Jak przechowywać suszone grzyby

Jak przechowywać suszone grzyby

Spis treści:Grzyby można suszyć w piekarniku, suszarce do grzybów bądź tradycyjną metodą na nitce – nawleczone na grubą nić grzyby wywieszamy nad kominkiem lub piecem kaflowym. W zależności od wybranej metody suszenie zajmie nam kilka dni, tydzień lub nawet kilkanaście dni.

Suszone grzyby – przygotowanie i przechowywanie

Przygotowując suszone grzyby należy pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu. Musimy pozbyć się wszelkich liści, gałązek, piasku i innych zanieczyszczeń, które osadzają się na grzybach w lesie, Jest to praca wymagająca uwagi i cierpliwości, gdyż grzybów przeznaczonych do suszenia nie należy myć ani nawet płukać. Można niekiedy przetrzeć je wilgotną ściereczką dla pozbycia się piasku. Do suszenia nadają się jedynie grzyby świeże i nierobaczywe. Z najlepszych gatunków przeznaczonych do suszenia wybiera się prawdziwki, maślaki, podgrzybki i kozaki. 

jak przechowywać grzyby suszone
Fot. Odpowiednie przechowywanie grzybów pozwoli nam na wykorzystanie ich przed bardzo dług czas

Przechowywanie suszonych grzybów

Suszone grzyby – jak przechowywać grzyby aby zachowały swoje walory smakowe i przez długi czas były zdatne do spożycia? Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniego doboru grzybów przeznaczonych do suszenia i ich przygotowania. Grzyby trzeba bardzo dokładnie wysuszyć, aby pozbyć się z nich całej wody. Grzyby niedosuszone szybko się zepsują, a nasza praca będzie zniweczona. Poświęćmy odrobinę więcej czasu na proces suszenia, a efekty będą warte naszego wysiłku.

W czym przechowywać suszone grzyby

Suszone grzyby należy przechowywać najlepiej w metalowym pojemniku, idealnie nadają się do tego wszelkie zamykane puszki. Można także użyć większych słoików. Suszone grzyby przechowujemy w miejscu chłodnym, ale suchym. Najlepiej żeby było to miejsce zaciemnione.

w czym przechowywać suszone grzyby
Fot. Czy wiesz w czym przechowywać suszone grzyby aby zachowały smak i aromat ?

Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie grzybów suszonych w lodówce – jest tam zbyt wilgotno, co spowoduje, że suszone grzyby szybko stracą świeżość i aromat.

Suszonych grzybów nie przechowujemy w foliowych workach. To szybka droga do utraty aromatu i ich zepsucia. Również plastikowe pudełka nie nadają się do ich przechowywania. Pojemniki wypełnione suszonymi grzybami należy szczelnie zamknąć, jednak nie mogą być to pojemniki hermetycznie zamknięte. Lekki dopływ powietrza służy suszonym grzybom.

Przechowywanie suszonych grzybów wymaga od nas kontroli ich stanu co kilkanaście dni, kiedy to należy otworzyć pojemnik z przemieszać jego zawartość. Unikniemy w ten sposób psucia się grzybów. Jeżeli okaże się, że były one niedokładnie dosuszone możemy powtórzyć ten proces. Wystarczy umieścić grzyby ponownie w piekarniku lub suszarce na kilka godzin.

przechowywanie suszonych grzybów
Fot,. Suszone grzyby warto zachować na kolejny sezon

Jak przechowywać grzyby suszone

Grzyby suszone przechowujemy nawet rok. Wystarczy pamiętać o zasadach:

  • zaciemnione miejsce;
  • suche miejsce;
  • delikatny dopływ powietrza;
  • kontrola grzybów.

Do każdego pojemnika z grzybami można włożyć 1 lub 2 suszone liście laurowe. Doda to im ciekawego posmaku. Suszone grzyby to doskonały dodatek do zup, sosów, pieczonych mięs. Wystarczą jedynie dwa suszone grzyby do nadania wyjątkowego aromatu potrawie. Przygotowane z nich aromatyczne dania będą ozdobą każdego stołu i zachwycą najbardziej wymagającego gościa.


Zobacz również:

jak przechowywać cebulę

Jak przechowywać cebulę?

Cebula jest istotnym składnikiem wielu dań, dlatego jej odpowiednie przechowywanie powinno być dla nas ważne. Jak to robić? Na pewno w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie świeżości.

jak przechowywać czosnek

Jak przechowywać czosnek – przechowywanie czosnku

Czosnek to niezwykła roślina, która jest przede wszystkim znana ze swoich właściwości leczniczych. Nie od dziś wiadomo, że czosnek to jeden z naturalnych i skutecznych antybiotyków. Nie mniej jednak, czosnek to także roślina, która potrafi nadać daniom nowego smaku. Za jego pomocą można przygotować pyszne i soczyste mięsa, dania z makaronów, a także różnego rodzaju sosy i dipy. Należy jednak wiedzieć, że czosnek musi być odpowiednio przechowywany, by nie stracił swoich właściwości, a przede wszystkim smaku. Gdzie przechowywać czosnek i jak to zrobić?

jak przechowywać chleb

Jak przechowywać chleb ? W czym przechowywać chleb ?

Świeże pieczywo to podstawa większości smacznych śniadań. Niestety chleb, który jest świeży od razu po zakupie, na następny dzień nie smakuje już tak samo dobrze. Wiele osób zastanawia się w jakich warunkach i w czym trzymać chleb, aby uchronić go przed wysychaniem czy pleśnią. Na szczęście jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się świeżym pieczywem na dłużej.

jak podgrzać kluski śląskie

Jak podgrzać kluski śląskie?

Kto z nas nie lubi tradycyjnych klusków śląskich? Każda gospodyni domowa, z przyjemnością poświęca czas na ich przygotowanie. Jako, że ich wyrób może być niezwykle czasochłonny, zwykle przygotowujemy ich znacznie więcej, niż na jednorazowy, rodzinny obiad. Wówczas na krótko przed podaniem, gotujemy jedną partię, a następnie zastanawiamy się co zrobić z pozostałą częścią. Jak przechowywać kluski śląskie, by na kolejny dzień lub w następnym tygodniu wciąż były miękkie i smaczne? Jak je odgrzewać?

jak przechowywać banany

Jak przechowywać banany ? Dlaczego banany czernieją?

Banany są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce owoców. Pod żółtą skórką kryje się wiele cennych makroelementów, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest to owoc, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, począwszy od tego, że idealnie spełnia funkcję szybkiej i pożywnej przekąski, często używany jest w przygotowywaniu smacznych deserów i wypieków, a w formie pieczonej, stanowi wykwintny dodatek do wytrawnych obiadów. Kupując banany, możemy wybierać spośród tych mniej dojrzałych o zielonym zabarwieniu, jak i również bardziej żółtych, często z pojedynczymi brązowymi plamkami, które są słodsze i smaczniejsze. Nie musimy ich spożywać od razu po zakupie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się świeżością żółtych, zakrzywionych owoców.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.