Jak kisić buraki czerwone na barszcz ?
Spis treści:
- Jak zrobić kiszone buraki?
- Jak kisić buraki – krok po kroku
- Jak kisić buraki na barszcz czerwony – inne potrawy z użyciem kiszonek
- Kilka dodatkowych porad jak kisić buraki czerwone na barszcz
Czerwony barszcz to jedna z ulubionych potraw Polaków. Dobra, swojska, domowa zupa może być podawana solo lub z dodatkami takimi jak pierogi, uszka czy krokiety. Smak przyrządzonej własnoręcznie potrawy jest bardzo wyrazisty i zadowoli podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Ponadto danie wykonane ze świeżych składników przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jak kisić buraki czerwone na barszcz? Jakie błędy mogą wpłynąć na niepowodzenie przygotowywania zakwasu?
Jak zrobić kiszone buraki?
Buraki, jak i inne warzywa można przetwarzać. Jednym ze sposobów jest odpowiednia obróbka oraz zamknięcie ich w słoiku. Tak przygotowany składnik okaże się świetnym dodatkiem lub bazą wielu dań. Kiszenie warzyw przynosi wiele korzyści zarówno smakowych, jak i prozdrowotnych. W jaki sposób przygotować warzywa do tego rodzaju procesu?
Jak kisić buraki – krok po kroku
- W pierwszej kolejności należy dokładnie obrać, umyć i wysuszyć buraki. Tak przygotowane warzywa odłożyć na ręcznik papierowy do wyschnięcia.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie solanki – wodę należy zagotować dodając do niej odpowiednią ilość soli – na 1 litr wody/1 łyżeczka soli. Po zagotowaniu mieszankę wystudzić.
- Buraki należy pokroić w paski o grubości około pół centymetra i umieścić je w przygotowanym słoiku – uzupełnić go do 2/3 pojemności.
- Do buraków dodać przyprawy i pozostałe składniki według uznania – dla przykładu słój można uzupełnić czosnkiem, pieprzem, korzeniem chrzanu, liściem laurowym, zielem angielskim, itp.
- Całość zalać wystudzoną solanką, aż po brzegi.
- Szczelnie zamknąć słoiki, odwrócić do góry dnem i odczekać kilka dni ok. 8
- Po tym czasie kiszone buraki gotowe są do spożycia. Słoiki z zawartością należy trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Wiele osób zastanawia się jak kisić buraki czerwone tak, by można było je później wykorzystać do stworzenia, pysznej i aromatycznej zupy? Barszcz z kiszonych buraków to tylko jedna z propozycji kulinarnych stworzonych z wcześniej przygotowanych warzyw. Jak więc można je wykorzystać?
Jak kisić buraki na barszcz czerwony – inne potrawy z użyciem kiszonek
Buraki do stworzenia odpowiedniego zakwasu powinny być świeże, jak również odpowiednio przygotowane. Ponadto na sam proces wpływa wiele innych czynników, takich jak odmiana, kraj pochodzenia warzyw, temperatura otoczenia czy wykorzystane naczynie. Zatem w czym i jak kisić barszcz? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Przetwarzanie warzyw należy do prostych czynności. Sam proces jest mało skomplikowany jednakże, aby uniknąć porażki warto dostosować się do kilku ważnych zasad. Ponadto kilka w wymienionych wskazówek pozwoli ulepszyć kiszonki, ich smak czy wartości odżywcze.
Kilka dodatkowych porad jak kisić buraki czerwone na barszcz
- do kiszenia wykorzystać naczynia takie jak: szczelnie zamykany słoik, ceramiczny garnek z pokrywką, itp.
- szybkość przetwarzania zależna jest od temperatury. Aby szybciej osiągnąć sukces należy zadbać o odpowiednią ciepłotę otoczenia. W zimnym miejscu zakwas będzie tworzył się nawet 10 dni.
- aby buraki zakwas na barszcz nie spleśniał należy go doglądać oraz po pewnym czasie umieścić w lodówce.
- dodanie zakwasu z poprzedniego kiszenia urozmaici i poprawi smak buraczków.
Kiszone buraki razem z sokiem można wykorzystać do wielu potraw i dań. Oprócz słynnego barszczu możliwe jest również zrobienie ćwikły, tartych buraczków do drugiego dania czy sałatki z burakami, serem feta i rukolą.