Można zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej na polskich stołach podczas Wigilii gości amur zamiast karpia. Dlaczego ludzie decydują się na taki krok? Należy mieć świadomość, że przygotowanie wspomnianej ryby jest znacznie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Ponadto różnego rodzaju potrawy z wykorzystaniem jej mięsa są bardzo smaczne. Jak przyrządzić amura na wigilie, by cieszyć się jego smakiem? Czy ryba sprawdzi się, jako główne danie wigilijne? Jak przyprawić amura na wigilię?
Przepis – amur wigilijny
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że 100 g omawianej ryby dostarczy około 70 kcal. Jest to zatem prawie o połowę mniej w porównaniu z tradycyjnym karpiem słodkowodnym. Ponadto amur w odróżnieniu od karpia jest rybą półtłustą.
Jest doceniany ze względu na białe i smaczne mięso. Oznacza to tym samym, że ryba doskonale będzie nadawała się do wędzenia. Będzie smakowała nie tylko w postaci smażonej, ale również gotowanej.
Jak przygotować amura?
Rekomendowane jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie się przed rozpoczęciem przyrządzania amura. Ryba wydziela bowiem bardzo charakterystyczną woń, której nie można zaliczyć do najprzyjemniejszych.
Co należy zrobić, by pozbyć się posmaku, a także zapachu mułu? Mięso powinno się dokładnie wymoczyć przez kilka godzin lub całą noc w mleku z czosnkiem oraz pieprzem. Świetnym rozwiązaniem będzie także obłożenie ryby krążkami cebuli do zamarynowania, a następnie włożyć do lodówki przynajmniej na 12 godzin.
Jakie składniki są potrzebne, by został przygotowany amur na Wigilię?
Warto przygotować 1 kg ryby, pieprz, sól cytrynową lub ziołową, mąkę, czosnek, a także masło do klarowane lub olej do smażenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że część osób wykorzystuje również bułkę tartą i dwa jajka.
Amur przepisy na wigilię
W pierwszej kolejności należy kawałek lub dzwonko oczyszczonej i wypatroszonej ryby przyprawić czosnkiem, pieprzem i solą. Następnie przygotowane w ten sposób mięso należy odstawić przynajmniej na pół godziny.
Kolejnym etapem będzie obsypanie je mąką w taki sposób, by pokryta została cała powierzchnia. Można również zdecydować się na obtoczenie ryby w jajku, a później w bułce tartej czy mące. Zalecane jest smażenie mięsa na małym ogniu.
Można wykorzystać do tego celu masło klarowane lub olej z dodatkiem masła. Trzeba dążyć do momentu, w którym ryba się zarumieni. Gotowa ryba będzie posiadała chrupką panierkę, a także białe mięso. Potrawa doskonale zda egzamin jako główne danie wigilijne z surówką i ziemniakami.
Hobbystycznie przygotowujemy dla Was wartościowe artykuły i porady związane z gotowaniem oraz szeroko rozumianą gastronomią. Naszą misją jest zwiększanie świadomości użytkowników oraz poprawa ich zdolności kulinarnych w jak największym stopniu.