Jak rośnie kiwi – jak wygląda uprawa kiwi
Spis treści:
- Gdzie rośnie kiwi na świecie?
- Na czym rośnie kiwi?
- Kiwi owoc – jak rośnie?
- Kiwi uprawa – czego od nas wymaga?
- Jak rośnie kiwi – podsumowanie
Owoc kiwi jest idealnym owocem. Kiwi nadaje się na samodzielną przekąskę, ale można je też pociąć i połączyć w sałatce owocowej. Również koktajl z kiwi znajduje wielu sympatyków. Owoc kiwi jest niezwykle bogaty w witaminę C, udowodnione jest jego działanie obniżające ciśnienie krwi oraz ochronne przed wystąpieniem zaćmy, zaparć, chorób serca i nowotworów. Chociaż każdy wie jak zdrowe i pyszne jest kiwi, nie każdy zastanawiał się nad tym jak rośnie kiwi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rosną kiwi… czytaj dalej!
Gdzie rośnie kiwi na świecie?
Naturalnym środowiskiem dla wzrostu kiwi są kraje o bardzo ciepłym klimacie. Dlatego też na terenie Europy prym w uprawie kiwi wiedzie Grecja, Francja oraz Włochy – a więc kraje śródziemnomorskie. Poza naszym kontynentem, miejsca gdzie rośnie kiwi można spotkać również w Stanach Zjednoczonych (Kalifornia), Chile oraz Nowej Zelandii. Z uprawy kiwi słyną również dwa kraje Azjatyckie. Jeżeli zastanawia Cię kiwi owoc gdzie rośnie w Azji – dokładnie jest to Japonia oraz Chiny. Głównym miejscem, gdzie rośnie kiwi Chinach jest teren górzysty, na obszarze rzeki Jangcy, a właściwie jej górnego biegu. Chiny są pierwotnym miejscem naturalnego wzrostu kiwi.
Na czym rośnie kiwi
Kiwi jest owocem pnącej rośliny – aktinidii chińskiej. Aktinidia chińska przypomina winogrono. Poprzez lata uprawy powstały różne odmiany aktinidii smakowitej:
- Hayward
- Chico
- Saanichton 12
Na czym rośnie kiwi dokładniej? Owoce zwisają z pędów, które mogą osiągnąć do kilku metrów długości. Z tej przyczyny pędy w uprawie podwiesza się na specjalnych rusztowaniach. Ułatwia to nie tylko wzrost rośliny i dostarczenie promieni słonecznych do liści, ale również pracę przy obsłudze uprawy. Przy pierwszych próbach kosztowania tego owocu w 1910r stwierdzono, że kiwi przypomina agrest.
Kiwi owoc – jak rośnie
Przed powstaniem owocu roślina kwitnie okazując białe, małe kwiatki, przypominające właśnie kwiat kwitnącego agrestu.
Od niedawna powstaje trend na polskie kiwi, czyli roślinę, która może rosnąć w polskich warunkach. Jest ona odporna na niskie temperatury i przymrozki. To odmiana aktinidii – aktinidia ostrolistna lub też aktinidia pstrolistna. Z założenia są to rośliny dekoracyjne, jednak rodzą owoce jadalne, podobne w smaku do kiwi znanego ze sklepów.
Kiwi uprawa – czego od nas wymaga
Uprawianie kiwi zyskuje na popularności nie tylko w krajach o wysokiej temperaturze. Dzięki odmianom tak zwanego polskiego kiwi, każdy może spróbować swoich sił w zagadnieniu jakim jest uprawa tego owocu. W założeniu plantacji kiwi uprawa wymaga, aby w ogrodzie znajdowały się rusztowania o kształcie litery T. Krzewy sadzi się w okresie wiosenny, w liczbie dwóch lub trzech między rusztowaniami.
Uprawa kiwi wymaga cierpliwości oraz czasu poświęconego na pielęgnację – należy je okrywać, gdy są jeszcze młode. Wraz ze wzrostem pędów o roślinę należy dbać poprzez podwiązywanie długich, ciężkich pędów, odnajdywanie oraz wycinanie pędów nieowocujących, które zabierają dostęp do słońca pędom dającym owoce, oraz nawozić i podlewać.
Jak rośnie kiwi – podsumowanie
Chociaż kiwi ma krótką historię uprawy i obecności w handlu, ma już wielu sprzymierzeńców, a nawet swoje święto. Święto kiwi obchodzone jest w Brazylii co roku i jego celebracja trwa trzy weekendy. Impreza na rzecz tego owocu nazywa się Fenakiwi. Ten niepozorny z zewnątrz owoc potrafi zaskoczyć wspaniałym smakiem, zarówno smakoszy owoców kwaśnych jak i tych, którzy wolą doznania mdło-słodkie.