Jak przechowywać świeże drożdże?
Spis treści:
Zapewne każdy początkujący piekarz czy cukiernik choć raz zadał sobie pytanie „Jak przechowywać świeże drożdże?”. Często bowiem zdarza się, że do przygotowania naszego dania potrzebna jest tylko niewielka ich ilość, podczas gdy w sklepach sprzedawane są w dosyć dużych ilościach. Co w takiej sytuacji zrobić z pozostałym produktem?
Jak przechowywać drożdże ?
Otóż ich magazynowanie nie jest wbrew pozorom tak trudne jak mogłoby się wydawać. Pamiętać należy tylko o paru zasadach. W przypadku, gdy kupiliśmy drożdży trochę za dużo, a mamy w planach niedługo ich jeszcze używać, to bez obaw można trzymać je w lodówce do dziesięciu dni. Najlepiej owinąć je w papier, folię albo wilgotną gazę. Trzeba jednak zadbać o to, by nasze drożdże były w odpowiednim stanie. Nie należy bowiem przechowywać ich, gdy te mają nieprzyjemny kwaśno- gorzki zapach, są twarde lub popękane, bądź pokryte pleśnią.
Przechowywanie drożdży – czy można je mrozić ?
Jeżeli jednak nie lubimy co chwila ganiać do sklepu po drożdże, gdy tylko najdzie nas ochota na pieczenie, to bez obaw możemy zgromadzić ich większe ilości w zamrażarce. Aby najlepiej zachowały świeżość powinniśmy je podzielić na małe porcje (około 25 gramów) i zawinięte w folię, woreczek strunowy albo dowolny szczelny pojemnik zamrozić.
Tak przechowywane drożdże bez uszczerbku na jakości są w stanie przetrwać nawet rok. Po wyjęciu ich z zamrażalnika należy stopniowo ocieplać je w lodówce, jednak gdy nie mamy wystarczająco dużo czasu na ten proces możemy w woreczku włożyć je na kilka minut do ciepłej wody lub mleka, co jednocześnie spowoduje ich aktywowanie.