E330 – co to jest kwasek cytrynowy?
Spis treści:
- E330 co to jest?
- Kwasek cytrynowy – zastosowanie
- E330 – zastosowanie w kosmetyce
- Jaka jest szkodliwość E330?
- Czy E330 jest rakotwórczy
E330 znany pod nazwą kwasek cytrynowy. Jest szeroko stosowany w różnych przemysłach, nie tylko w spożywczych. Ma postać przeźroczystych kryształków, posiada kwaśny smak. Jest świetnym przeciwutleniaczem oraz regulatorem kwasowości, ale nie są to jego jedyne zalety. Największym producentem kwasu cytrynowego są Chiny, w 2019 roku wyeksportowali około 1 miliona ton.
E330 co to jest?
E330 jest to kwasek cytrynowy, powszechnie stosowany do produktów spożywczych. Naturalnie występujący w niektórych owocach na przykład: w kiwi, limonkach, cytrynach, borówkach, jagodach, ananasach, pomarańczach, truskawkach, brzoskwiniach, jabłkach, grejpfrutach, a nawet i w bananach. Jest niezwykle ważnym elementem biorącym udział w metabolizmie węglowodanów w cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa). W niewielkich ilościach można znaleźć go w prawie wszystkich organizmach żyjących.
Syntetycznie produkowany z cukru przy pomocy bakterii i drożdży. W przemyśle jest znany pod nazwą regulator kwasowości E330. Pełni on funkcje utrzymującą lub nadającą kwaśny smak produktom. E330 jest konserwantem żywności, ze względu na swoje kwaśne pH nie pozwala na namnażanie się większości bakterii. Został zatwierdzony jako bezpieczny przez Wspólny Komitet Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz inne organy. Nie została ustalona wartość ograniczająca jego stosowanie.
Kwasek cytrynowy – zastosowanie
Kwas cytrynowy jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym występuje w produktach takich jak:
- dżem, galaretki i marmolady
- mozzarella, ser serwatkowy
- makaron
- owoce i warzywa mrożone, w puszkach lub butelkach
- produkty kakaowe i czekoladowe
- soki owocowe, piwo i napoje słodowe
- słodziki stołowe w płynie / proszku / tabletkach
- preparaty dla niemowląt, przetworzona żywność na bazie zbóż i żywność dla niemowląt
- tłuszcze i oleje
- świeże mięso mielone, nieprzetworzone ryby
Nadaje kwaśny smak produktom, zapobiega lub spowalnia proces utleniania się żywności. Jest też dobry środkiem chelatującym, czyli poprawia jakość żywności oraz jej stabilność.
E330 – zastosowanie w kosmetyce
E330 jest stosowany również w kosmetyce. Działa jako środek buforujący, chelatujący i maskujący w produktach kosmetycznych i do pielęgnacji ciała. Możemy go spotkać w:
- płynach do płukania jamy ustnej
- produktach do włosów: szampon
- produktach do pielęgnacji skóry: serum do twarzy
W przemyśle farmaceutycznym może być stosowany, jako lek przeciwzakrzepowy, ponieważ zapobiega krzepnięciu krwi. Wpływa również pozytywnie na tkankę kostną, pobudza przyswajanie wapnia przez organizm.
W gospodarstwie domowym działa jako wielofunkcyjny środek czyszczący do mydeł, do naczyń, detergentów do prania, odrdzewiaczy, a także do zmywarek oraz okien.
Kwasek cytrynowy wiąże jony metali w wodzie i usuwa je z rur i urządzeń gospodarstwa domowego, co za tym idzie zmiękcza wodę i uzdatnia ją do picia.
Jaka jest szkodliwość E330?
Zazwyczaj kwasek cytrynowy jest uważany za bezpieczny. Jednakże, niektórzy ludzie mogą być na niego uczuleni, wtedy mogą wystąpić trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, pokrzywka. Przeprowadzony raport z 2018 roku wykazał, że produkty spożywcze zawierające kwas cytrynowy mogą powodować skutki uboczne takie jak:
- objawy ze strony układu oddechowego
- ból mięśni, stawu
- objawy jelita drażliwego
- erozja zębów
Regulator kwasowości e330, a jego szkodliwość taka jak erozja zębów może występować w przypadku spożycia w nadmiarze. Badania wykazały, że kwaśne soki, zawierające kwas cytrynowy są około pięć razy bardziej erozyjne niż np: Coca- cola light.
Czy E330 jest rakotwórczy
Niektórzy ludzie zastanawiali się czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy i czy może przyczyniać się do rozwoju raka. Jednakże, badanie opublikowane w Cell Journal w 2016 roku rozwiało wątpliwości. E330 nie jest rakotwórczy, a nawet badanie wykazało, że zapobiega on rozwojowi komórek raka przełyku, może również przyczynić się do zapobiegania wzrostu guza.