Jak rośnie imbir – działanie i właściwości imbiru

Jak rośnie imbir – działanie i właściwości imbiru

Spis treści:Imbir to jedna z tych roślin, które królują w naszej rodzimej kuchni, ale i medycynie naturalnej od dawien dawna. Pomimo że pochodzi on z innego kontynentu, gdzie zresztą jest jednym z podstawowych składników niemal każdej potrawy, doskonale zadomowił się w Europie, zyskując uznanie. Nie jest to trudna do uprawy roślina, wiele osób wie, jak rośnie imbir i dlatego warto ją stosować.

Imbir – gdzie rośnie ?

Dostępność imbiru w sklepach sprawia, że już dawno stał się dla nas naszą rodzimą rośliną, którą traktujemy tak samo, jak marchew czy ziemniaki. Prawda jest jednak taka, że roślina ta przywędrowała do nas aż z Azji południowo-wschodniej. Jego naturalny zasięg rozciągał się od Indii aż po Nową Gwineę, co wyraźnie wskazuje na jego ciepłolubne upodobania. Dlatego też imbir uprawa i jego hodowle w innych rejonach świata skupiają się wokół podobnych klimatycznie miejsc, takich jak Australia, Floryda, Afryka, Ameryka Południowa czy Hawaje. Czy zatem jego uprawa w warunkach naszego klimatu jest możliwa? Podobnie jak większość roślin z innych regionów świata da się go hodować w naszym kraju, ale to jak rośnie imbir, zależne jest od warunków, dlatego nie powinniśmy liczyć na zbyt obfite korzenie tej rośliny w ziemi.

imbir gdzie rośnie
Fot. Imbir idealnie nadaje się do herbaty na zwiększenie odporności!

Jakie właściwości ma imbir i na co pomaga?

Imbir szeroko stosowany jest przede wszystkim w kuchni oraz medycynie naturalnej, dając wiele ciekawych efektów jego użycia. Z jego korzenia można wyprodukować napary, olejki oraz liczne napary, które szeroko stosowane są na liczne dolegliwości. Imbir zawiera w sobie witaminy z grupy A, C, B1, B2, E i K, a także węglowodany i składniki mineralne w postaci wapnia, fosforu, żelaza i potasu.

właściwości imbiru
Fot. Jakie właściwości ma imbiru

Imbir używany jest jako lek przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, który doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, a także stanach gorączkowych. Napoje sporządzone na bazie imbiru działają rozgrzewająco i potrafią łagodzić ból, także ten miesiączkowy. Imbir pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, obniża cholesterol, poprawia ukrwienie i dotlenienie komórek w naszym organizmie. Często stosuje się go również przy problemach z układem trawiennym, powodując lepsze trawienie i znikanie nieprzyjemnych wzdęć.

Imbir działanie uboczne

Jak każda roślina, także imbir ma działania uboczne, na które trzeba mieć uwagę, jeszcze przed jego zastosowaniem. Nie powinno się go podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia, a także osobom z nadwrażliwym żołądkiem, bądź tym cierpiącym na wrzody. Imbir jest silną przyprawą, która drażni śluzówki przewodu pokarmowego, co może nasilić objawy wspomnianych dolegliwości.

imbir działanie uboczne
fot. Czy imbir ma jakieś działania uboczne?

Osoby z problemami tętniczymi również nie powinny spożywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ jego działanie ma właściwości podnoszące ciśnienie krwi. Mało kto wie, że rdzenna ludność Azji, stosowała wywar z imbiru do zatruwania strzałek stosowanych podczas polowań, ponieważ odpowiednie jego stężenie w substancji, powodowała paraliż, a nawet śmierć niewielkich zwierząt leśnych.

Jak przechowywać imbir

Większość osób wie, jak rośnie imbir, ale w jaki sposób należy go przechowywać, aby zachował świeżość i wszystkie swoje zdrowotne właściwości? Korzeń możemy bez problemu trzymać przez dłuższy czas w lodówce, ale warto zawinąć go w papier lub folię spożywczą, co powstrzyma jego wysuszanie. Imbir nadaje się także do zamrożenia, jeśli tylko wcześniej pokroimy go np. w kostkę. Wówczas można przełożyć go do małych woreczków, które doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Warto pamiętać, że temperatura musi być niższa niż -18 stopni.


Zobacz również:

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

soczewica jak rośnie

Jak rośnie soczewica – uprawa soczewicy w Polsce

Soczewica wymaga gleby przepuszczalnej o pH 6-6,5. Przy glebach ciężkich nie wyrośnie ładna soczewica uprawa będzie mało wydajna albo żadna. Oprócz tego dużo zależy panującego klimatu. Roślina ta wymaga upalnego lata, ale bez suszy. Bardzo ważne jest, aby gleba zachowała minimalną wilgotność. Na terenach podmokłych uprawa nie ma szans na sukces.

jak rośnie granat owoc

Jak rośnie granat ? Gdzie rośnie owoc granatu

Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.

gdzie rosną banany

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

gdzie rośnie pieprz

Gdzie rośnie pieprz – jak wygląda uprawa pieprzu

Pieprz to przecież produkt, który znajduje się absolutnie w każdym domu, używamy go praktycznie codziennie, zatem powinniśmy być chyba ekspertami w wiedzy dotyczącej tej rośliny. Czy aby na pewno pieprz nie kryje przed nami tajemnic?

5/5 - (3 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.