Jak przechowywać marchew w domu?

Jak przechowywać marchew w domu?

Spis treści:Marchew jest popularnym warzywem cenionym niemal we wszystkich kuchniach świata. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że jest chętnie spożywana przez większość osób prowadzących zdrowy tryb życia. Marchew należy do grupy warzyw trwałych, jednak aby jak najdłużej zachować świeżość i jędrność warzywa, potrzebna jest odpowiednia ochrona oraz przechowywanie.

Jak przechowywać marchew w domu, by jak najdłużej zachowała swoją świeżość?

Dla jak najdłuższego zachowania świeżości marchwi potrzebne jest przestrzeganie pewnych zasad. Różnią się one w zależności od ilości przechowywanej marchwi, jej gatunku, a także od czasu, w którym będzie ona spożytkowana.

Marchew przechowywana w domu nie powinna być dokładnie oczyszczona. Resztki ziemi i naturalnych zanieczyszczeń znacząco wpływają na okres zachowania jej świeżości.

Do przechowywania najlepiej nadaje się marchew bez uszkodzeń mechanicznych, a także dojrzała i dobrze nawodniona. Należy oddzielać ją od przechowywanych w tym samym pomieszczeniu owoców. Marchew można przetrzymywać luzem, bądź magazynować w drewnianych lub plastikowych skrzyniach.

jak przechowywać marchew
Fot. Czy wiesz jak przechowywać marchew aby wytrzymała jak najdłużej?

Co wpływa na dobre przechowywanie marchwi?

Na przechowywanie marchwi największy wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniu, w których jest przetrzymywana. Dobre przechowywanie marchwi jest ważne przede wszystkim dla zachowania wszelkich jej drogocennych składników, takich jak beta-karoten i błonnik.

Na dobre przechowywanie marchwi w domu mają wpływ jej odmiany. Do długiego przechowywania najlepiej sprawdzą się  późne odmiany marchwi, jak przykładowo odmiana Koral, Nord i Perfekcja.

Temperatura i wilgotność powietrza są jednymi z najważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, w przypadku dłuższego przechowywania marchwi. Temperatura powinna być znacznie chłodniejsza, niż standardowa temperatura pokojowa. Najdłuższe przechowywanie marchwi gwarantuje temperatura kilka stopni powyżej 0. Dla utrzymania prawidłowej wilgotności zalecane jest częste spryskiwanie podłoża pomieszczenia.

Jak przechowywać marchew na zimę?

Przy przechowywaniu marchwi na zimę należy pamiętać, że po zbiorze marchew jest ciągle żywym organizmem. Oznacza to, że zachodzą w niej procesy biochemiczne, wpływające na jej przechowywanie. Warunki powinny być dobrane w taki sposób, by jak najbardziej zniwelować wpływ tych procesów i zmian.

jak przechować marchew na zimę
Fot. Czy wiesz jak przechować marchew na zimę?

Jeśli dom posiada piwnicę, będzie ona najbardziej odpowiednia do przechowywania marchwi na zimę. Zwykle posiada wentylację oraz może zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność, by warzywa zachowały swoją świeżość na dłużej.

W zachowaniu odpowiedniej wilgotności, podłogę pomieszczenia, w którym przechowywane są warzywa, zaleca się spryskiwać lekko wodą.

Jeśli nie ma możliwości przechowywania marchwi w piwnicy, w okresie, kiedy na dworze jest chłodno, dobrze sprawdza się przetrzymywanie warzyw na balkonie. Najlepiej wykorzystać w tym celu drewniane skrzynie, których dno i ściany zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. W tym celu dobrze sprawdza się słoma.


Zobacz również:

jak przechowywać cebulę

Jak przechowywać cebulę?

Cebula jest istotnym składnikiem wielu dań, dlatego jej odpowiednie przechowywanie powinno być dla nas ważne. Jak to robić? Na pewno w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie świeżości.

jak przechowywać czosnek

Jak przechowywać czosnek – przechowywanie czosnku

Czosnek to niezwykła roślina, która jest przede wszystkim znana ze swoich właściwości leczniczych. Nie od dziś wiadomo, że czosnek to jeden z naturalnych i skutecznych antybiotyków. Nie mniej jednak, czosnek to także roślina, która potrafi nadać daniom nowego smaku. Za jego pomocą można przygotować pyszne i soczyste mięsa, dania z makaronów, a także różnego rodzaju sosy i dipy. Należy jednak wiedzieć, że czosnek musi być odpowiednio przechowywany, by nie stracił swoich właściwości, a przede wszystkim smaku. Gdzie przechowywać czosnek i jak to zrobić?

jak przechowywać chleb

Jak przechowywać chleb ? W czym przechowywać chleb ?

Świeże pieczywo to podstawa większości smacznych śniadań. Niestety chleb, który jest świeży od razu po zakupie, na następny dzień nie smakuje już tak samo dobrze. Wiele osób zastanawia się w jakich warunkach i w czym trzymać chleb, aby uchronić go przed wysychaniem czy pleśnią. Na szczęście jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się świeżym pieczywem na dłużej.

jak podgrzać kluski śląskie

Jak podgrzać kluski śląskie?

Kto z nas nie lubi tradycyjnych klusków śląskich? Każda gospodyni domowa, z przyjemnością poświęca czas na ich przygotowanie. Jako, że ich wyrób może być niezwykle czasochłonny, zwykle przygotowujemy ich znacznie więcej, niż na jednorazowy, rodzinny obiad. Wówczas na krótko przed podaniem, gotujemy jedną partię, a następnie zastanawiamy się co zrobić z pozostałą częścią. Jak przechowywać kluski śląskie, by na kolejny dzień lub w następnym tygodniu wciąż były miękkie i smaczne? Jak je odgrzewać?

jak przechowywać banany

Jak przechowywać banany ? Dlaczego banany czernieją?

Banany są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce owoców. Pod żółtą skórką kryje się wiele cennych makroelementów, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest to owoc, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, począwszy od tego, że idealnie spełnia funkcję szybkiej i pożywnej przekąski, często używany jest w przygotowywaniu smacznych deserów i wypieków, a w formie pieczonej, stanowi wykwintny dodatek do wytrawnych obiadów. Kupując banany, możemy wybierać spośród tych mniej dojrzałych o zielonym zabarwieniu, jak i również bardziej żółtych, często z pojedynczymi brązowymi plamkami, które są słodsze i smaczniejsze. Nie musimy ich spożywać od razu po zakupie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się świeżością żółtych, zakrzywionych owoców.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.