Czy można mrozić szczypiorek ? Jak przechowywać szczypiorek

Czy można mrozić szczypiorek ? Jak przechowywać szczypiorek

Spis treści:Mrożenie żywności to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na utrzymanie świeżości pożywienia. Pozwala zachować oczekiwaną jakość jedzenia przez długi czas, jednocześnie zapobiegając marnowaniu jedzenia. Problemem często jest określenie produktów, które można poddać mrożeniu bez utraty ich jakości. Wiele osób zastanawia się, czy można mrozić szczypiorek, bo jest jednym z tych produktów, które warto mieć zawsze w kuchni. W rzeczywistości, mrożony szczypiorek posiada takie same cechy jak świeży: smak, barwę, właściwości. Mrożenie szczypiorku wymaga przestrzegania niżej wymienionych kroków postępowania, które pozwolą na zachowanie wszystkich jego cennych i pożądanych właściwości. Mrożony szczypiorek najlepiej przygotować w sezonie, ponieważ wówczas posiada niepowtarzalny smak i aromat. 

Jak przechowywać szczypiorek?

Przez krótki okres czasu ścięty szczypiorek można z powodzeniem przechowywać w lodówce na lekko zwilżonym ręczniku papierowym na ostatniej półce. Jednak nie zawsze przez ten czas można spożyć posiadane zapasy. Wówczas należy poszukać lepszego rozwiązania. Doskonałym sposobem jest mrożenie szczypiorku. Zatem, pytanie, czy szczypiorek można mrozić, posiada wyłącznie jedną odpowiedź.

jak przechowywać szczypiorek
Fot. Jak prawidłowo przechowywać szczypiorek aby zachował swój smak?

Konieczne jest wyłącznie przestrzeganie poniższych kroków, które umożliwiają zachowanie posiadanej przez niego jakości:

  1. Z odpowiednim wyprzedzeniem należy szczypiorek dokładnie umyć, a następnie wysuszyć. Można poczekać, aż woda sama wyschnie lub tego dokonać przy wykorzystaniu ręczników papierowych. Zaniechanie odczekania, aż będzie ponownie suchy będzie skutkowało jego zbitej formule, zamiast pożądanej sypkości. Jednocześnie, po zmrożeniu można swobodnie dozować ilość aktualnie potrzebną. 
  2. Następnie należy posiekać szczypiorek zgodnie z posiadanymi preferencjami. 
  3. Posiekany szczypiorek można umieścić w słoiczku, plastykowym pojemniczku lub woreczku, które są przeznaczone do przechowywania w niskich temperaturach. 

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Mrożony szczypiorek a właściwości

Odpowiednio przeprowadzone mrożenie, zgodnie z powyższymi wskazówkami umożliwiają na zachowanie właściwości posiadanych przez nadziemną część cebuli. Proces mrożenia pozwala na zachowanie jego działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego, a także możliwego przeciwnowotworowego.Mrożony szczypiorek wykazuje także działanie poprawiające profil lipidowy, co umożliwia obniżenie stężenia cholesterolu z uwagi na posiadane siarczki alkilowe. Mrożony szczypiorek w okresie zimowym pomaga utrzymać zdrowie narządu wzroku za pomocą obecnych w nim karotenoidów. 

szczypiorek mrożenie
Fot. Szczypiorek można mrozić bez utraty jego właściwości

Mrożenie szczypiorku nie ujmuje jego późniejszym możliwością zastosowania w kuchni. Z powodzeniem może być nadal wykorzystywany w połączeniu z potrawami na bazie jajek, twarożków, zup i ziemniaków, a także do obsypywania kanapek. Mrożony szczypiorek może być również wykorzystywany do przygotowania masła szczypiorkowego lub dipu jogurtowo-szczypiorkowego. 

Podsumowując, mrożenie szczypiorku to doskonały sposób na zachowanie posiadanych przez niego właściwości. Prawidłowo przeprowadzone umożliwia pozbawienie jakichkolwiek cech wskazujących na przeprowadzone tej obróbki termicznej. 


Zobacz również:

przechowywanie otwartego wina

Przechowywanie otwartego wina – termin ważności wina

Termin ważności wina zależy przede wszystkim od tego, czy butelka jest zamknięta, czy też została już otworzona. Należy jednak mieć świadomość, że nawet nieotworzona butelka może się zepsuć! Data ważności wina, umieszczona na butelce może być traktowana dość orientacyjnie. Jeżeli otwarte wino, pchnie i smakuje dobrze, nie ma powodów do niepokoju, nawet jeżeli data ważności umieszczona na opakowaniu sugeruje, że wino nie powinno już być spożywane.

jak przechowywać koperek

Jak przechowywać koperek – czy można mrozić koperek?

Intensywny aromat koperku znakomicie poprawia smak wielu dań. Jest znanym dodatkiem do zup, sosów, ryb i warzyw, który często jest stosowany w tradycyjnej kuchni polskiej. Co ważne, koperek posiada również właściwości prozdrowotne, dlatego warto spożywać go przez cały rok. Jak zatem przechowywać koperek, żeby nie stracił przy tym wartości odżywczych?

jak przechowywać wędliny w lodówce

Jak przechowywać wędliny w lodówce

Wędliny, kiełbasy, szynki nadal chętnie goszczą w polskich koszykach. Po kilku dniach trzymania ich w lodówce, pojawia się na nich lepki nalot, pleśń, tym samym usycha i staje się bez smaku. Nie nadaje się tym samym do jedzenia. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie. 

jak przechowywać miód

Jak przechowywać miód – gdzie prawidłowo przechowywać miód?

Miód jest jednym z tych produktów, które przez długi czas nie tracą swoich właściwości leczniczych. Zdarza się, że na rynku można znaleźć miód, który był przechowywany przez kilka lat. I, jak twierdzą sprzedawcy, miód ten nie traci nic ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Ale czy jest to możliwe? Ciekawostka: Podczas wykopalisk w starożytnych grobowcach egipskich faraonów archeolodzy często znajdowali naczynia z miodem zanurzone w wosku. Zewnętrznie nie wyglądały na zepsute, a po analizie chemicznej okazało się, że ten miód jest absolutnie gotowy do spożycia!

jak przechowywać sałatę

Jak przechowywać sałatę? Najlepsze sposoby na przechowywanie sałaty

Lato to niewątpliwie najlepszy okres w roku na jedzenie warzyw i owoców, gdyż to właśnie teraz możemy się cieszyć świeżością tych produktów. Szczególnie świetnym dodatkiem jest sałata – warzywo bogate w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie cukrów i tłuszczów. Oprócz tego jest źródłem witamin m.in. z grupy E, B i C, a także żelaza, potasu i magnezu. Jest to produkt bardzo często zalecany do spożywania przez dietetyków – jest  niskokaloryczny. Wiele osób zastanawia się jak przechowywać sałatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i chrupkością. Jeżeli chcesz się poznać świetne sposoby, przeczytaj poniższy artykuł5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.