Kutia to nic innego jak tradycyjna potrawa wigilijna krajów słowiańskich. Co roku w polskich domach pojawia się wśród dwunastu potraw jako bożonarodzeniowy deser. Jest szczególnie znana na Lubelszczyźnie, Białostocczyźnie oraz w przygranicznych miejscowościach województwa podkarpackiego.
Kilka słów o Kutii
Klasycznie przygotowuje się ją z pszenicy, maku, miodu i różnego rodzaju bakalii. Główne składniki kutii- mak i pszenica symbolizują dobrobyt. Zaś spożywanie kutii wśród Słowian było oznaką zgody. Słowo kutia pochodzi od starożytnego słowa kókkos oznaczającego pestkę/ziarno.
Mimo tego, że potrawa jest dosyć kaloryczna to zawiera także sporo witamin i składników mineralnych(m.in. witaminy z grupy B, A, E i C, wapń, potas, żelazo, czy też magnez). A co gdyby tak główny składnik kutii zastąpić czymś innym? Czy kutia bez pszenicy będzie tak samo smaczna i popularna?
Kutia bez pszenicy – jeżeli nie z pszenicą to z czym?
Kutia z pszenicą, mimo, że jest bardzo smaczna, to niestety jest bardzo czasochłonna w przygotowaniu. Warto też zaznaczyć fakt, że obecnie coraz więcej osób musi wyeliminować produkty z pszenicą ze swojego menu ze względu na nietolerancje glutenu.
Kutię również można wykonać w bezglutenowej wersji. Zastanówmy się zatem czym zastąpić pszenicę w kutii. Otóż możliwości jest wiele. Zamiast pszenicy do kutii świetnie sprawdzi się kasza pęczak, kasza bulgar, ryż biały lub brązowy, czy też makaron.
Jak zrobić kutię bez pszenicy?
W internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju przepisów na kutie bez pszenicy. Różnią się one produktem, który zastępuje pszenicę, czy też dodatkami. Jak się okazuje kutię można przygotować na wiele sposobów i dodawać do niej składniki według naszych upodobań.
Dużą popularnością cieszy się przykładowo kutia z kaszy jaglanej. Jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Jak zrobić kutię bez pszenicy? Wystarczy doprowadzić do wrzenia mleko z makiem(można też dodać daktyle), a następnie dodać kaszę jaglaną i całość gotować razem jeszcze przez jakiś czas.
Dodatkowe składniki takie jak orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa i inne bakalie rozdrobnić lub zmiksować blenderem razem z miodem. Tak przygotowaną miksturę połączyć z gotowanym wcześniej mlekiem.
Warto w święta przestać liczyć kalorie i rozkoszować się pysznymi smakołykami. Jeśli jednak zależy Ci na wyeliminowaniu np. glutenu, pamiętaj, że wcale nie musisz rezygnować z takich przysmaków jak kutia. Wystarczy jedynie trochę zmodyfikować przepisy według własnego uznania. Smacznego.
Hobbystycznie przygotowujemy dla Was wartościowe artykuły i porady związane z gotowaniem oraz szeroko rozumianą gastronomią. Naszą misją jest zwiększanie świadomości użytkowników oraz poprawa ich zdolności kulinarnych w jak największym stopniu.