regionaln…
Jak zrobić makiełki na wigilię – przepis
Makiełki z masy makowej jest to jedna z potraw, które w wielu domach goszczą na wigilijnym stole. W zależności od regionu, w którym się znajduj…
Jak przyrządzić jesiotra na wigilię?
Jesiotra można przygotowywać na bardzo wiele sposobów i świetnie wpisuje się w świąteczne menu. Zatem zastanawiając się jak przyrządzić je…
Przyprawy do piernika – domowy przepis
Święta pachnące cynamonem, goździkiem i wanilią to zarówno wspomnienie z dzieciństwa, jak i stały element bożonarodzeniowego nastroju. Przypr…
Przyprawy do kutii – jakie użyć?
Kutia to potrawa wigilijna z pszenicy i maku. Nie powinno jej zabraknąć na polskim świątecznym stole, razem z resztą dwunastu tradycyjnych posił…
Jak doprawić barszcz wigilijny?
Dla wielu z nas aromatyczny barszcz wigilijny jest niekwestionowanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Obok karpia i pierogów z kapustą i grzybam…
Jak przechować pierogi na wigilię?
Zbliżającymi się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia skłaniają nas jednocześnie do tego, by rozpocząć odpowiednie przygotowania. Zwyk…
Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?
Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…
Jak zamrozić pierogi?
Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…