Jak przechowywać suszone grzyby

Jak przechowywać suszone grzyby
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:Grzyby można suszyć w piekarniku, suszarce do grzybów bądź tradycyjną metodą na nitce – nawleczone na grubą nić grzyby wywieszamy nad kominkiem lub piecem kaflowym. W zależności od wybranej metody suszenie zajmie nam kilka dni, tydzień lub nawet kilkanaście dni.

Suszone grzyby – przygotowanie i przechowywanie

Przygotowując suszone grzyby należy pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu. Musimy pozbyć się wszelkich liści, gałązek, piasku i innych zanieczyszczeń, które osadzają się na grzybach w lesie, Jest to praca wymagająca uwagi i cierpliwości, gdyż grzybów przeznaczonych do suszenia nie należy myć ani nawet płukać. Można niekiedy przetrzeć je wilgotną ściereczką dla pozbycia się piasku. Do suszenia nadają się jedynie grzyby świeże i nierobaczywe. Z najlepszych gatunków przeznaczonych do suszenia wybiera się prawdziwki, maślaki, podgrzybki i kozaki. 

jak przechowywać grzyby suszone
Fot. Odpowiednie przechowywanie grzybów pozwoli nam na wykorzystanie ich przed bardzo dług czas

Przechowywanie suszonych grzybów

Suszone grzyby – jak przechowywać grzyby aby zachowały swoje walory smakowe i przez długi czas były zdatne do spożycia? Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniego doboru grzybów przeznaczonych do suszenia i ich przygotowania. Grzyby trzeba bardzo dokładnie wysuszyć, aby pozbyć się z nich całej wody. Grzyby niedosuszone szybko się zepsują, a nasza praca będzie zniweczona. Poświęćmy odrobinę więcej czasu na proces suszenia, a efekty będą warte naszego wysiłku.

W czym przechowywać suszone grzyby

Suszone grzyby należy przechowywać najlepiej w metalowym pojemniku, idealnie nadają się do tego wszelkie zamykane puszki. Można także użyć większych słoików. Suszone grzyby przechowujemy w miejscu chłodnym, ale suchym. Najlepiej żeby było to miejsce zaciemnione.

w czym przechowywać suszone grzyby
Fot. Czy wiesz w czym przechowywać suszone grzyby aby zachowały smak i aromat ?

Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie grzybów suszonych w lodówce – jest tam zbyt wilgotno, co spowoduje, że suszone grzyby szybko stracą świeżość i aromat.

Suszonych grzybów nie przechowujemy w foliowych workach. To szybka droga do utraty aromatu i ich zepsucia. Również plastikowe pudełka nie nadają się do ich przechowywania. Pojemniki wypełnione suszonymi grzybami należy szczelnie zamknąć, jednak nie mogą być to pojemniki hermetycznie zamknięte. Lekki dopływ powietrza służy suszonym grzybom.

Przechowywanie suszonych grzybów wymaga od nas kontroli ich stanu co kilkanaście dni, kiedy to należy otworzyć pojemnik z przemieszać jego zawartość. Unikniemy w ten sposób psucia się grzybów. Jeżeli okaże się, że były one niedokładnie dosuszone możemy powtórzyć ten proces. Wystarczy umieścić grzyby ponownie w piekarniku lub suszarce na kilka godzin.

przechowywanie suszonych grzybów
Fot,. Suszone grzyby warto zachować na kolejny sezon

Jak przechowywać grzyby suszone

Grzyby suszone przechowujemy nawet rok. Wystarczy pamiętać o zasadach:

  • zaciemnione miejsce;
  • suche miejsce;
  • delikatny dopływ powietrza;
  • kontrola grzybów.

Do każdego pojemnika z grzybami można włożyć 1 lub 2 suszone liście laurowe. Doda to im ciekawego posmaku. Suszone grzyby to doskonały dodatek do zup, sosów, pieczonych mięs. Wystarczą jedynie dwa suszone grzyby do nadania wyjątkowego aromatu potrawie. Przygotowane z nich aromatyczne dania będą ozdobą każdego stołu i zachwycą najbardziej wymagającego gościa.

Awatar GaryMoveOut

Zobacz również:

Czy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość zdrowotna jest na wysokim poziomie, wiele osób zastanawia się, czy naturalne produkty, takie jak miód, …

Jak przechowywać przyprawy?

Jak przechowywać przyprawy?

Każdy miłośnik dobrego smaku doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wszelkie dania czy desery, by mogły charakteryzować się doskonałym smak…

Mrożenie grzybów - jak prawidłowo zamrozić grzyby

Mrożenie grzybów – jak prawidłowo zamrozić grzyby?

Bez wątpienia mrożenie grzybów to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przetrwały one z nami do zimy, kiedy to ich zebranie jest nie możliwe….

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)

Czy można mrozić barszcz czerwony (wigilijny)?

Wigilia bez barszczu czerwonego z pewnością nie byłaby kompletna. To kultowe danie polskiej kuchni na przestrzeni lat stało się prawdziwym, wigil…

Jak zamrozić pierogi?

Jak zamrozić pierogi?

Pierogi są dosyć pracochłonną metodą, jednak osoby, które wiedzą jak mrozić pierogi mogą zachować ich smak i świeżość na znacznie dłuż…

Oceń wpis


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *