Jak rośnie szpinak?

Jak rośnie szpinak?

Spis treści:Szpinak długo cieszył się złą sławą jako to warzywo, przed którym dzieci uciekają na drzewa. Zupełnie niesłusznie! Szpinak przyrządzony w odpowiedni sposób jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Do jedzenia nadają się liście i łodygi. Poza walorami smakowymi i niską kalorycznością (jedynie 23 kcal na 100 gramów) ma masę zalet zdrowotnych. Jeśli nie należysz do grupy sceptyków, a zalety jedzenia szpinaku nie są Ci obce, możesz spróbować uprawy szpinaku we własnym zakresie.

szpinak uprawa w domu
Fot. Szpinak można również zasadzić na domowym balkonie

Szpinak jest rekordzistą wśród warzyw jeśli chodzi o ilość witaminy A. Posiada również masę innych dobrych dla zdrowia składników takich jak np. witamina C, B1, B2 oraz liczne sole mineralne. Uprawa szpinaku jest stosunkowo łatwa, a wyhodowane liście można spożywać świeże lub mrozić. Największy kłopot stanowi wybranie odpowiedniego terminu wysiewu. Kiedy i jak siać szpinak by otrzymać plony w najlepszym okresie wyjaśniam w dalszej części wpisu. 

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Szpinak – jak rośnie ta roślina ?

Szpinak jest rośliną, która od upału woli delikatny chłód, najlepiej temperatury z zakresu 2-23°C. Zazwyczaj traktuje się go jako roślinę jednoroczną, jednak da się go również uprawiać w cyklu dwuletnim. Najlepiej rośnie wczesną wiosną, w pełnym słońcu. Chodzi o nasłonecznienie, które nie wiąże się z bardzo wysoką temperaturą. Szpinak w cieniu również dobrze rośnie, lecz wtedy wymaga więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Latem, gdy wilgoć jest niska, a temperatura wysoka, szpinak wydaje dużo pędów kwiatostanowych, przez co traci na wartości. Szpinak jest gotowy do zebrania 6-8 tygodni od dnia wysiewu.szpinak jak rośnie
Fot. Małe liście szpinaku

Jak sadzić szpinak?

Skoro już wiemy jak rośnie szpinak, warto poznać podstawowe zasady sadzenia szpinaku. Szpinak najlepiej rośnie w glebie żyznej, ciężkiej, piaszczysto-gliniastej o odczynie obojętnym. Lubi glebę wilgotną, lecz nie zbyt mokrą. Należy więc pamiętać o częstym, lecz nie zbyt obfitym podlewaniu, co około 3-4 dni. Roślina ta ma słabo rozbudowane korzenie i stosunkowo duże liście, dlatego jest wrażliwa na przesuszenia.Stanowisko uprawy powinno być nasłonecznione. Szpinak sadza się w rządkach, zachowując 20-centymetrowe odstępy. Nasiona wsadza się na głębokość 2 cm. Ważne by szpinak systematycznie podlewać, odchwaszczać a ziemię wokół niego spulchniać. Jest odporny na choroby i szkodniki, nie wymaga więc skomplikowanej pielęgnacji. Warzywo to lubi podsypywanie kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

jak sadzić szpinak
Fot. Jak sadzić szpinak aby miał dobre warunki do wzrostu ?

Szpinak kiedy siać

Ze względu na upodobania szpinaku co do temperatury, nasłonecznienia i wilgotności gleby, najlepiej szpinak traktować jako przedplon lub poplon. W zależności od wybranego przez nas czasu wysiewu, należy dobrać odpowiedni gatunek szpinaku. Jeśli chcemy wyhodować szpinak jako przedplon, najlepszym czasem na wysiewanie będzie końcówka marca – początek kwietnia. Wtedy można liczyć na zbiór pod koniec maja lub na początku czerwca.

kiedy siać szpinak
Fot. Zastanawiałeś się kiedyś kiedy siać szpinak na swojej działce ?


Najlepsze gatunki do wiosennego wysiewu to: Olbrzym Zimowy, Matador i Arosia. Jeśli chce się hodować szpinak jako poplon, zaleca się wysiewanie na początku sierpnia, aby móc zebrać plon w październiku. W tym czasie najlepiej sprawdzi się gatunek Matador, Asta i Arosia. Można też zasiać szpinak jesienią licząc na zbiory na początku wiosny następnego roku. Gatunki, które najlepiej znoszą zimowanie to: Matador, Olbrzym Zimowy, Markiza, Asta i Arosia. Zaleca się unikanie siania szpinaku w okresie, gdy dzień jest najdłuższy, czyli gdy trwa 14-15 godzin. W takich warunkach szpinak szybko wytwarza pędy kwiatowe, które obniżają wartości smakowe spożywczych liści. Najtrudniejsza jest uprawa szpinaku latem, gdyż ze względu na wysokie temperatury ziemia szybko traci wilgoć. 


Zobacz również:

jak rośnie kalarepa

Jak rośnie kalarepa? – Przygotowania do uprawy

Dowiedz się, jak uprawiać kalarepę, roślinę będącą świetnym dodatkiem do każdego wiosennego i jesiennego ogródka warzywnego oraz podmiejskiej działki.

jak przechowywać yerba mate

Jak przechowywać yerba mate

Spis treści: Jak przechowywać yerba mate aby zachowała świeżość? W czym jeszcze można przechowywać Yerba Mate ? Yerba mate uchodzi…

jak zrobić ogórki kiszone

Jak zrobić ogórki kiszone?

Kiszone ogórki to przysmak, z którego słynie nasza kuchnia. Są dostępne w sklepach, do kupienia albo w słoikach albo w woreczkach foliowych. Niestety ogórki kiszone ze sklepu nie zawsze smakują tak jak powinny. Ogórki koszone można jednak zrobić samemu, nie jest to trudne zadanie. Bardzo łatwo jednak popełnić błędy, które spowodują zły smak ogórków lub nieprawidłowe zakiszenie. Jak zakisić ogórki, by smakowały idealnie? Wystarczy skorzystać z poniższego przepisu i podpowiedzi.

kapary co to jest i jak rośnie

Co to są kapary- jak rosną kapary?

Większość z nas zna te niewielkie, wyraziste w smaku pączki. Ale właściwie co to są kapary? Kapary to specjalność kuchni śródziemnomorskiej. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy nie tylko dobrze komponują się z różnymi potrawami, ale są także bardzo zdrowe.

brokuły na parze jak przyprawić

Brokuły na parze – jak przyprawić?

Gotowanie warzyw na parze to prosty i szybki sposób na ich przygotowanie. W ten sposób przyrządzać można wiele różnych gatunków, jednak dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gotowane na parze brokuły.Spodobał Ci się ten wpis ? Zostaw swoją ocenę!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.