Jak obrać awokado

Jak obrać awokado
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Smaczliwka, bo tak brzmi alternatywna nazwa tytułowego owocu, jest coraz bardziej popularna. Głównie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Wykorzystuje się je w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia wielu chorób, zawiera ono bowiem sporo witamin i cennych składników odżywczych. Mimo, że możemy dziś dostać awokado w niemal każdym sklepie i nie jest ono już dla nas produktem egzotycznym za duże pieniądze, to wielu z nas nadal ma kłopot z tym, jak się za nie zabrać?

Jak obiera się awokado? Jak je pokroić? W jakiej formie jeść i oczywiście – jak wybrać dobry owoc? W Polsce najpopularniejsza odmiana awokado to Fuerta. By było ono świeże i smaczne, musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze upewnijmy się, że jego skórka jest zielona i bez brązowych plamek. Druga kwestia to odpowiednia miękkość owocu, po naciśnięciu skórka powinna uginać się pod palcami, lecz zaraz potem wrócić do pierwotnego stanu. Kiedy już mamy wybraną odpowiednią smaczliwkę, możemy przystąpić do jej obierania i krojenia.

awokado jak obrać
Fot. Nie wiesz jak obrać awokado ? Koniecznie czytaj dalej!

Jak obierać awokado? Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Oczywiście przed przystąpieniem do tej pozornie skomplikowanej procedury, należy owoc umyć. Potem, mocno go trzymając, nacinamy  wzdłuż ostrym nożem, do momentu aż poczujemy twardą pestkę. Następnie należy przekręcić powstałe połówki awokado w przeciwnych kierunkach, wówczas powinno bez problemu rozdzielić się, zostawiając w jednej z części pestkę.

jak obiera się awokado
Fot. Obieranie awokado przy użycia noża

Aby ją wyjąć, trzeba uderzyć w nią nożem, tak by lekko się wbił. Potem ruchem obrotowym delikatnie ją wyjmujemy, nie powinno się jej jednak wyrzucać – jeszcze nam się przyda, ale o tym na koniec. Mamy już przepołowiony owoc, wyjęliśmy także pestkę, jednak nadal znajduje się w skórce. Jak w takim razie obrać awokado? Można po prostu teraz wyjąć łyżeczką miąższ ze skórki lub zrobić dwie czynności jednocześnie i od razu je pokroić. 

Jak pokroić awokado?

Nasza smaczliwka jest już w dwóch częściach bez pestki, teraz pozostało ją pokroić i ostrożnie wydostać ze skórki. Jak to zrobić? Najprościej ponacinać owoc w sporą kostkę tak, aby nie uszkodzić skóry, wówczas sięgamy po łyżkę. Następnie wyjmujemy nią awokado ze skórki – tym sposobem otrzymujemy je jednocześnie obrane i pokrojone. Ot i  dobrnęliśmy do wyjaśnienia zagwozdki pod tytułem: awokado – jak obrać? Nie jest to tak skomplikowany proces, jak mogłoby się wydawać. 

jak pokroić awokado
Fot. Czy wiesz jak pokroić awokado ?

Jak podawać awokado?

W tym momencie wracamy do pestki, aby awokado nie straciło koloru, wykładamy je na talerz, lub inne naczynie, wkładając pestkę między kawałki owocu. Warto też skropić je sokiem z limonki lub cytryny, bądź octem jabłkowym. W przeciwnym razie awokado zsinieje pod wpływem tlenu jak np. jabłko, czy banan. Tak przygotowany owoc możemy przygotować na wiele sposobów. Przyrządza się z niego zdrowe masło, sałatki i koktajle, a także wykorzystuje się je do robienia sushi. Tak naprawdę wariacji na temat awokado jest mnóstwo, a kiedy już wiadomo, jak łatwo się je obiera, można z powodzeniem dać się ponieść kulinarnej fantazji w kuchni. Zatem smacznego!


Zobacz również:

jak jeść awokado jak przyprawić surowe awokado

Jak jeść awokado – jak przyprawić surowe awokado

Awokado to owoc, który stanowi jeden z podstawowych elementów zdrowej i zbilansowanej diety wielu osób. Ma wiele cennych witamin i minerałów, a c…

co zrobić żeby awokado szybciej dojrzało

Co zrobić, żeby awokado dojrzało szybciej?

Awokado posiada niską zawartość cukru i jednocześnie dostarcza mnóstwo cennych witamin i minerałów. W związku z tym zdecydowanie warto je wł…

jak przechowywać awokado

Jak przechowywać awokado?

Spis treści: Przechowywanie awokado Ile czasu można przechowywać awokado w lodówce ? Awokado jest delikatnym owocem. Przy odpowiednim przechowywan…

jak rośnie awokado

Jak rośnie awokado oraz jak wygląda kwiat rośliny ?

Awokado jest świetnym źródłem białka i błonnika oraz kwasów nienasyconych omega-6 i omega-3. Uwielbiają go dietetycy, a więc potrawy z awokad…

Oceń wpis


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *