Jak ugotować groch na wigilię
Spis treści:
- Jaki groch do kapusty z grochem?
- Jak ugotować groch na wigilię?
- Jak ugotować kapustę z grochem na wigilię? – przygotowanie
- Kapusta z grochem na wigilię – jak doprawić?
Kapusta z grochem to tradycyjne, wigilijne danie, które powinno znaleźć się na świątecznym stole. Aby potrawa miała wyrazisty i staropolski smak warto ją odpowiednio przyrządzić oraz doprawić. Nie bez znaczenia jest także rodzaj grochu jaki wybieramy do przygotowania dania. Drobne szczegóły takie jak czas gotowania oraz ilość i rodzaj stosowanych przypraw jest również bardzo istotny. Jak zrobić groch z kapustą na wigilię? Które składniki wybrać?
Jaki groch do kapusty z grochem?
To pytanie, które bardzo często pojawia się podczas gotowania kapusty wigilijnej. Jaki groch do potrawy jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda gospodyni ma własną, ulubioną odmianę.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów grochu, często wybieranym przez kucharzy jest groch łuskany, który gotuje się bardzo szybko i łatwo mięknie po włożeniu do wody.
Jak ugotować groch na wigilię?
Namaczanie grochu oraz wstępne gotowanie to jedna z podstawowych kwestii, które mają bardzo duży wpływ na smak oraz aromat potrawy.
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed przystąpieniem do gotowania dania jest dokładne namoczenie składnika bazowego, czyli grochu. W tym celu należy przygotować garnek o pojemności dwóch litrów oraz zapełnić go grochem oraz wodą.
Opcjonalnie można dodać do wody odrobinę kminku oraz soli. Tak przygotowane składniki należy pozostawić do namoczenia na 24 godziny.
Proporcje składników:
- 100 g grochu łuskanego
- trzy średnie cebule
- pół kilo kapusty kiszonej
- dwa ząbki czosnku
- dwa liście laurowe
- kminek
- ćwierć kostki masła
- pieprz oraz sól do smaku
- pół litra wody
Jak ugotować kapustę z grochem na wigilię? – przygotowanie
Po namoczeniu grochu przez całą noc należy gotować go w tej samej wodzie, aż do momentu rozgotowania. Teraz należy pokroić kiszoną kapustę, a w przypadku gdy jest zbyt kwaśna umyć ją pod bieżącą wodą.
W zależności od rodzaju potrawy czas gotowania grochu może być różny tak jak czas, kiedy należy ją gotować. Kapusta wigilijna to potrawa czasochłonna, która wymaga nawet kilku godzin przyrządzania. W kolejnym kroku przyrządzania należy w osobnym garnku ugotować kapustę, a następnie dodać do niej ugotowany groch oraz przyprawy.
W pierwszej kolejności dodajemy kminek i liść laurowy, a następnie mielony pieprz czarny oraz odrobinę soli. W międzyczasie lub podczas podgrzewania kapusty warto wlewać do garnka odrobinę wody, aby dno się nie przypaliło.
Kapusta z grochem na wigilię – jak doprawić?
Na koniec należy stopić na patelni masło. W międzyczasie obieramy i kroimy cebulę i czosnek. Wszystko smażymy na patelni na bardzo małym ogniu, aż cebula nabierze szklistego koloru.
Na koniec wlewamy wszystko do dania oraz dokładnie mieszamy. Tak doprawiona potrawa powinna mieć wykwintny i delikatny smak z wyrazistą przyprawową nutą.
Warto wiedzieć, że dzięki dodatkowi kminku jest ona nie tylko bardzo smaczna, ale również ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, wspomaga trawienie oraz skutecznie niweluje gazy. Teraz już wiesz, jak ugotować groch z kapustą na wigilię.