Jak przechowywać marchew w domu?

Jak przechowywać marchew w domu?

Spis treści:Marchew jest popularnym warzywem cenionym niemal we wszystkich kuchniach świata. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że jest chętnie spożywana przez większość osób prowadzących zdrowy tryb życia. Marchew należy do grupy warzyw trwałych, jednak aby jak najdłużej zachować świeżość i jędrność warzywa, potrzebna jest odpowiednia ochrona oraz przechowywanie.

Jak przechowywać marchew w domu, by jak najdłużej zachowała swoją świeżość?

Dla jak najdłuższego zachowania świeżości marchwi potrzebne jest przestrzeganie pewnych zasad. Różnią się one w zależności od ilości przechowywanej marchwi, jej gatunku, a także od czasu, w którym będzie ona spożytkowana.Marchew przechowywana w domu nie powinna być dokładnie oczyszczona. Resztki ziemi i naturalnych zanieczyszczeń znacząco wpływają na okres zachowania jej świeżości.

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Do przechowywania najlepiej nadaje się marchew bez uszkodzeń mechanicznych, a także dojrzała i dobrze nawodniona. Należy oddzielać ją od przechowywanych w tym samym pomieszczeniu owoców. Marchew można przetrzymywać luzem, bądź magazynować w drewnianych lub plastikowych skrzyniach.

jak przechowywać marchew
Fot. Czy wiesz jak przechowywać marchew aby wytrzymała jak najdłużej?

Co wpływa na dobre przechowywanie marchwi?

Na przechowywanie marchwi największy wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniu, w których jest przetrzymywana. Dobre przechowywanie marchwi jest ważne przede wszystkim dla zachowania wszelkich jej drogocennych składników, takich jak beta-karoten i błonnik.

Na dobre przechowywanie marchwi w domu mają wpływ jej odmiany. Do długiego przechowywania najlepiej sprawdzą się  późne odmiany marchwi, jak przykładowo odmiana Koral, Nord i Perfekcja.Temperatura i wilgotność powietrza są jednymi z najważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, w przypadku dłuższego przechowywania marchwi. Temperatura powinna być znacznie chłodniejsza, niż standardowa temperatura pokojowa. Najdłuższe przechowywanie marchwi gwarantuje temperatura kilka stopni powyżej 0. Dla utrzymania prawidłowej wilgotności zalecane jest częste spryskiwanie podłoża pomieszczenia.

Jak przechowywać marchew na zimę?

Przy przechowywaniu marchwi na zimę należy pamiętać, że po zbiorze marchew jest ciągle żywym organizmem. Oznacza to, że zachodzą w niej procesy biochemiczne, wpływające na jej przechowywanie. Warunki powinny być dobrane w taki sposób, by jak najbardziej zniwelować wpływ tych procesów i zmian.

jak przechować marchew na zimę
Fot. Czy wiesz jak przechować marchew na zimę?

Jeśli dom posiada piwnicę, będzie ona najbardziej odpowiednia do przechowywania marchwi na zimę. Zwykle posiada wentylację oraz może zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność, by warzywa zachowały swoją świeżość na dłużej.

W zachowaniu odpowiedniej wilgotności, podłogę pomieszczenia, w którym przechowywane są warzywa, zaleca się spryskiwać lekko wodą.

Jeśli nie ma możliwości przechowywania marchwi w piwnicy, w okresie, kiedy na dworze jest chłodno, dobrze sprawdza się przetrzymywanie warzyw na balkonie. Najlepiej wykorzystać w tym celu drewniane skrzynie, których dno i ściany zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. W tym celu dobrze sprawdza się słoma.


Zobacz również:

przechowywanie otwartego wina

Przechowywanie otwartego wina – termin ważności wina

Termin ważności wina zależy przede wszystkim od tego, czy butelka jest zamknięta, czy też została już otworzona. Należy jednak mieć świadomość, że nawet nieotworzona butelka może się zepsuć! Data ważności wina, umieszczona na butelce może być traktowana dość orientacyjnie. Jeżeli otwarte wino, pchnie i smakuje dobrze, nie ma powodów do niepokoju, nawet jeżeli data ważności umieszczona na opakowaniu sugeruje, że wino nie powinno już być spożywane.

jak przechowywać koperek

Jak przechowywać koperek – czy można mrozić koperek?

Intensywny aromat koperku znakomicie poprawia smak wielu dań. Jest znanym dodatkiem do zup, sosów, ryb i warzyw, który często jest stosowany w tradycyjnej kuchni polskiej. Co ważne, koperek posiada również właściwości prozdrowotne, dlatego warto spożywać go przez cały rok. Jak zatem przechowywać koperek, żeby nie stracił przy tym wartości odżywczych?

jak przechowywać wędliny w lodówce

Jak przechowywać wędliny w lodówce

Wędliny, kiełbasy, szynki nadal chętnie goszczą w polskich koszykach. Po kilku dniach trzymania ich w lodówce, pojawia się na nich lepki nalot, pleśń, tym samym usycha i staje się bez smaku. Nie nadaje się tym samym do jedzenia. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie. 

jak przechowywać miód

Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Miód jest jednym z tych produktów, które przez długi czas nie tracą swoich właściwości leczniczych. Zdarza się, że na rynku można znaleźć miód, który był przechowywany przez kilka lat. I, jak twierdzą sprzedawcy, miód ten nie traci nic ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Ale czy jest to możliwe? Ciekawostka: Podczas wykopalisk w starożytnych grobowcach egipskich faraonów archeolodzy często znajdowali naczynia z miodem zanurzone w wosku. Zewnętrznie nie wyglądały na zepsute, a po analizie chemicznej okazało się, że ten miód jest absolutnie gotowy do spożycia!

jak przechowywać sałatę

Jak przechowywać sałatę? Najlepsze sposoby na przechowywanie sałaty

Lato to niewątpliwie najlepszy okres w roku na jedzenie warzyw i owoców, gdyż to właśnie teraz możemy się cieszyć świeżością tych produktów. Szczególnie świetnym dodatkiem jest sałata – warzywo bogate w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczów. Oprócz tego jest źródłem witamin m.in. z grupy E, B i C, a także żelaza, potasu i magnezu. Jest to produkt bardzo często zalecany do spożywania przez dietetyków – jest  niskokaloryczny. Wiele osób zastanawia się jak przechowywać sałatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i chrupkością. Jeżeli chcesz się poznać świetne sposoby, przeczytaj poniższy artykuł4.5/5 - (2 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.