Jak zrobić ogórki kiszone?
Spis treści:
- Jak kisić ogórki?
- Jak się kisi ogórki?
- Kiszenie ogórków w kamionkowym naczyniu
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde?
- Jak zrobić ogórki ukiszone w słoikach?
- Jak kisić ogórki na zimę?
Kiszone ogórki to przysmak, z którego słynie nasza kuchnia. Są dostępne w sklepach, do kupienia albo w słoikach albo w woreczkach foliowych. Niestety ogórki kiszone ze sklepu nie zawsze smakują tak jak powinny. Ogórki koszone można jednak zrobić samemu, nie jest to trudne zadanie. Bardzo łatwo jednak popełnić błędy, które spowodują zły smak ogórków lub nieprawidłowe zakiszenie. Jak zakisić ogórki, by smakowały idealnie? Wystarczy skorzystać z poniższego przepisu i podpowiedzi.
Jak kisić ogórki?
Istnieją dwie szkoły kiszenia ogórków. Kiszenie od razu w słoikach lub kiszenie w kamionkowym naczyniu. W opinii wielu osób, kiszenie w kamionkowym naczyniu to lepsze rozwiązanie, kisi się je dużo łatwiej. Oczywiście kiszenie w kamionkowym naczyniu nie oznacza, że później nie mogą trafić do słoików. Jak zrobić ogórki kiszone w kamionkowym naczyniu?
Do przygotowania ogórków kiszonych potrzebne będą:
- małe, gruntowe ogórki. Ważne, by były świeże, nie przejrzałe.
- koper, w zależności od wielkości naczynia, nawet kilka pęczków.
- całe główki czosnku
- sól
- pieprz w ziarnach
- czysta, przegotowana woda
- talerz lub inne naczynie do przykrycia kamionkowego naczynia. Ważne, by był mniejszej średnicy niż otwór naczynia
- coś do obciążenia talerza (może to być nawet dokładnie umyty, wyparzony kamień)
Jak się kisi ogórki?
Zaczynamy od dokładnego umycia kamionkowego naczynia i osuszenia go. Ogórki także dokładnie myjemy i osuszamy. Można też poobcinać końcówki ogórków, nie jest to jednak obowiązkowe. Koper także można przepłukać wodą. Czosnek dzielimy na ząbki i obieramy. Jeśli ząbki czosnku są duże, można pokroić je na mniejsze części. Konieczne jest także umycie, obranie i pokrojenie chrzanu.
Wiele osób zastanawia się, jak układać ogórki do kiszenia? Bardzo często sugerowane jest pionowe układanie ogórków. W przypadku kamionkowego naczynia nie jest to konieczne. Pionowo można układać ogórki później w słoikach. Układanie ich pionowo w ciasnym słoiku jest łatwiejsze niż układanie poziomo.
Kiszenie ogórków w kamionkowym naczyniu
Do kamionkowego naczynia wkładamy pierwszą warstwę ogórków. Przekładamy ją warstwą kopru, dodajemy kilka kostek chrzanu i czosnku a także ziarna pieprzu. Ilość zależna jest od preferencji. Im więcej chrzanu i czosnku tym bardziej ostre i czosnkowe ogórki. Następnie układamy kolejną warstwę ogórków i kopru z dodatkami. Postępujemy tak, do wypełnienia prawie całego naczynia.
Zalewanie wodą
Po wypełnieniu naczynia ogórkami, zalewamy wszystko przegotowaną wodą z rozpuszczoną solą. Ile soli należy dodać? Idealnie, jeśli to będzie jedna łyżka soli na litr wody. Woda powinna przykryć wszystkie ogórki i dodatki. Na koniec przykrywamy wszystko talerzem lub innym naczyniem, obciążamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu nawet na kilkanaście dni. Warto pamiętać, że przez proces kiszenia poziom wody w naczyniu będzie się podnosić. Aby nic z naczynia się nie wylewało, warto co jakiś czas zebrać nadmiar wody i osad, który pojawi się na powierzchni. Plusem kiszenia w naczyniu jest możliwość bezproblemowego dostępu do ogórków i – na przykład – spróbowania czy są już prawidłowo ukiszone. Po kilku dniach kiszenia zrobią się ogórki małosolne. Aby były kiszone, potrzebne jest nieco więcej czasu. Nawet ponad tydzień.
Jak kisić ogórki, żeby były twarde?
Wiele zależy od rodzaju ogórków, ich wielkości. Ogórki kiszone jak zrobić by były twarde? Po prostu trzeba przerwać kiszenie w odpowiednim momencie. Prawidłowo ukiszone, oczywiście w ilości potrzebnej na najbliższy czas, można przechowywać w lodówce. Pozostałe po ukiszeniu należy włożyć w słoiki, zakręcić wieczka i przegotować słoiki, by się prawidłowo zamknęły.
Jak zrobić ogórki ukiszone w słoikach?
Wyjmujemy ogórki ukiszone w kamionkowym naczyniu. Wyjmujemy także dodatki – koper, czosnek i chrzan. Wodę po kiszeniu przelewamy przez sitko do innego naczynia. Wlejemy ją do słoików z ogórkami. Ogórki w słoiki wkładamy pionowo. Do każdego słoika dodajemy kilka wyjętych wcześniej z naczynia kawałków czosnku i chrzanu, możemy dodać 2-3 kulki pieprzu. Do każdego słoika z ogórkami, wlewamy wodę zlaną wcześniej z kamionkowego naczynia, zakrętki słoików solidnie zakręcamy. Słoiki gotujemy przez kilka minut, by się prawidłowo zamknęły. Jeszcze gorące, ustawiamy na miękkiej powierzchni zakrętkami w dół i pozostawiamy do wystygnięcia.
Jak kisić ogórki na zimę?
Jak widać, kiszenie ogórków na zimę nie jest zadaniem trudnym, poradzi sobie z tym każdy. Istotne jest prawidłowe przygotowanie naczynia, ogórków i dodatków, a także odpowiedni czas kiszenia. Ukiszone ogórki można wykorzystać natychmiast, można też przełożyć do słoików i pozostawić na zimę. Z pewnością będą smakować każdemu.