Jak przechowywać banany ? Dlaczego banany czernieją?
Spis treści:
Banany są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce owoców. Pod żółtą skórką kryje się wiele cennych makroelementów, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest to owoc, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, począwszy od tego, że idealnie spełnia funkcję szybkiej i pożywnej przekąski, często używany jest w przygotowywaniu smacznych deserów i wypieków, a w formie pieczonej, stanowi wykwintny dodatek do wytrawnych obiadów. Kupując banany, możemy wybierać spośród tych mniej dojrzałych o zielonym zabarwieniu, jak i również bardziej żółtych, często z pojedynczymi brązowymi plamkami, które są słodsze i smaczniejsze. Nie musimy ich spożywać od razu po zakupie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się świeżością żółtych, zakrzywionych owoców.
Jak dojrzewają banany?
Owoce bananowca są odcinane od drzewa, zanim zaczną nabierać żółtego zabarwienia. W przeciwnym razie, nie przetrwałyby trzytygodniowego transportu drogą wodą. Banany zaraz po zerwaniu są mocno schładzane, aby spowolnić proces dojrzewania. W kolejnym etapie zostają zapakowane w folię i włożone do kartonów. Tak przygotowane owoce trafiają na przystosowany temperaturą statek.
Zanim trafią na sklepowe półki, zostają dostarczone do dojrzewalni, gdzie przez kilka dni zwiększa się ich temperaturę, zapewniając przy tym odpowiedni przepływ powietrza. Owoce wznawiają w ten sposób proces dojrzewania, jednak nigdy nie doprowadza się do momentu, w którym banan osiąga pełną dojrzałość (Zobacz również – gdzie rosną banany). Przed przetransportowaniem do docelowego sklepu, ponownie obniża się jego temperaturę, aby zaczął dojrzewać ponownie dopiero na hali sprzedażowej. Okres żywotności banana na półce sklepowej wynosi zwykle 2-3 dni. Dlatego ważne jest prawidłowe jego przechowywanie również po zakupie produktu.
Przechowywanie bananów
Jak przechowywać banany, aby jak najdłużej cieszyć się pełnowartościowym i świeżym owocem? Lekko zielone egzemplarze warto pozostawić w temperaturze pokojowej, należy jednak zapewnić im miejsce zaciemnione, przewiewne, ale również odizolowane od innych owoców. Naturalny proces fermentacji występuje w przypadku większości owoców, a emitowane w tym procesie gazy sprawiają, że podnosimy temperaturę miejsca, w którym je przechowujemy, co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie procesu dojrzewania bananów. Jeśli zależy nam na przedłużeniu świeżości owoców bananowca, warto owinąć jego końcówki folią spożywczą, która powstrzyma wydobywanie się etylenu. Dzięki temu banan będzie świeży przez kolejnych kilka dni. Jeśli nasz owoc zaczął dostawać brązowych plam na skórce, a nie chcemy jeszcze go jeść, w tym momencie możemy włożyć go do lodówki, przerywając dalsze dojrzewanie. Jeśli wiemy, że nie damy rady skonsumować go na czas, pokrojony w kawałki miąższ możemy również zamrozić.
Dlaczego banany czernieją?
Banany czernieją najczęściej na wskutek drobnego zgniecenia bądź uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ została przerwana naturalna ciągłość tkanki rośliny. Jeśli owoc nie został uszkodzony, to brązowe plamki mogą wskazywać na postępujący proces dojrzewania, który w końcowej fazie może pokryć całą powierzchnię skórki. Nie znaczy to jednak, że produkt nie nadaje się do zjedzenia. Banany w brązowych skórkach można z powodzeniem wykorzystać do domowych wypieków oraz koktajli.