Jak przechowywać marchew w domu?

Jak przechowywać marchew w domu?
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:Marchew jest popularnym warzywem cenionym niemal we wszystkich kuchniach świata. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że jest chętnie spożywana przez większość osób prowadzących zdrowy tryb życia. Marchew należy do grupy warzyw trwałych, jednak aby jak najdłużej zachować świeżość i jędrność warzywa, potrzebna jest odpowiednia ochrona oraz przechowywanie.

Jak przechowywać marchew w domu, by jak najdłużej zachowała swoją świeżość?

Dla jak najdłuższego zachowania świeżości marchwi potrzebne jest przestrzeganie pewnych zasad. Różnią się one w zależności od ilości przechowywanej marchwi, jej gatunku, a także od czasu, w którym będzie ona spożytkowana.

Marchew przechowywana w domu nie powinna być dokładnie oczyszczona. Resztki ziemi i naturalnych zanieczyszczeń znacząco wpływają na okres zachowania jej świeżości.

Do przechowywania najlepiej nadaje się marchew bez uszkodzeń mechanicznych, a także dojrzała i dobrze nawodniona. Należy oddzielać ją od przechowywanych w tym samym pomieszczeniu owoców. Marchew można przetrzymywać luzem, bądź magazynować w drewnianych lub plastikowych skrzyniach.

jak przechowywać marchew
Fot. Czy wiesz jak przechowywać marchew aby wytrzymała jak najdłużej?

Co wpływa na dobre przechowywanie marchwi?

Na przechowywanie marchwi największy wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniu, w których jest przetrzymywana. Dobre przechowywanie marchwi jest ważne przede wszystkim dla zachowania wszelkich jej drogocennych składników, takich jak beta-karoten i błonnik.

Na dobre przechowywanie marchwi w domu mają wpływ jej odmiany. Do długiego przechowywania najlepiej sprawdzą się  późne odmiany marchwi, jak przykładowo odmiana Koral, Nord i Perfekcja.

Temperatura i wilgotność powietrza są jednymi z najważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, w przypadku dłuższego przechowywania marchwi. Temperatura powinna być znacznie chłodniejsza, niż standardowa temperatura pokojowa. Najdłuższe przechowywanie marchwi gwarantuje temperatura kilka stopni powyżej 0. Dla utrzymania prawidłowej wilgotności zalecane jest częste spryskiwanie podłoża pomieszczenia.

Jak przechowywać marchew na zimę?

Przy przechowywaniu marchwi na zimę należy pamiętać, że po zbiorze marchew jest ciągle żywym organizmem. Oznacza to, że zachodzą w niej procesy biochemiczne, wpływające na jej przechowywanie. Warunki powinny być dobrane w taki sposób, by jak najbardziej zniwelować wpływ tych procesów i zmian.

jak przechować marchew na zimę
Fot. Czy wiesz jak przechować marchew na zimę?

Jeśli dom posiada piwnicę, będzie ona najbardziej odpowiednia do przechowywania marchwi na zimę. Zwykle posiada wentylację oraz może zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność, by warzywa zachowały swoją świeżość na dłużej.

W zachowaniu odpowiedniej wilgotności, podłogę pomieszczenia, w którym przechowywane są warzywa, zaleca się spryskiwać lekko wodą.

Jeśli nie ma możliwości przechowywania marchwi w piwnicy, w okresie, kiedy na dworze jest chłodno, dobrze sprawdza się przetrzymywanie warzyw na balkonie. Najlepiej wykorzystać w tym celu drewniane skrzynie, których dno i ściany zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. W tym celu dobrze sprawdza się słoma.


Zobacz również:

Czy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość zdrowotna jest na wysokim poziomie, wiele osób zastanawia się, czy naturalne produkty, takie jak miód, …

Jak przechowywać przyprawy?

Jak przechowywać przyprawy?

Każdy miłośnik dobrego smaku doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkie dania czy desery, by mogły charakteryzować się doskonałym smak…

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

4.5/5 - (2 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *