Gdzie rosną kokosy? Uprawa palm kokosowych

Gdzie rosną kokosy? Uprawa palm kokosowych

Spis treści:Zapewne spora część z nas przeglądając asortyment sklepów z warzywami i owocami zastanawia się, skąd one właściwie pochodzą. Dotyczy to przede wszystkim egzotycznych okazów, których na próżno szukać w sadach w naszym kraju. Poniżej odpowiadamy na jedno z takich natrętnych pytań pojawiających się nie tylko podczas zakupów. Dowiedzmy się zatem, gdzie rosną kokosy. 

Kokosy – gdzie rosną?

Pochodzenie palm kokosowych nie jest do końca znane. Przypuszcza się jednak, że wywodzi się ona z wysp Polinezji i Indonezji, bądź z Afryki Wschodniej. Pas równikowy to typowe środowisko, w którym występują palmy kokosowe. Gdzie rosną? Obecnie jest to najczęściej występująca palma, gdyż rośnie wzdłuż wszystkich tropikalnych brzegów morskich. 

palmy kokosowe gdzie rosną
Fot. Kokos to tropikalny owoc rosnący na palmach kokosowych

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Aby prawidłowo się rozwijać, palmy kokosowe potrzebują dużej wilgotności oraz średnich dziennych temperatur powyżej 12-13 st. C. Jeśli w miejscu, gdzie występują tego typu rośliny, nie ma wystarczającej ilości ciepła, tak jak na Bermudach, palmy nie wydadzą owoców. Zdarza się również, że mimo odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, rośliny nie rozwijają się prawidłowo i nie rodzą owoców. Przyczyną najczęściej jest zbytnie zacienienie – palmy kokosowe są zdecydowanie światłolubne. W krajach, gdzie panują dobre warunki atmosferyczne, takich jak Indonezja czy Filipiny, możliwa jest uprawa palm kokosowych, co jest bardzo dochodowym interesem.

jak rosną kokosy
Fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak rosną kokosy ?

Palma kokosowa – jak wygląda?

Palmy kokosowe rosną bardzo szybko i osiągają do 30 m wysokości. Z długiego pnia wyrastają pierzaste liście, wśród których bardzo często można spotkać orzech kokosowy. Jest to jednonasienny pestkowiec, który ma cienką skórę, koirę i zdrewniały endokrap tworzący pestkę.Wewnątrz owocu znajduje się biała wyścielina oraz woda kokosowa. Wielkość orzechów kokosowych oraz ich waga mogą być różne – największe osiągają do 2,5 kg. Ich właściwości odżywcze doceniane są zarówno przez naukowców, jak i przez osoby lubiące egzotyczne owoce korzystnie wpływające na zdrowie. 

uprawa kokosa - palma kokosowa
Fot. Palma kokosowa

Natura nieustannie nas zaskakuje, o czym możemy się przekonać analizując m.in. jak rosną kokosy. Okazuje się bowiem, że palmy kokosowe bardzo szybko się rozprzestrzeniają po piaszczystych wybrzeżach móż i oceanów. Jak to jest możliwe? Nawet długo dryfujący w wodzie owoc jest zdolny do wykiełkowania na plaży, na której osiądzie. Znane są przypadki, kiedy tego rodzaju owoce znajdowano np. w Norwegii. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że palmy kokosowe to jedne z najciekawszych roślin tropikalnych, których owoce możemy kupić w naszych sklepach.


Zobacz również:

jak jeść awokado jak przyprawić surowe awokado

Jak jeść awokado – jak przyprawić surowe awokado

Awokado to owoc, który stanowi jeden z podstawowych elementów zdrowej i zbilansowanej diety wielu osób. Ma wiele cennych witamin i minerałów, a co najważniejsze, jako jeden z nielicznych owoców wyróżnia się tak pokaźną ilością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie wszyscy jednak lubią smak awokado i niechętnie je spożywają. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, jak jeść awokado, które sprawią, że polubi je nawet osoba mająca nieciekawe wspomnienia z tym owocem. Zapraszamy! 

co zrobić żeby awokado szybciej dojrzało

Co zrobić, żeby awokado dojrzało szybciej?

Awokado posiada niską zawartość cukru i jednocześnie dostarcza mnóstwo cennych witamin i minerałów. W związku z tym zdecydowanie warto je włączyć do codziennej diety. Owoc ten najlepiej smakuje, gdy jest dojrzały. Niestety niedojrzałe awokado jest twarde, ma gorzki smak i  trudno jest je od razu wykorzystać w kuchni.

jak obrać awokado

Jak obrać awokado

Jak obiera się awokado? Jak je pokroić? W jakiej formie jeść i oczywiście – jak wybrać dobry owoc? W Polsce najpopularniejsza odmiana awokado to Fuerta. By było ono świeże i smaczne, musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze upewnijmy się, że jego skórka jest zielona i bez brązowych plamek. Druga kwestia to odpowiednia miękkość owocu, po naciśnięciu skórka powinna uginać się pod palcami, lecz zaraz potem wrócić do pierwotnego stanu. Kiedy już mamy wybraną odpowiednią smaczliwkę, możemy przystąpić do jej obierania i krojenia.

jak obrać mango

Jak obrać mango oraz jak je pokroić

Mango to barwny tropikalny owoc o miękkim miąższu. W naszym kraju sięgamy po niego coraz chętniej – nie tylko ze względu na jego oryginalny smak, ale również nieograniczone możliwości kulinarnego wykorzystania mango. Jednak przed przystąpieniem do tworzenia doskonałych sałatek, sosów czy drinków stoi przed nami wyzwanie w postaci przygotowania mango do użytku. O tym, jak obrać mango i w jaki sposób je jeść dowiecie się z poniższych wskazówek.

jak rośnie ananas

Jak rośnie ananas ?

Ananas to niezwykle smaczny, słodki i soczysty owoc. Wspaniale smakuje w postaci naturalnej, wybornie przetworzony w syropie, jeszcze lepiej skarmelizowany z patelni czy grilla, dodatkowo polany alkoholem. Dojrzały owoc podany w ćwiartkach, w najwyższym sezonie dostarcza naprawdę wyjątkowych doznań kulinarnych. Niestety w polskim klimacie, w warunkach naturalnych, jego uprawa nie jest możliwa, ale z powodzeniem można spróbować innych metod uprawowych, choć tylko na swoje potrzebySpodobał Ci się ten wpis ? Zostaw swoją ocenę!


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.