Jak rośnie gałka muszkatołowa?

Jak rośnie gałka muszkatołowa?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:Gałka muszkatołowa to jedna z najczęściej używanych przypraw w kuchni. Posiada niepowtarzalny aromat, który podkręci smak potraw mięsnych, grzanego wina, ciast oraz piwa. Znajdzie ona swoje zastosowanie w kuchni, jak i w medycynie. Jest ona bogata w celulozę, która zapewnia uczucie sytości oraz szereg witamin, które są podstawą w codziennej diecie każdego człowieka.

Skąd pochodzi gałka muszkatołowa?

Gałka muszkatołowa to suszona, środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego. Drzewo to pochodzi z Wysp Banda, które są częścią indonezyjskiego archipelagu Moluki, wcześniej nazywanego Wyspami Korzennymi.

Sama przyprawa była bardzo dobrze znana w starożytnych Indiach, a do Europy została sprowadzona w XVI wieku przez portugalskich handlarzy. Była ona bardzo pożądanym produktem, ponieważ wierzono, że chroni ona przed dżumą-najbardziej śmiertelną chorobą tamtych czasów.

Czym jest muszkatołowiec korzenny?

Muszkatołowiec korzenny (Myristica fragrans) to drzewo z rodziny muszkatołowcowatych. Drzewo to charakteryzuje się stożkowatą koroną, złożoną z podłużnych, jędrnych liści o intensywnym, zielonym kolorze. Dorosłe drzewo może osiągnąć do 20 m wysokości.

gałka muszkatołowa jak rośnie
Fot. Jeśli nie wiesz jak rośnie gałka muszkatołowa, to koniecznie czytaj dalej!

Rośnie tylko w klimacie tropikalnym i może owocować kilkadziesiąt lat, a samo drzewo może żyć nawet półtorej wieku. Określa się je mianem „wiecznie zielonego”, ponieważ owocuje cały rok, zachowując swój piękny, żywy kolor.

Jak rośnie gałka muszkatołowa?

Drzewa zaczynają owocować po 8 latach po wysiewu, a najobfitsze plony zbierane są dopiero 17 lat później. Gałka muszkatołowa lubi żyzne, wulkaniczne gleby i ciepły klimat. 

Gdzie rośnie gałka muszkatołowa?

Drzewa muszkatołowca korzennego uprawia się głownie na terenie wschodniej Azji, ale pojedyncze plantacje można spotkać również w Ameryce Południowej i Afryce.

gdzie rośnie gałka muszkatołowa
Fot. Teraz już wiesz gdzie rośnie gałka muszkatołowa

Kwiaty gałki muszkatołowej

Kwiaty gałki muszkatołowej są drugą przyprawa jaką można pozyskać z drzewa muszkatołowego. „Kwiatem” nazywana jest osnówka pestki czyli jasnoczerwona osłonka przypominająca pajęczą sieć.

Porównując smak gałki muszkatołowej i kwiatu gałki muszkatołowej stwierdza się, że to kwiat ma subtelniejszy smak i lekką, cytrynową nutę. Po wysuszeniu, kwiat może być używany w kuchni jako przyprawa do wszelkiego rodzaju dań na zimno i ciepło, w tym zup, drobiu, serów oraz ziemniaków.

Prócz swoich walorów smakowych, kwiat gałki muszkatołowej również sprawdzi się jako suplement diety regulujący procesy trawienne i skurcze mięśni gładkich. Ponadto może ona zapobiegać stanom pogorszonego samopoczucia i depresji.

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Jak rośnie wanilia

Jak rośnie wanilia?

Wanilia jest rośliną należącą do rodziny roślin storczykowatych. Nie jest jednak od razu kojarzona ze światem botaniki. Przez swój oryginalny …

jak zrobić podpiwek

Jak zrobić podpiwek – przepis na domowy podpiwek

Podpiwek, napój zaliczany go grupy napojów bezalkoholowych do dnia dzisiejszego cieszy się równie dużą popularnością. Charakteryzuje się ciem…

jak ugotować młodą kapustę

Jak ugotować młodą kapustę?

Potrawy z młodej kapusty są bardzo dobre i zdrowe. W różnych regionach Polski młodą kapustę je się z innymi dodatkami. Najlepsza młoda kapust…

jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

Kaszę jaglaną można przyrządzać na wiele sposobów. Można ją mielić na mąkę, opiekać i dodawać do ciast i pieczywa oraz gotować. Ta ostat…

jak rośnie pomelo

Jak rośnie pomelo – gdzie rośnie drzewo pomelo?

Pomelo należy do rodziny rutowatych. Drzewo naturalnie występuje w Azji Południowej. Na początku pomarańcza olbrzymia spotykana była głównie w…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *