Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Spis treści:Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

Gdzie rosną banany?

W Indiach banan uważany jest za święty owoc, zdolny do odżywiania umysłu i ciała. Nie bez powodu więc jest to świetna przekąska na każdą porę dnia oraz doskonały zamiennik słodyczy – według badań pod względem kalorii 1 banan równa się 5 kostkom czekolady i jest dużo bardziej odżywczy niż słodkie co-nieco.

drzewo bananowe
Fot. Czy wiesz gdzie rosną drzewa bananowe?

Ogólny podział obejmuje banany jako:

  • żywność świeżą i suszoną;
  • główny składnik potrzebny do przygotowania piwa i wina bananowego;
  • substancje do produkcji włókien;
  • rośliny służące do projektowania krajobrazu.

Drzewo bananowe to bylina

Dlaczego bananowiec nie jest drzewem? Przecież jego wysokość sięga nawet około 15 metrów! Z botanicznego punktu widzenia nie ma on jednak klasycznego pnia – a więc nie jest drzewem tylko byliną.

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Co więcej, według klasycznej typologii roślin banan to nic więcej, tylko … jagoda! – Jej owoce powstają z kwiatu bez zapylenia, co także wyjaśnia, dlaczego banany nie mają pestek. Bananowiec to jednoroczna roślina zielna taka sama jak zboża, kukurydza czy pomidor. 

kwiat bananowca uprawa
Fot. Tak rośnie kwiat bananowca

Banany – gdzie rosną te egzotyczne owoce?

Banany, które spotykamy w sklepach, są produkowane głównie w Chinach, Indiach, na Filipinach, w Ugandzie, Brazylii, Ekwadorze, Kostaryce i Kolumbii. Największymi importerami są Stany Zjednoczone, Kanada i Europa. Pochodzą prawdopodobnie z Półwyspu Malajskiego – obecnie rośnie ich najwięcej w Indiach, skąd zresztą rozpoczęła się globalna ekspansja tych owoców. Produkowane przemysłowo banany są hodowane na ogromnych plantacjach. Jak rosną banany?

Bananowce lubią ciepły klimat, gdzie temperatura w nocy waha się pomiędzy 22 a 28 stopni, w dzień z kolei 26 – 36 stopni. Temperatury poniżej 16 stopni spowalniają ich rozwój. Kwitnienie rozpoczyna się pomiędzy 8 a 10 miesiącem od posadzenia. Kwiatostan ma wydłużony kształt zaokrąglonego fioletowego lub zielonego pączka. Zebrane kwiaty zapylane są przez nietoperze lub ptaki – odmiany uprawne rozmnażają się wegetatywnie.

jak rosną banany
Fot. Czy wiedziałeś jak rosną banany ?

Owoce rozwijają się w kiściach, tworząc rękę. Wysokość tych roślin sięga 8 metrów, a średnica łodygi –  40 cm. Z łodygi wyrastają liście nawet na długość 3 metrów i szerokość 0,5 metra. Ich zbiór zaczyna się, gdy kiście są jeszcze zupełnie zielone; owoce się myje i dzieli na wygodne do układania w kartonach cząstki. Te z kolei ładuje się do kontenerów i na statki. W temperaturze 10 stopni Celsjusza są w stanie przetrwać kilkutygodniową podróż. Jeden bananowiec produkuje owoce 2 a nawet 3 razy w roku. 

Uprawa bananowca w domu

Miłośnicy nie tylko tych owoców, ale także egzotyki w ogrodzie mogą pokusić się o własną hodowlę. Banany można uprawiać w szklarniach, na werandzie czy we własnym domu. Niektóre odmiany wytrzymują nawet duże spadki temperatur. Ich pielęgnacja nie jest trudna, jedynie miękkie delikatne liście wystawione na wiatr łatwo mogą ulec zniszczeniu. 


Zobacz również:

jak przechowywać banany

Jak przechowywać banany ? Dlaczego banany czernieją?

Banany są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce owoców. Pod żółtą skórką kryje się wiele cennych makroelementów, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest to owoc, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, począwszy od tego, że idealnie spełnia funkcję szybkiej i pożywnej przekąski, często używany jest w przygotowywaniu smacznych deserów i wypieków, a w formie pieczonej, stanowi wykwintny dodatek do wytrawnych obiadów. Kupując banany, możemy wybierać spośród tych mniej dojrzałych o zielonym zabarwieniu, jak i również bardziej żółtych, często z pojedynczymi brązowymi plamkami, które są słodsze i smaczniejsze. Nie musimy ich spożywać od razu po zakupie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się świeżością żółtych, zakrzywionych owoców.

omlet na słodko z bananami przepis

Omlet na słodko z bananami? Jak zrobić – Przepis

Jak się robi omlet na słodko z bananami? Jaki przepis sprawi, aby był on puszysty i nie opadał zaraz po ściągnięciu z patelni? Z pewnością omlet to doskonały sposób na bardzo smaczne śniadanie lub pożywny deser, a w parze ze słodkimi dodatkami tworzy prawdziwie bajeczny i wyśmienity smak!

gdzie rosną kokosy

Gdzie rosną kokosy? Uprawa palm kokosowych

Zapewne spora część z nas przeglądając asortyment sklepów z warzywami i owocami zastanawia się, skąd one właściwie pochodzą. Dotyczy to przede wszystkim egzotycznych okazów, których na próżno szukać w sadach w naszym kraju. Poniżej odpowiadamy na jedno z takich natrętnych pytań pojawiających się nie tylko podczas zakupów. Dowiedzmy się zatem, gdzie rosną kokosy.

jak rośnie ananas

Jak rośnie ananas ?

Ananas to niezwykle smaczny, słodki i soczysty owoc. Wspaniale smakuje w postaci naturalnej, wybornie przetworzony w syropie, jeszcze lepiej skarmelizowany z patelni czy grilla, dodatkowo polany alkoholem. Dojrzały owoc podany w ćwiartkach, w najwyższym sezonie dostarcza naprawdę wyjątkowych doznań kulinarnych. Niestety w polskim klimacie, w warunkach naturalnych, jego uprawa nie jest możliwa, ale z powodzeniem można spróbować innych metod uprawowych, choć tylko na swoje potrzeby

gdzie rosną daktyle

Jak i gdzie rosną daktyle

Daktyle to ostatnio bardzo często spożywane owoce w Polsce. Szczególną popularnością cieszą się suszone daktyle oraz batoniki zrobione z nich. Owoc te mają wiele zastosowań, wytwarza się z nich mąkę, słodki sok, zwany miodem palmowym, a z soku pozyskiwanego z palmy wyrabia się cukier. Suszone daktyle to idealny dodatek do ciast, owsianek, a nawet dań mięsnych.3/5 - (2 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.