Jak przygotować mak mielony do makowca?


Spis treści:
- Moczenie maku do makowca- czy jest konieczne?
- Mak mielony suchy- jak przygotować?
- Mak do makowca- jak przygotować z dodatkami?
Czy ktoś z nas wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez makowca? Z pewnością nie! To smakowite ciasto stało się symbolem wigilijnego stołu i jednocześnie jego największym przysmakiem. Choć obecnie makowca możemy kupić, to gospodynie domowe z pewnością wiedzą, że jego samodzielne przygotowanie da o wiele więcej satysfakcji. Wobec tego jak przygotować mak mielony do makowca?


Moczenie maku do makowca- czy jest konieczne?
Moczenie maku do makowca zwykle budzi wiele wątpliwości i dylematów. Zwykle kupujemy gotowy mak, który musimy zmielić i nadać mu odpowiednią konsystencję. Jednak jak przygotować mak na makowce i czy trzeba go moczyć?
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Otóż wszystko zależy od tego jaki mak zdecydujemy się kupić.. Jeśli wybierzemy jego zmieloną i gotową postać, wówczas nie musimy już zalewać go wrzątkiem oraz moczyć. W momencie jednak kiedy kupujemy mak suchy, wówczas zgodnie z przepisem, należy go sparzyć we wrzątku.


Ciekawym sposobem na to, by masa makowa była jeszcze słodsza i bardziej „gładka” jest gotowanie suchego maku w tłustym mleku przez około 20-30 minut, regularnie mieszając.
Mak mielony suchy- jak przygotować?
Mak na makowiec- przygotowanie jest wyjątkowo proste i z pewnością każdy z nas sobie z tym poradzi. Wystarczy pamiętać, że idealne nadzienie makowe jest słodkie i aksamitne. Niemniej jednak zmielone ziarenka maku muszą tworzyć zwartą masę.
Jeśli więc zastanawiamy się jak zmielić mak- w momencie kiedy nie kupiliśmy go już w gotowej formie, to konieczne będzie jego moczenie i przepuszczenie przez maszynkę. Jednak jak długo gotować mak?
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Zwykle wystarczy około 20 minut we wrzątku, by ziarenka zmiękły. Jeśli jednak chcemy, by nasza masa makowa miała o wiele bardziej gładką i aksamitną konsystencję, warto go gotować w pełnotłustym mleku, mieszając od czasu do czasu.
Pamiętajmy, że mak na makowiec- przygotowanie to również odpowiednie doprawienie naszej masy. Możemy więc bez najmniejszych obaw wykorzystać wszelakie dodatki jak np. miód lub bakalie, które sprawią, że nasz wigilijny makowiec będzie jeszcze bardziej słodki i smakowity.


Mak do makowca- jak przygotować z dodatkami?
Jeśli zastanawiamy się jak przygotować mak mielony do makowca, to na samym wstępie warto się zastanowić, na jakie dodatki mamy ochotę. Po sparzeniu we wrzątku lub mleku, a także ewentualnym przepuszczeniu przez maszynkę, kolejnym etapem powinno być roztopienie masła z dodatkiem miodu.
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Na osobnej patelni warto delikatnie podsmażyć bakalie, by wydobyć z nich pełnię smaku oraz aromatu, a także sprawić, że będą one jeszcze bardziej chrupiące. Kolejno w osobnym naczyniu ucieramy masę z żółtek jaj z dodatkiem cukru.
W momencie, kiedy cała masa będzie puszysta, dodajemy do niej ostudzony mak, a następnie masło z miodem oraz podsmażone bakalie. Na samym końcu możemy zająć się ubijaniem białek jajka na puszystą i sztywną pianę i dodajemy ją również do przygotowanej już masy makowej. W tym momencie nasze nadzienie do makowca jest już gotowe i możemy wyłożyć je na ciasto, a następnie zacząć jego pieczenie.