Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe. Mimo wszystko powinniśmy pamiętać o kilku ważnych znaczących zasadach by nie doszło do zepsucia owego produktu poprzez nagłą zmianę temperatury.

Czy można zamrozić surowe grzyby leśne?

Niestety, ale nie wszystkie grzyby można z łatwością zamrozić w surowej wersji. Jeśli mamy kilka sztuk z szerokimi blaszkami to między nimi może gromadzić się szron, dlatego alternatywnie lepiej je ususzyć. Mrożenie grzybów surowe czy gotowane?

Surowych grzybów blaszkowych bez obgotowania się nie zamraża. Są to między innymi takie gatunki jak: kurki oraz rydze, gdyż z czasem po prostu stają się one gorzkie. Przed umieszczeniem ich w zamrażarce należy je obgotować, wystudzić, a następnie starannie osuszyć.

jak zamrozić grzyby
Fot. Nie wiesz jak zamrozić grzyby? Koniecznie czytaj dalej!

Jak mrozić grzyby?

Wiedza w temacie mrożenia grzybów jest niezwykle ważna, gdyż, źle przygotowane grzyby, które wsadzimy do zamrażarki nie tylko jak już zostało wspomniane może się popsuć, ale z pewnością zmieni swój smak.

Grzyby muszą być wcześniej przebrane tak, aby nie wkradły nam się robaczywe sztuki. Do tego celu przyda nam się nożyk z ostrym zakończeniem oraz gazeta, na której będziemy mogli wysypać nasze znaleziska. Większe grzyby należy pokroić w mniejsze kawałki.

Natomiast mniejsze sztuki da się zamrozić w całości. Warto również poporcjować nasze grzyby. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką jego część możemy zjeść teraz, a jaką np. pozostawiliśmy na zimę czy święta. Warto zaznaczyć, że zamrożonych grzybów nie wolno drugi raz mrozić.

Grzyby takie jak: Kozaki, podgrzybki, maślaki czy prawdziwki wkładamy do plastikowych pojemników z zamknięciem, po czym dopiero umieszczamy całość w zamrażarce. Jak obgotować grzyby przed zamrożeniem?

Kurki i Rydze przed zamrożeniem trzeba przegotować przez 5 do 10 min w garnku z gorącą wodą i tak samo umieścić w pudełku lub ewentualnie woreczku strunowym. Przesmażone grzyby także możemy mrozić.

W momencie, gdy decydujemy się na wyciągnięcie określonej ilość grzybów to od razu przesmażmy całość, gdyż w przeciwnym razie zaczną nam one tracić smak, a tak to pod wpływem temperatury same odtajają i staną się lekko chrupiące.

czy można zamrozić surowe grzyby leśne
Fot. Nie wszystkie grzyby można zamrozić surowe

Które grzyby możemy zamrozić?

Warto rozważyć sposób, jakim jest zamrożenie grzybów w sytuacji, kiedy została nam spora część ciekawych okazów, które nie zostaną od razu przez nas zjedzone lub ususzone. Jednak za nim to zrobimy to trzeba zapoznać się z listą grzybów, które możemy umieścić w zamrażarce.

  1. Podgrzybki
  2. Kozaki
  3. Prawdziwki
  4. Rydze
  5. Kurki
  6. Maślaki
  7. Kanie

Każdy z nas uwielbia grzyby w postaci sosu lub zupy, dlatego nadmiar grzybów nie może znaleźć się w koszu na śmieci.

Również przykrym momentem byłaby wieść o tym, że na stole wigilijnym nie zagoszczą: pierogi z kapustą i grzybami, czy inne dania zawierające owy składnik, dlatego warto zapoznać się z powyższym poradnikiem poruszającym temat, jakim jest mrożenie grzybów.

W przypadku jednak gdy ktoś nie ma zamrażarki lub miejsca w urządzeniu to ewentualnie istnieje obca rozdania określonej części produktu innym.  

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Jak rozmrozić truskawki?

Jak rozmrozić truskawki?

Mrożenie żywności to doskonały i znany od lat sposób na zachowanie świeżości produktów na długo. Mrożone warzywa i owoce nie tylko zachowuj…

Jak mrozić gołąbki?

Jak mrozić gołąbki?

Faszerowane gołąbki, znane w Polsce i innych częściach Europy Wschodniej, są od wieków uwielbianym daniem. Są na tyle sycące, że można się …

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

5/5 - (1 vote)


Komentarze

  • Bardzo ciekawy i pożyteczny wpis. Wiele osob ciągle ma wątpliwości w jaki sposób prawidłowo mrozić grzyby. A bez wątpienia lepiej zrobić to dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *