Jak rośnie ananas ?
Spis treści:
- Ananas – jak rośnie ten egzotyczny owoc ?
- Jak rosną ananasy na Azorach?
- Gdzie rosną ananasy?
- Jak długo rosną ananasy?
- Ananasy na domowym parapecie
Ananas to niezwykle smaczny, słodki i soczysty owoc. Wspaniale smakuje w postaci naturalnej, wybornie przetworzony w syropie, jeszcze lepiej skarmelizowany z patelni czy grilla, dodatkowo polany alkoholem. Dojrzały owoc podany w ćwiartkach, w najwyższym sezonie dostarcza naprawdę wyjątkowych doznań kulinarnych. Niestety w polskim klimacie, w warunkach naturalnych, jego uprawa nie jest możliwa, ale z powodzeniem można spróbować innych metod uprawowych, choć tylko na swoje potrzeby.
Ananas – jak rośnie ten egzotyczny owoc ?
Aby zobaczyć jak rośnie ananas należy udać się tam, gdzie rosną ananasy w warunkach naturalnych, czyli do Ameryki Południowej. Ananas to owoc ciepłolubny, drzewo ananasa potrzebuje temperatury powyżej 20°C, dlatego doskonale się czuje na Hawajach, w Brazylii, Meksyku czy na Filipinach. krótko mówiąc, to jak rośnie ananas zależy od szerokości geograficznej uprawy rośliny.
Ananas jak rośnie można sprawdzić także w Europie, na Azorach, gdzie można spotkać ogromne plantacje tej rośliny i nacieszyć ich smakiem i urokiem. Ananas drzewo przypomina rozetę, z której na szczycie krótkiej łodygi otoczonej kolczastymi liśćmi wyrasta soczysty owocostan jadalny również zwany ananasem.
Jak rosną ananasy na Azorach?
Aby zobaczyć w Europie miejsce, gdzie rosną ananasy, należy udać się na Azory, archipelag wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Charakteryzują się one morskim klimatem podzwrotnikowym, łagodnym, o niewielkich tylko zmianach temperatury w okresie całego roku. Średnia temperatura zimą wynosi kilkanaście °C i nigdy nie spada poniżej 10 °C, a latem sięga do 24 °C. Pomimo tak dogodnych warunków klimatycznych ananasy i tak uprawia się w specjalnych szklarniach.
Gdzie rosną ananasy?
Tradycja szklarniowej uprawy drzewa ananasa na Azorach sięga 100 lat. Są one małe i niskie, dlatego wszystkie czynności wykonuje się „na kolanach”. Największą trudność w uprawie sprawia fakt, że początkowo odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami wynoszą ok. 20cm, a same sadzonki rosną w zwartych zespołach. Po jakimś czasie roślinę trzeba przesadzić, by zwiększyć odstępy do 50 cm. Robi się to przerzedzając uprawę, a wyjęte z ziemi drzewa ananasa przenosi się do innych budynków szklarniowych.
Czynność tę wykonuje się co kilka miesięcy. Co pewien czas w szklarni spala się liście, w ten sposób naturalnie chroni się rośliny przed szkodnikami. Latem szyby szklarni maluje się wapnem, chroniąc wnętrze przed nadmiarem słońca.
Jak długo rosną ananasy?
Gruba łodyga ananasa rośnie do wysokości ok. 120cm. To z niej wyrastają długie, sztywne i kłujące liście. Kwiat ananasa ma barwę fioletową, a owoce tworzy ponad 100 fragmentów o kształcie sześciana. Owoc w stanie dojrzałym przybiera barwę żółtawą i waży od 1-2kg. Ciekawą cechą owocu jest jego korona, swoisty pióropusz utworzony przez liście.
To jak długo rośnie ananas zależy od warunków klimatycznych, średnio pierwsze owoce pojawiają się po ok. dwóch latach od momentu posadzenia rośliny. Ananas owocuje tylko raz, dlatego po zerwaniu owocu roślinę się wyrzuca, można natomiast odciąć jego koronę i ukorzenić, by po kolejnych dwóch latach otrzymać ponownie owoc. To ile rośnie ananas zależy jednak od miejsca i sposobu wegetacji rośliny. W warunkach szklarniowych trwa 24 miesiące, ale już w naturalnych, na ziemi Ameryki Południowej okres pozyskiwania owocu trwa zaledwie pół roku.
Ananasy na domowym parapecie
Na szczęście ananas rośnie w sposób uprawowy nie tylko w szklarni, można wyhodować go na domowym parapecie, pod warunkiem jednak, że jest on ulokowany od strony południowej i dobrze doświetlony słońcem. Latem temperatura powinna wynieść ok. 25 °C, co jest całkowicie osiągalne, natomiast zimą należy sprawić, by nie spadła poniżej 20°C. Podłoże dla rośliny powinno być stale wilgotne, ale nie nadmiernie mokre. Zbyt duża ilość wody doprowadzi do procesów gnilnych. Najlepszą techniką podlewania jest skierowanie strumienia wody bezpośrednio na koronę rośliny.
Stosunkowo często ananasa należy delikatnie zraszać wodą, tak by stworzyć mu warunki wysokiej wilgotności powietrza. Przy zachowaniu wszystkich zasad, owoc ananasa powinie pojawić się w domowej plantacji po dwóch latach od momentu wysadzenia. Jeżeli w procesie wegetacji, zauważymy, że kwiaty ananasa nie pojawiają się w terminie, doświadczeni miłośnicy tej rośliny radzą, by wziąć dojrzałe jabłko, przekroić je na pół i jedną z połówek ułożyć płasko na podłożu a drugą położyć na rozecie liściowej. Następnie całą roślinę przykryć workiem foliowym.
Jabłko pod wpływem temperatury będzie emitować etylen, w ten sposób pobudzając proces wzrostu rośliny i zmuszając ją do wypuszczenia kwiatów. Powinny one się pojawić po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia operacji. Po pierwszych kwiatach ananasa należy zdjąć torebkę i usunąć jabłko. Od tego momentu do pełnego kwitnienia upłynie jeszcze ok. 4-6 miesięcy, pojawi się również długo wyczekiwany owoc. Ananas zawiera bogactwo witamin i minerałów. Jest lekkostrawny, niskokaloryczny i dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacnia naszą odporność. Posiada też właściwości antyoksydacyjne, wpływając pozytywnie na wygląd skóry i samopoczucie.