Czym zastąpić awokado?
Awokado stało się popularnym składnikiem wielu dań, jednak nie zawsze jest dostępne lub może być zbyt drogie. Warto wiedzieć, że istnieje wie…
Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.
Zanim pojawi się owoc, na szczycie pędu, wyrasta pąk z którego rozwija się kwiat. Posiada kielichowaty kształt zakończony gwiaździście ułożonymi płatkami zwanymi koroną, oraz słupkiem i licznymi pręcikami. Kwiaty wyróżniają się pięknym, czerwono-pomarańczowym kolorem, które kontrastują z ciemnozielonymi, woskowatymi i wąskimi liśćmi. Po zapyleniu, pojawia się owoc, który wygląda jak jabłko, jednak w środku jest dość suche z licznymi ziarenkami w mięsistych torebkach. Pestki granatu posiadają bardzo dobry, odżywczy smak.
Owoc granatu wyrasta na końcu jednorocznej łodygi, tworząc piękne czerwono-żółte i ciężkie kule. Jest bardzo łatwy do przechowywania i transportu. Jego sucha i twarda skóra jest osłoną dla niezliczonej ilości małych mieszków o zawartości smacznego miąższu i pestek. Po obraniu, można je stosować jako dodatek do sałatek, jako odrębne danie oraz na soki. Tym, którzy lubią jeść często owoce granatu odwdzięczą się doskonałymi działaniami prozdrowotnymi.
Granat to owoc, który posiada grubą i suchą skórę ale pod nią kryją się odżywcze drobne torebeczki z płynem i pestką. Uznawany za „owoc życia” staje się coraz częściej obiektem zainteresowań dietetyków.
Od wieków znany jest jako środek na niestrawności i jako obniżenie tętnicze krwi, oraz zwapnianiu tętnic co pomaga w schorzeniach naczyniowo-sercowych. Posiada wiele cennych witamin takich jak A, C, E, B1, B3 i B6, oraz wiele minerałów jak cynk i selen. Ma doskonały wpływ na kondycję skóry, daje jej zdrowy i jędrny wygląd. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni przed powstaniem raka i ma właściwości przeciwzapalne.
Granatowiec to roślina, która znana jest ludziom już od starożytności. Jego przedstawienia pojawiają się dość często na ceramice, na malowidłach i w mozaice. Granatowiec właściwy (Punica granatum) to roślina, która wywodzi się z Azji, Kaukazu oraz Półwyspu Indyjskiego. Drzewka granatu rozprzestrzeniły się również od Indii, przez Turcję po Dagestan, Irak i Afganistan. Gdy jego uprawa rozprzestrzeniła się do Korei i Japonii okazało się, że drzewko wspaniale nadaje się na bonsai. W dzisiejszych czasach Granatowiec rośnie na całym Bliskim Wschodzie, Azji i w Południowej Europie.