Jak zrobić śledzie wigilijne
Spis treści:
- Śledzie wigilijne – tradycja podczas świąt na polskich stołach
- Jak zrobić dobre śledzie na Wigilię?
- Śledzie na Wigilię – przepisy
Wigilijne śledzie to tradycja wpajana już od pokoleń. Były one na świątecznych stołach od zawsze i tak już pozostało. Ich brak sprawiłby niemałe zaskoczenie i zamieszanie. Dlaczego podczas takiego święta podaje się akurat śledzie i inne ryby?
Śledzie wigilijne – tradycja podczas świąt na polskich stołach
Ze stronnic Biblii wynika, iż ryby są symbolem samego Jezusa Chrystusa. Oznaczają one bowiem odradzanie życia, dlatego właśnie nie powinno ich zabraknąć podczas wigilijnej wieczerzy. Co więcej, ryby to przecież sam symbol wiary chrześcijańskiej!
Ryba, namalowana z jednej linii, od zawsze stanowiła symbol oraz znak chrześcijan. Zwierzęta te łączą się również z wiarą, ponieważ symbolizują chrzest. Żyją one w wodzie, więc z natury są „czyste”, a jak pewnie każdy z nas wie, człowiek obdarzony chrztem, wstępujący przez to do Kościoła, zostaje obmyty z grzechu pierwotnego.
Ryby ukazują się także w Ewangeliach jako pokarm błogosławiony przez Chrystusa. Mają one ogromne znaczenie dla chrześcijan, dlatego właśnie nie powinno ich zabraknąć na wigilijnych stołach.
Jak zrobić dobre śledzie na Wigilię?
W Internecie znajdziesz naprawdę mnóstwo przepisów na wigilijne śledzie, które są godne uwagi. Podczas przygotowań do Wigilii z pewnością wiele nasłuchasz się o idealnym przyrządzeniu ryb od swojej mamy, czy babć.
Wybierz jednak najlepszy wariant ze wszystkich! Śledzie można zrobić w samym oleju, ale także połączyć olej wraz z cebulą i musztardą.
Przepysznym wariantem są także śledzie w śmietanie, aż cieknie ślinka! Niektórzy wolą jednak obtoczyć je w sosie tatarskim. Sam musisz zdecydować, który sposób najbardziej odpowiada Tobie oraz Twoim najbliższym!
Śledzie na Wigilię – przepisy
Poniżej dwa najpopularniejsze przepisy na wigilijnego śledzia!
Śledzie w śmietanie
Do przygotowania tej potrawy będziesz potrzebować:
- 30 dag płatów śledziowych,
- 1 duże jabłko,
- 300 ml 12-procentowej lub 18-procentowej gęstej śmietany,
- sól,
- czarny pieprz,
- łyżeczkę chrzanu,
- 1 łyżkę cukru pudru,
- opcjonalnie natkę pietruszki do dekoracji.
Przygotowanie jest naprawdę proste. Jabłko należy obrać, a następnie zetrzeć na tarce, na drobnych oczkach. Nadmiar soku, który powstanie podczas ścierania, odciśnij i wylej. Przygotuj naczynie, w którym starte jabłko zmieszasz z gęstą śmietaną.
Sos śmietanowy dopraw cukrem pudrem, pieprzem i solą. Przygotuj słoik, do której przełożysz następnie kawałki śledzia. Zalej je wcześniej przygotowanym sosem śmietanowym, delikatnie wymieszaj. Słoik z zawartością przełóż do lodówki na kilka godzin.
Na samym końcu udekoruj, dla lepszych wrażeń, natką pietruszki. Gotowe!
Śledzie w oleju z cebulką oraz musztardą
Składniki są następujące:
- 0,5 kg płatów śledzia,
- 2 łyżki musztardy sarepskiej,
- 8 ziaren pieprzu,
- 6 liści laurowych,
- 3 cebule pokrojone w kostkę,
- 1/2 szklanki oleju,
- 8 ziaren ziela angielskiego,
- świeży koperek lub szczypiorek (do dekoracji).
Przechodzimy do przygotowania pysznego, wigilijnego dania. Na samym początku śledzie nasmaruj wewnątrz musztardą, zwiń w rulon i zepnij wykałaczką, ułóż je ciasno w słoiku, na zmianę z pokrojoną cebulą.
Do całości dodaj wszystkie wyżej wymienione przyprawy. Całość zalej olejem, tak, aby przykrył od góry wszystkie śledzie. Słoik/słoiki odstaw do lodówki na przynajmniej 2, 3 dni.
W ten sposób śledzie nabiorą idealnego smaku. Na samym końcu ozdób śledzie świeżym szczypiorkiem lub koperkiem dla lepszych wrażeń wzrokowych. Gotowe!
Życzymy smacznego!