Jak przechowywać marchew w domu?
Spis treści:
- Jak przechowywać marchew w domu, by jak najdłużej zachowała swoją świeżość?”
- Co wpływa na dobre przechowywanie marchwi?
- Jak przechowywać marchew na zimę?
Marchew jest popularnym warzywem cenionym niemal we wszystkich kuchniach świata. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że jest chętnie spożywana przez większość osób prowadzących zdrowy tryb życia. Marchew należy do grupy warzyw trwałych, jednak aby jak najdłużej zachować świeżość i jędrność warzywa, potrzebna jest odpowiednia ochrona oraz przechowywanie.
Jak przechowywać marchew w domu, by jak najdłużej zachowała swoją świeżość?
Dla jak najdłuższego zachowania świeżości marchwi potrzebne jest przestrzeganie pewnych zasad. Różnią się one w zależności od ilości przechowywanej marchwi, jej gatunku, a także od czasu, w którym będzie ona spożytkowana.
Marchew przechowywana w domu nie powinna być dokładnie oczyszczona. Resztki ziemi i naturalnych zanieczyszczeń znacząco wpływają na okres zachowania jej świeżości.
Do przechowywania najlepiej nadaje się marchew bez uszkodzeń mechanicznych, a także dojrzała i dobrze nawodniona. Należy oddzielać ją od przechowywanych w tym samym pomieszczeniu owoców. Marchew można przetrzymywać luzem, bądź magazynować w drewnianych lub plastikowych skrzyniach.
Co wpływa na dobre przechowywanie marchwi?
Na przechowywanie marchwi największy wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniu, w których jest przetrzymywana. Dobre przechowywanie marchwi jest ważne przede wszystkim dla zachowania wszelkich jej drogocennych składników, takich jak beta-karoten i błonnik.
Na dobre przechowywanie marchwi w domu mają wpływ jej odmiany. Do długiego przechowywania najlepiej sprawdzą się późne odmiany marchwi, jak przykładowo odmiana Koral, Nord i Perfekcja.
Temperatura i wilgotność powietrza są jednymi z najważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, w przypadku dłuższego przechowywania marchwi. Temperatura powinna być znacznie chłodniejsza, niż standardowa temperatura pokojowa. Najdłuższe przechowywanie marchwi gwarantuje temperatura kilka stopni powyżej 0. Dla utrzymania prawidłowej wilgotności zalecane jest częste spryskiwanie podłoża pomieszczenia.
Jak przechowywać marchew na zimę?
Przy przechowywaniu marchwi na zimę należy pamiętać, że po zbiorze marchew jest ciągle żywym organizmem. Oznacza to, że zachodzą w niej procesy biochemiczne, wpływające na jej przechowywanie. Warunki powinny być dobrane w taki sposób, by jak najbardziej zniwelować wpływ tych procesów i zmian.
Jeśli dom posiada piwnicę, będzie ona najbardziej odpowiednia do przechowywania marchwi na zimę. Zwykle posiada wentylację oraz może zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność, by warzywa zachowały swoją świeżość na dłużej.
W zachowaniu odpowiedniej wilgotności, podłogę pomieszczenia, w którym przechowywane są warzywa, zaleca się spryskiwać lekko wodą.
Jeśli nie ma możliwości przechowywania marchwi w piwnicy, w okresie, kiedy na dworze jest chłodno, dobrze sprawdza się przetrzymywanie warzyw na balkonie. Najlepiej wykorzystać w tym celu drewniane skrzynie, których dno i ściany zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. W tym celu dobrze sprawdza się słoma.