Jak przechowywać czosnek – przechowywanie czosnku
Spis treści:
- Jak przechowywać czosnek?
- Przechowywanie czosnku w lodówce
- Jak przechować czosnek w zamrażarce?
- Przechowywanie czosnku w oliwie
- Inne sposoby przechowywania czosnku
Czosnek to niezwykła roślina, która jest przede wszystkim znana ze swoich właściwości leczniczych. Nie od dziś wiadomo, że czosnek to jeden z naturalnych i skutecznych antybiotyków. Nie mniej jednak, czosnek to także roślina, która potrafi nadać daniom nowego smaku. Za jego pomocą można przygotować pyszne i soczyste mięsa, dania z makaronów, a także różnego rodzaju sosy i dipy. Należy jednak wiedzieć, że czosnek musi być odpowiednio przechowywany, by nie stracił swoich właściwości, a przede wszystkim smaku. Gdzie przechowywać czosnek i jak to zrobić?
Jak przechowywać czosnek?
Okazuje się, że prawidłowo przechowywany czosnek, może leżeć bezpiecznie przez wiele miesięcy. Oczywiście istnieje kilka sposobów na to, by przechować czosnek tak, by nie utracił on swoich właściwości smakowych, a także nie skrócić jego żywotności.
Najważniejsze jest to, by przechowywać czosnek w całości. Główka czosnku to najlepszy sposób na zachowanie jego świeżości. Wiadomo, że każde pęknięcie główki, zmniejsza żywotność rośliny.
Co więcej, należy pamiętać, by przechowywać go w temperaturze pokojowej. Nie wystawiajmy też czosnku na działanie promieni słonecznych i wilgoci, warto znaleźć suche i zacienione miejsce do jego przechowywania.
Przechowywanie czosnku w lodówce
Czosnek, oprócz kuchennych szuflad i szafek, można przechowywać także w lodówce. Nie mniej jednak, musi być on w całości i nie obrany, z racji tego, że jego zapach szybko rozprzestrzeni się bo wnętrzu z lodówki. Należy mieć także na uwadze to, że czosnek zaraz po wyjęciu z lodówki może zacząć kiełkować. Dodatkowo zmieni się delikatnie jego smak, na lekko gorzki.
Pamiętajmy więc, że czosnek możemy przechować w lodówce, do momentu, w którym nie zaczniemy go używać. Jak przechowywać obrany czosnek w lodówce? Otóż najlepiej w szczelnym pojemniku, który zamkniemy i dodatkowo owiniemy folią. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zapachu, a także zachowa świeżość rośliny.
Jak przechować czosnek w zamrażarce?
Gdzie przechowywać czosnek? Otóż można to zrobić w zamrażarce. Roślinę tą z powodzeniem można zamrozić. Mimo iż niektórzy uważają, że rozmrożony czosnek nie jest już tak smaczny jak świeży, to sam proces zamrażania nie ingeruje w jego walory smakowe.
Okazuje się, że jednym z lepszych sposobów, na przechowywanie czosnku w zamrażarce jest obranie go, a następnie zmielenie przy dodaniu odrobiny wody lub bulionu. Wówczas możemy zamrozić go nawet w tacce do lodu. Takie kostki czosnku, przechowujemy w szczelnym pojemniku w zamrażarce i możemy wykorzystać je nawet po 2 miesiącach od zamrożenia.
Przechowywanie czosnku w oliwie
Kolejnym sposobem, na przechowywanie czosnku jest jego zamarynowanie w oliwie. Okazuje się, że możemy to zrobić na dwa sposoby. Obrane ząbki czosnku możemy wrzucić do słoika wypełnionego oliwą i włożyć do lodówki.
Wówczas nie tylko ząbki czosnku zachowają swoje walory smakowe, a także stanie się on bardziej miękki i łatwiejszy do posiekania, ale zyskamy także zdrową i smaczną oliwę czosnkową. Ząbki rośliny możemy także zmielić lub zetrzeć na tarce i również dodać do oliwy. Wówczas jeszcze silniej nasiąknie ona czosnkiem i będzie miała mocniejszy smak.
Inne sposoby przechowywania czosnku
Jak przechowywać czosnek? Okazuje się, że można go upiec, a dzięki temu będzie nie tylko smaczny, ale także będziesz mógł przechować go w zamrażarce przez nieokreślony czas. Pieczony czosnek jest bardzo podobny do świeżego, więc nie odczujesz różnicy.
By upiec roślinę, należy nasmarować naczynie żaroodporne oliwą, a następnie umieścić tam czosnek na około 45 minut. Piekarnik musi być nagrzany do 175 stopni Celsjusza. Po upieczeniu, należy odkroić końcówki i wycisnąć miękkie ząbki czosnku do pojemnika, a następnie umieścić go w zamrażarce.
Pieczenie czosnku w oleju, zapobiegnie jego całkowitemu zamarznięciu. Kolejnym sposobem jest suszenie rośliny. Wystarczy obrać ząbki i pokroić je na cienkie plasterki. Wówczas układamy je na blaszce do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 45 stopni Celsjusza na około 30 minut. Chrupiący czosnek przechowujemy w szczelnym pojemniku w lodówce, nawet przez kilka miesięcy.