Jak przechowywać chleb ? W czym przechowywać chleb ?
Spis treści:
- Jak przechowywać chleb, aby zachował świeżość na dłużej?
- W czym przechowywać chleb?
- Rodzaj pieczywa ma znaczenie. Jaki chleb najdłużej zachowa świeżość?
Świeże pieczywo to podstawa większości smacznych śniadań. Niestety chleb, który jest świeży od razu po zakupie, na następny dzień nie smakuje już tak samo dobrze. Wiele osób zastanawia się w jakich warunkach i w czym trzymać chleb, aby uchronić go przed wysychaniem czy pleśnią. Na szczęście jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się świeżym pieczywem na dłużej.
Jak przechowywać chleb, aby zachował świeżość na dłużej?
Abyśmy mogli cieszyć się świeżym pieczywem na dłużej, należy trzymać się kilku zasad odnośnie jego przechowywania. Musimy mu zapewnić suche miejsce, unikać wilgoci i zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Optymalna temperatura to 18-22 stopnie C. Jeśli przechowujemy pieczywo w chlebaku lub w szafce, należy regularnie czyścić go np. mieszanką wody i octu.
Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu takiego miejsca. Mimo, że chleb nie powinien być przechowywany w zbyt niskiej temperaturze, to wyjątkiem jest mrożenie. Jest to świetny sposób na przedłużenie trwałości pieczywa, jeśli akurat mamy jego nadwyżkę. Najlepiej mrozić chleb włożony do foliowego woreczka. Jego trwałość w takich warunkach to około 3 miesięcy. Gdy będziemy chcieli go użyć, należy rozmrażać go w warunkach pokojowych lub w lodówce.
W czym przechowywać chleb?
Na rynku istnieje wiele akcesoriów do kuchni, które mają pomóc nam przedłużyć trwałość pieczywa. Dostępne są różnego rodzaju chlebaki, woreczki, ściereczki. Przechowywanie chleba powinno być różne w zależności od jego rodzaju. Pieczywo na zakwasie lub na drożdżach zachowa świeżość na dłużej, jeśli będzie przechowywane w chlebaku, najlepiej wykonanym z naturalnych materiałów (np. chlebak drewniany).
Dobrze sprawdzają się także woreczki wykonane z przepuszczalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Nie musimy od razu kupować specjalnych woreczków. Podobny efekt da zawinięcie bochenka w czystą kuchenną ścierkę, które zazwyczaj wykonane są z bawełny lub lnu. Przechowywanie chleba w lodówce to dobry pomysł jedynie w przypadku pieczywa tostowego.
Inne rodzaje chleba nie lubią tak niskich temperatur. Chleba absolutnie nie należy przechowywać w foliowych woreczkach, w folii aluminiowej czy w folii spożywczej, ponieważ szybko dochodzi tam do jego zaparzania, a w konsekwencji szybszego pleśnienia.
Rodzaj pieczywa ma znaczenie. Jaki chleb najdłużej zachowa świeżość?
Nie każde pieczywo traci świeżość w tym samym tempie. Najszybciej psuje się chleb z mąki pszennej, a najdłużej trwały pozostaje z mąki żytniej. Chleb wypiekany na drożdżach charakteryzuje się krótszą trwałością, niż ten na zakwasie. Wiele osób decyduje się obecnie na samodzielny wypiek chleba w domu.
W przeciwieństwie do większości bochenków zakupionych w sklepie, taki domowy wypiek nie zawiera konserwantów przedłużających trwałość. W takim razie jak przechowywać upieczony chleb? Przede wszystkim po wyjęciu go z piekarnika należy odczekać aż do całkowitego wystygnięcia. Jeśli schowamy go, kiedy jest jeszcze ciepły, poskutkuje to utratą chrupkości i szybszym pleśnieniem chleba. Kiedy już nasz wypiek wystygnie, przechowywanie pieczywa powinno być takie samo jak dla pozostałych bochenków.