Owoc physalis – co to jest miechunka peruwiańska i jak ją jeść ?

Owoc physalis – co to jest miechunka peruwiańska i jak ją jeść ?

Spis treści:Physalis, a dokładniej miechunka peruwiańska to często stosowany do ozdabiania talerzy tropikalny owoc schowany pod specyficznymi listkami. W fazie wzrostu wyglądem przypomina szpiczastą, miniaturową dynię, natomiast gdy jest już w pełni dojrzały, owoc podobny jest do małej mirabelki albo niedojrzałego pomidora. Miechunka peruwiańska (Physalis) jest świetnym źródłem witaminy A, B1 oraz B3, C a także wapnia i fosforu.

physalis owoc
Fot. Physalis owoc

Jak jeść physalis

Owoc physalis jest całkowicie jadalny (wraz z pestkami). Nie wymaga on żadnej obróbki, jedynie zalecane jest wcześniejsze umycie owocu. Zanim kupisz physalis zwróć uwagę na to, jaki ma kolor. Dojrzałe owoce mają pomarańczowy kolor, zielone bądź żółte są jeszcze niedojrzałe, natomiast brązowe świadczą o ich starości.

owoce physalis
Fot. owoce physalis

Miechunka peruwiańska – gdzie kupić

Tutaj sprawa jest znacznie prostsza, niż jeszcze kilka lat temu. Większość dużych hipermarketów oraz supermarketów posiada już w swojej ofercie owoce physalis. Bez większego problemu można go kupić w Lidlu czy Carrefour.

Niestety, ze względu na egzotyczny charakter physalis jest dość drogim produktem. Nie zmienia to faktu, iż warto go spróbować i sprawdzić na własnej skórze (a raczej na własnym języku) jego specyficzny, ciężki do opisania smak.

miechunka peruwiańska
Fot. Physalis to inaczej miechunka peruwiańska

Physalis – do czego można go użyć ?

Zastosowanie miechunki jest bardzo szerokie. Idealnie nada się zarówno do sałatek jako alternatywa dla pomidorków koktajlowych jak i do konfitury czy dżemu. W krajach Ameryki łacińskiej physalis używany jest między innymi do tworzenia ostrej salsy. Zagłębiając się w informacjach na temat physalis natrafiłem również na przepisy na nalewki z wykorzystaniem tego egzotycznego owocu.

physalis owoce
Fot. Trzy owoce physalis

Nie zapominajmy oczywiście specyficznym wyglądzie, który często wykorzystywany jest do ozdabiania wszelakich talerzy w restauracjach czy na przyjęciach.


Zobacz również:

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

soczewica jak rośnie

Jak rośnie soczewica – uprawa soczewicy w Polsce

Soczewica wymaga gleby przepuszczalnej o pH 6-6,5. Przy glebach ciężkich nie wyrośnie ładna soczewica uprawa będzie mało wydajna albo żadna. Oprócz tego dużo zależy panującego klimatu. Roślina ta wymaga upalnego lata, ale bez suszy. Bardzo ważne jest, aby gleba zachowała minimalną wilgotność. Na terenach podmokłych uprawa nie ma szans na sukces.

jak rośnie granat owoc

Jak rośnie granat ? Gdzie rośnie owoc granatu

Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.

gdzie rosną banany

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

gdzie rośnie pieprz

Gdzie rośnie pieprz – jak wygląda uprawa pieprzu

Pieprz to przecież produkt, który znajduje się absolutnie w każdym domu, używamy go praktycznie codziennie, zatem powinniśmy być chyba ekspertami w wiedzy dotyczącej tej rośliny. Czy aby na pewno pieprz nie kryje przed nami tajemnic?

5/5 - (1 vote)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.