Jak rośnie kiwi – jak wygląda uprawa kiwi

Jak rośnie kiwi – jak wygląda uprawa kiwi

Spis treści:Owoc kiwi jest idealnym owocem. Kiwi nadaje się na samodzielną przekąskę, ale można je też pociąć i połączyć w sałatce owocowej. Również kokttajl z kiwi znajduje wielu sympatyków. Owoc kiwi jest niezwykle bogaty w witaminę C, udowodnione jest jego działanie obniżające ciśnienie krwi oraz ochronne przed wystąpieniem zaćmy, zaparć, chorób serca i nowotworów. Chociaż każdy wie jak zdrowe i pyszne jest kiwi, nie każdy zastanawiał się nad tym jak rośnie kiwi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rosną kiwi… czytaj dalej!

Gdzie rośnie kiwi na świecie?

Naturalnym środowiskiem dla wzrostu kiwi są kraje o bardzo ciepłym klimacie. Dlatego też na terenie Europy prym w uprawie kiwi wiedzie Grecja, Francja oraz Włochy – a więc kraje śródziemnomorskie. Poza naszym kontynetem, miejsca gdzie rośnie kiwi można spotkać również w Stanach Zjednoczonych (Kalifornia), Chile oraz Nowej Zelandii. Z uprawy kiwi słyną również dwa kraje Azjatyckie. Jeżeli zastanawia Cię kiwi owoc gdzie rośnie w Azji – dokładnie jest to Japonia oraz Chiny. Głównym miejscem, gdzie rośnie kiwi Chinach jest teren górzysty, na obszarze rzeki Jangcy, a właściwie jej górnego biegu. Chiny są pierwotnym miejscem naturalnego wzrostu kiwi.

gdzie rośnie kiwi
Fot. Zastanawiałeś się kiedyś gdzie rośnie kiwi ?

Na czym rośnie kiwi

Kiwi jest owocem pnącej rośliny – aktinidii chińskiej. Aktinidia chińska przypomina winogrono. Poprzez lata uprawy powstały różne odmiany aktinidii smakowitej:

  • Hayward
  • Chico
  • Saanichton 12

Na czym rośnie kiwi dokładniej? Owoce zwisają z pędów, które mogą osiągnąć do kilku metrów długości. Z tej przyczyny pędy w uprawie podwiesza się na specjalnych rusztowaniach. Ułatwia to nie tylko wzrost rośliny i dostarczenie prmieni słonecznych do liści, ale również pracę przy obsłudze uprawy. Przy pierwszych próbach kosztowania tego owocu w 1910r stwierdzono, że kiwi przypomina agrest.

Kiwi owoc – jak rośnie

Przed powstaniem owocu roślina kwitnie okazując białe, małe kwiatki, przypominające właśnie kwiat kwitnącego agrestu.

Od niedawna powstaje trend na polskie kiwi, czyli roślinę, która może rosnąć w polskich warunkach. Jest ona odporna na niskie temperatury i przymrozki. To odmiana aktinidii – aktinidia ostrolistna lub też aktinidia pstrolistna. Z założenia są to rośliny dekoracyjne, jednak rodzą owoce jadalne, podobne w smaku do kiwi znanego ze sklepów.

kiwi owoc jak rośnie
Fot. Mały owoc kiwi

Kiwi uprawa – czego od nas wymaga

Uprawianie kiwi zyskuje na popularności nie tylko w krajach o wysokiej temperaturze. Dzięki odmianom tak zwanego polskiego kiwi, każdy może spróbowac swoich sił w zagadnieniu jakim jest uprawa tego owocu. W założeniu plantacji kiwi uprawa wymaga, aby w ogrodzie znajdowały się rusztowania o kształcie litery T. Krzewy sadzi się w okresie wiosenny, w liczbie dwóch lub trzech między rusztowaniami. Uprawa kiwi wymaga cierpliwości oraz czasu poświęconego na pielęgnację – należy je okrywać, gdy są jeszcze młode. Wraz ze wzrostem pędów o roślinę należy dbać poprzez podwiązywanie długich, cięzkich pędów, odnajdywanie oraz wycinanie pędów nieowocujących, które zabierają dostęp do słońca pędom dającym owoce, oraz nawozić i podlewać.

na czym rośnie kiwi
Fot. Kiwi rośnie najczęściej na specjalnych rusztowaniach

Jak rośnie kiwi – podsumowanie

Chociaż kiwi ma krótką historię uprawy i obecności w handlu, ma już wielu sprzymierzeńców, a nawet swoje święto. Święto kiwi obchodzone jest w Brazylii co roku i jego celebracja trwa trzy weekendy. Impreza na rzecz tego owocu nazywa się Fenakiwi. Ten niepozorny z zewnątrz owoc potrafi zaskoczyć wspaniałym smakiem, zarówno smakoszy owoców kwaśnych jak i tych, którzy wolą doznania mdło-słodkie.


Zobacz również:

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?

soczewica jak rośnie

Jak rośnie soczewica – uprawa soczewicy w Polsce

Soczewica wymaga gleby przepuszczalnej o pH 6-6,5. Przy glebach ciężkich nie wyrośnie ładna soczewica uprawa będzie mało wydajna albo żadna. Oprócz tego dużo zależy panującego klimatu. Roślina ta wymaga upalnego lata, ale bez suszy. Bardzo ważne jest, aby gleba zachowała minimalną wilgotność. Na terenach podmokłych uprawa nie ma szans na sukces.

jak rośnie granat owoc

Jak rośnie granat ? Gdzie rośnie owoc granatu

Granat zazwyczaj rozwija się jako krzew lub drzewko, które wyrasta do ok. 3 do 5 m. Jest podatny na formowanie, dlatego jego wielkość można dostosować do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chodzi o glebę, nie jest wymagający, natomiast potrzebuje dużo słońca i suchego powietrza. Jego zdolność przystosowania się do trudnych warunków powoduje, że coraz chętniej uprawiany jest w donicach, nawet w środkowej części Europy.

gdzie rosną banany

Gdzie rosną banany ? Jak wygląda drzewo bananowca

Banany – słodkie, pyszne, sycące i naturalne źródło witamin i minerałów – potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika. Są cennym źródłem energii. Kupując banany warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzą oraz na ich kolor – te z mocną, żółtą skórką mają dużą zawartość cukrów prostych i mniej skrobi niż te zielone. W sklepach dostępne są także banany czerwone i typu baby.

gdzie rośnie pieprz

Gdzie rośnie pieprz – jak wygląda uprawa pieprzu

Pieprz to przecież produkt, który znajduje się absolutnie w każdym domu, używamy go praktycznie codziennie, zatem powinniśmy być chyba ekspertami w wiedzy dotyczącej tej rośliny. Czy aby na pewno pieprz nie kryje przed nami tajemnic?

3.8/5 - (5 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.