Jak mrozić krokiety z kapustą i grzybami?
Spis treści:
- Czy można zamrozić krokiety?
- Czy farsz do krokietów można zamrozić?
- Mrożenie krokietów krok po kroku – a także późniejsze rozmrażanie
Praktycznie w każdym polskim domu po Bożym Narodzeniu pozostają ogromne ilości niezjedzonych potraw, które przecież szkoda nam wyrzucić, ale tak duże porcje mogą stanowić wyzwanie nawet dla największych łasuchów. O ile problemu nie ma z pierogami, pasztecikami czy uszkami, które można po prostu zawinąć w folię i umieścić w zamrażalniku, to wiele osób zastanawia się, czy można zamrozić krokiety z kapustą i grzybami. Jak więc to zrobić, by po odmrożeniu danie wciąż zachwycało walorami smakowymi?
Czy można zamrozić krokiety?
Na pytanie, czy można mrozić krokiety, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Praktycznie wszystkie potrawy, które są efektem obróbki cieplnej, można mrozić. W odpowiednich woreczkach albo plastikowych pojemnikach można umieszczać w zamrażarce rosoły, barszcze, uprzednio ugotowane pierogi, uszka, pulpety, gołąbki, kotlety, krokiety, a nawet rozmaite farsze.
Kluczowe jest jednak wybranie odpowiedniego opakowania, które stanowić będzie szczelną barierę pomiędzy wnętrzem zamrażarki a produktem spożywczym. Jak z pewnością doskonale wiesz, nieszczelne pojemniki z mrożoną żywnością doprowadzić mogą do znacznego osłabienia walorów smakowych, a mówiąc w skrócie – w takiej potrawie czuć smak całego zamrażalnika.
Różnego rodzaju wyroby mączne – takie jak pierogi, kopytka, kluski, pyzy czy krokiety – sklejają się ze sobą, dlatego przed zamrożeniem warto skropić je olejem rzepakowym. Dzięki temu po rozmrożeniu będzie można cieszyć się daniem o pierwotnej strukturze.
Czy farsz do krokietów można zamrozić?
Każda gospodyni domowa boryka się dokładnie z tym samym problemem, jakim jest zbyt duża ilość farszu do krokietów. Zwykle przygotowujemy go tyle, by na pewno wystarczyło na zaplanowaną liczbę roladek i obawiamy się, czy na pewno to się uda.
Efektem jest zazwyczaj prawie cała miseczka farszu składającego się z kapusty, grzybów, cebuli oraz przypraw. Nadzienie, dla którego zabrakło „naleśników”, możesz spokojnie zamrozić. Jak to zrobić? Wykorzystaj na przykład woreczek strunowy, z którego przed zamknięciem wypuścisz całe powietrze. Dobrym rozwiązaniem są także plastikowe, zakręcane pojemniki (z odpowiednio dużym gwintowaniem lub dodatkową uszczelką) albo domowa pakowarka próżniowa, która wyssie z torebki całe powietrze.
Tak zapakowany farsz może przeleżeć w zamrażalniku kilka miesięcy, jednak najlepiej wykorzystać go jak najszybciej. Mitem jest stwierdzenie, że zamrożona żywność się nie terminuje – proces mrożenia pozwala wydłużyć czas na spożycie, jednak w pewnych granicach.
Świetnym pomysłem może być na przykład opisanie każdego mrożonego opakowania – na pojemniku czy woreczku niezmywalnym pisakiem napisz datę gotowania oraz mrożenia. Dzięki temu nawet po upływie sześciu miesięcy będziesz doskonale wiedzieć, co znajduje się w Twojej zamrażarce i od jak dawna tam jest.
Mrożenie krokietów krok po kroku – a także późniejsze rozmrażanie
Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wkładać do zamrażarki gorących potraw, ponieważ w ten sposób możemy poważnie uszkodzić urządzenie. Z tego względu po usmażeniu krokietów z kapustą i grzybami poczekaj, aż ostygną i dopiero wtedy zapakuj je do torebek lub pojemników do mrożenia.
Z równie dużą rozwagą warto podejść do późniejszego rozmrażania potrawy, ponieważ sposób, w jaki to zrobimy, może mieć ogromny wpływ na smak i strukturę krokietów. Na pewno zrezygnuj z kuchenki mikrofalowej, która powoduje twardnienie wyrobów mącznych.
Zamiast tego poczekaj, aż krokiety rozmrożą się w temperaturze pokojowej i podsmaż je na rozgrzanym tłuszczu. Podobnie postąpić można z samym farszem do krokietów, który rozmrożony nadaje się do wykorzystania przy kolejnej okazji.