Jak ugotować kalafior

Jak ugotować kalafior
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Kalafior jest białym warzywem, który początkowo uprawiany był w Azji Mniejszej. Wędrował po różnych krajach. Poznano go między innymi we Włoszech, we Francji oraz w Anglii aż wreszcie zagościł na polskich stołach. Od razu zaczęto uwielbiać nie tylko jego smak i wygląd. Równie ważne są właściwości i wartości odżywcze tego warzywa. Te znane są nie od dziś. Kalafior ma między innymi działanie przeciwnowotworowe.

jak ugotować kalafior
Fot. Czy wiesz jak ugotować kalafior ?

Oprócz tego chroni przed wrzodami oraz pomaga w leczeniu reumatyzmu. Na szczęście gotowanie tego warzywa nie jest trudne, a dla takich właściwości na pewno warto opanować tę sztukę. Poniżej kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak gotować kalafior. Zbyt twarde lub rozgotowane warzywo nie będzie już problemem. Dzięki zastosowaniu się do rad, kalafior będzie idealnie biały, co zwiększy apetyt nawet u osób nieprzepadających za warzywami. 

Jak ugotować kalafior?

Zanim przystąpimy do gotowania kalafiora powinniśmy wybrać w sklepie odpowiedni okaz (najlepiej, aby był biały i bez ciemnych przebarwień). Warto unikać warzywa z pożółkłymi i podsuszonymi liśćmi. Kolejną kwestią jest właściwa obróbka przed przystąpieniem do gotowania. Warzywo należy obrać z liści a następnie wyciąć głąb.

jak długo gotować kalafior
Fot. Pokrojony kalafior ugotujesz szybciej niż w całości

Kalafior starannie opłukujemy pod zimną wodą. Jak się gotuje kalafior? Są trzy sposoby – w garnku po podzieleniu warzywa na mniejsze części lub w całości. Można także postawić na parowar. W przypadku gotowania w garnku należy rozpocząć od zagotowania wody i osolenia jej trzema łyżeczkami soli. Do gotującej się wody można już delikatnie włożyć kalafior.

Przydatna fo tego może okazać się łyżka cedzakowa, dzięki której zniwelujemy chlapanie wodą. Najlepiej jest gotować warzywo na średnim ogniu bez przykrycia. W przypadku parowaru sprawa jest równie łatwa. Wlewamy wodę i solimy ją. Urządzenie podłączamy do prądu i układamy kalafiora. Przykrywamy wieczkiem i ustawiamy czas

Jak długo gotować kalafior?

Gotowanie kalafiora nie jest zbyt skomplikowane. Kalafior – jak długo gotować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Czas gotowania zależy od sposobu, w jaki zdecydujemy się poddać go obróbce termicznej. Jeśli zależy Ci na tym, aby kalafior był idealnie miękki w szybkim tempie to możesz zdecydować się na ugotowanie go na parze. Zajmie to od 8 do 12 minut.

kalafior jak długo gotować
Fot. Gotowanie kalafiora zajmuje ok 10-15 minut

Czas gotowania zależy od wielkości kupionego warzywa. Najważniejsze, aby podczas gotowania cały kalafior dokładnie przykryć pokrywką. Jeśli zdecydujesz się na ugotowanie kalafiora podzielonego na różyczki klasycznie w garnku, gotowanie nie zajmie dłużej niż 10 min. Jeśli natomiast potrzebujesz przyrządzić te biało warzywo w całości to również jest to możliwe. Po około 15 minutach można cieszyć się już doskonałą, warzywną przekąską.

Jak gotować kalafior żeby był biały

Kalafior jak gotować już wiadomo. Jednak pozostaje kwestia tego, że warzywo powinno mieć idealnie biały kolor. Wtedy wygląda apetyczniej, w szczególności kiedy nie jest częścią większego dania a osobnym dodatkiem warzywnym. Na szczęście jest łatwy sposób, aby kalafior miał odpowiednią barwę. Podczas gotowania do wody dobrze jest dodać nie tylko sól. Szczypta cukru sprawi, że kalafior zachowa swoją pierwotną barwę.  

jak gotować kalafior żeby był biały
Fot. Czas gotowania jest kluczowy, aby kalafior był biały

Odpowiednio ugotowany kalafior może być podany nie tylko z przysmażoną bułką tartą i masłem. Białe różyczki warzywa o lekko słodkim smaku można wykorzystać do przygotowania także innych potraw. Mogą być składnikiem kotletów warzywnych, zup (w tym tych typu krem), zapiekanek, sałatek czy placków. Sposób przyrządzania warzywa jest banalnie prosty, a jego cena niewygórowana. Warto także wspomnieć, że kalafior jest łatwo dostępny na działach z warzywami i straganach. 


Zobacz również:

liście kalafiora co można zrobić i czy są jadalne

Liście kalafiora – co można zrobić i czy są jadalne?

Kalafior to warzywo, które jest bardzo popularne w polskiej kuchni. Jest smaczne i bardzo zdrowe. Oczywiście większość osób wykorzystuje wyłąc…

jak gotować kalafior

Jak ugotować kalafior

Kalafior jest białym warzywem, który początkowo uprawiany był w Azji Mniejszej. Wędrował po różnych krajach. Poznano go między innymi we Wło…

5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *