Jak przechowywać cebulę?

Jak przechowywać cebulę?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Cebula jest istotnym składnikiem wielu dań, dlatego jej odpowiednie przechowywanie powinno być dla nas ważne. Jak to robić? Na pewno w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie świeżości.

Jak przechowywać cebulę aby zachowała świeżość?

Cebula jest warzywem, które ma dość długi termin ważności, a odpowiednio przechowywana pozwala na użycie w późniejszym terminie. Warzywo to, dzieli się na wiele rodzajów, a także posiada sporo witamin i wiele innych pożytecznych składników które wspierają nasz organizm.

cebula jak przechowywać
Fot. Przechowywanie cebuli w ciemnym i chłodnym miejscu przedłuży jej żywotność

Cebula pozostanie świeża na dłużej przede wszystkim przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warzywa preferują przewiewne, ciemne i chłodne miejsca. Powinno się ją trzymać z dala od ziemniaków, ponieważ gdy te warzywa znajdują się blisko siebie, wydzielają gazy, które przyspieszają psucie się warzyw.

Cebula – przechowywanie

Jeśli cebula nie jest uszkodzona, jest dobrej jakości, a także znajduje się w ciemnym i suchym miejscu, czas spożycia znacznie się wydłuża. W zależności od gatunku, może wynosić od sześciu do ośmiu miesięcy.

Przechowywanie cebuli, zwłaszcza w warunkach domowych nie jest zbyt wymagające. Przede wszystkim, trzeba unikać przechowywania jej w lodówce. Kolejnym minusem jest to, że może wdać się pleśń. Przez to, cebula staje się miękka i nie jest już przydatna kulinarnie. Dzieje się tak ponieważ rośliny przechowują węglowodany jako złożony cukier zwany skrobią, a kiedy są przechowywane w niskiej temperaturze, te złożone skrobie przekształcane są w proste cząsteczki cukru.

przechowywanie cebuli
Fot. Jeżeli masz taką możliwość przechowuj cebulę w piwnicy bądź spiżarni

Lepszym sposobem na jej przechowywanie, będzie piwnica albo spiżarnia. Najlepiej, gdyby pomieszczenie było ciemne i chłodne. Te dwa czynniki pozwolą na ograniczenie procesów wzrostu, co wydłuży czas przechowywania. Trzeba również pamiętać, aby nie trzymać cebuli w miejscu gdzie jest wilgotno i nie ma dobrej wentylacji.

Krojona cebula – jak przechowywać?

Termin przydatności pokrojonej cebuli jest krótszy niż tej w całości, bo wynosi zaledwie od 7 do 10 dni. Gdzie termin całej i obranej cebuli to od 10 do 14 dni. Pokrojoną cebulę powinno trzymać się zamkniętą w pojemniku lub w plastikowej torbie w lodówce. Obrane cebule można spokojnie tam trzymać. Istotne jest, aby przed krojeniem, umyć dokładnie ręce. Inaczej do warzyw mogą dostać się bakterie.

krojona cebula przechowywanie
Fot. Pokrojoną cebulę trzymaj w lodówce nie więcej niż 10 dni. Najlepiej zużyć ją w przeciągu 3-5 dni

Przechowywanie cebuli – co warto wiedzieć?

Cebulę można dodawać do wielu potraw, ale są również przepisy, gdzie cebula stanowi jedyny i główny składnik. Lecz najpierw, trzeba odpowiednio ją przechowywać aby delektować się jej smakiem.

Zapas cebuli powinien być wykorzystany w ciągu miesiąca, dlatego jeśli nie mamy potrzeby, lepiej nie gromadzić jej za wiele. Wiemy już, że pokrojone i obrane kawałki cebuli powinno trzymać się w pojemniku lub plastikowej torbie, ale cebule w całości najlepiej trzymać w drewnianych skrzynkach, koszykach lub pojemnikach które mają liczne otwory, dla dobrej wentylacji powietrza. Obrana cebula powinna zostać włożona do lodówki, podobnie jak jej pokrojone kawałki. Pojemnik, w którym cebula zostanie włożona do lodówki, powinien być szczelny.

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Czy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość zdrowotna jest na wysokim poziomie, wiele osób zastanawia się, czy naturalne produkty, takie jak miód, …

Jak przechowywać przyprawy?

Jak przechowywać przyprawy?

Każdy miłośnik dobrego smaku doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkie dania czy desery, by mogły charakteryzować się doskonałym smak…

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *