Jak ugotować kalafior
Spis treści:
Kalafior jest białym warzywem, który początkowo uprawiany był w Azji Mniejszej. Wędrował po różnych krajach. Poznano go między innymi we Włoszech, we Francji oraz w Anglii aż wreszcie zagościł na polskich stołach. Od razu zaczęto uwielbiać nie tylko jego smak i wygląd. Równie ważne są właściwości i wartości odżywcze tego warzywa. Te znane są nie od dziś. Kalafior ma między innymi działanie przeciwnowotworowe.
Oprócz tego chroni przed wrzodami oraz pomaga w leczeniu reumatyzmu. Na szczęście gotowanie tego warzywa nie jest trudne, a dla takich właściwości na pewno warto opanować tę sztukę. Poniżej kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak gotować kalafior. Zbyt twarde lub rozgotowane warzywo nie będzie już problemem. Dzięki zastosowaniu się do rad, kalafior będzie idealnie biały, co zwiększy apetyt nawet u osób nieprzepadających za warzywami.
Jak ugotować kalafior?
Zanim przystąpimy do gotowania kalafiora powinniśmy wybrać w sklepie odpowiedni okaz (najlepiej, aby był biały i bez ciemnych przebarwień). Warto unikać warzywa z pożółkłymi i podsuszonymi liśćmi. Kolejną kwestią jest właściwa obróbka przed przystąpieniem do gotowania. Warzywo należy obrać z liści a następnie wyciąć głąb.
Kalafior starannie opłukujemy pod zimną wodą. Jak się gotuje kalafior? Są trzy sposoby – w garnku po podzieleniu warzywa na mniejsze części lub w całości. Można także postawić na parowar. W przypadku gotowania w garnku należy rozpocząć od zagotowania wody i osolenia jej trzema łyżeczkami soli. Do gotującej się wody można już delikatnie włożyć kalafior.
Przydatna fo tego może okazać się łyżka cedzakowa, dzięki której zniwelujemy chlapanie wodą. Najlepiej jest gotować warzywo na średnim ogniu bez przykrycia. W przypadku parowaru sprawa jest równie łatwa. Wlewamy wodę i solimy ją. Urządzenie podłączamy do prądu i układamy kalafiora. Przykrywamy wieczkiem i ustawiamy czas
Jak długo gotować kalafior?
Gotowanie kalafiora nie jest zbyt skomplikowane. Kalafior – jak długo gotować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Czas gotowania zależy od sposobu, w jaki zdecydujemy się poddać go obróbce termicznej. Jeśli zależy Ci na tym, aby kalafior był idealnie miękki w szybkim tempie to możesz zdecydować się na ugotowanie go na parze. Zajmie to od 8 do 12 minut.
Czas gotowania zależy od wielkości kupionego warzywa. Najważniejsze, aby podczas gotowania cały kalafior dokładnie przykryć pokrywką. Jeśli zdecydujesz się na ugotowanie kalafiora podzielonego na różyczki klasycznie w garnku, gotowanie nie zajmie dłużej niż 10 min. Jeśli natomiast potrzebujesz przyrządzić te biało warzywo w całości to również jest to możliwe. Po około 15 minutach można cieszyć się już doskonałą, warzywną przekąską.
Jak gotować kalafior żeby był biały
Kalafior jak gotować już wiadomo. Jednak pozostaje kwestia tego, że warzywo powinno mieć idealnie biały kolor. Wtedy wygląda apetyczniej, w szczególności kiedy nie jest częścią większego dania a osobnym dodatkiem warzywnym. Na szczęście jest łatwy sposób, aby kalafior miał odpowiednią barwę. Podczas gotowania do wody dobrze jest dodać nie tylko sól. Szczypta cukru sprawi, że kalafior zachowa swoją pierwotną barwę.
Odpowiednio ugotowany kalafior może być podany nie tylko z przysmażoną bułką tartą i masłem. Białe różyczki warzywa o lekko słodkim smaku można wykorzystać do przygotowania także innych potraw. Mogą być składnikiem kotletów warzywnych, zup (w tym tych typu krem), zapiekanek, sałatek czy placków. Sposób przyrządzania warzywa jest banalnie prosty, a jego cena niewygórowana. Warto także wspomnieć, że kalafior jest łatwo dostępny na działach z warzywami i straganach.