Czym zastąpić daktyle?
Daktyle są popularnym składnikiem wielu przepisów, cenionym za ich naturalną słodycz i lepką konsystencję. Jednak nie zawsze są dostępne, lub…
Na miano orzechów w nomenklaturze zasługuje bardzo wiele różnych roślin. Jednak każdy orzech ma swoją specyfikę, konkretny charakter i warunki w jakich będzie wzrastał. Dlatego jeśli chętnie po jakieś orzechy sięgamy, to na pewno warto będzie również wiedzieć w jaki sposób rosną. To niewątpliwie bardzo ciekawy temat, szczególnie że wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego np. jak rośnie orzech ziemny.
Orzechy ziemne zwane również arachidowymi mimo, że nie rosną w naszym klimacie to jednak należą do bardzo popularnych i chętnie zjadanych w naszym kraju. Szczególnie w formie solonej, bądź też przetworzone na smaczne masło orzechowe. Sprzedaż orzechów jest więc spora, jednak wielu kupujących nie ma pojęcia jak rosną orzechy ziemne i dlaczego właśnie tym mianem są określane. Co ciekawe orzechy arachidowe nie należą do rodziny orzechowatych, lecz do rodziny roślin bobowatych. Obecnie roślina jest szeroko rozpowszechniona i na całym świecie cieszy się sporą popularnością.
Każdy kto zastanawia się jak rosną orzeszki ziemne powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się, że to roślina wyjątkowa jak na orzechy, ponieważ owoce powstają pod ziemią. To właśnie dlatego mają takie miano. Zwracając uwagę na zagadnienie związane z tym jak rosną orzeszki ziemne dowiemy się, że to stosunkowo nieduża roślina, która osiąga około 50-70 cm. Przyjmuje formę strąków z nasionami, które dojrzewają w ziemi.
Charakterystyczne dla rośliny jest to, że szypułka kwiatu po przekwitnięciu wydłuża się i kieruje do dołu przez co strąk wpycha się do ziemi. Następnie dojrzewa na wysokości około 5-8 cm pod ziemią, ale nie będzie się rozpadał. W trakcie dojrzewania strąki osiągają owoce postaci kilku nasion i to właśnie spożywane przez nas orzeszki ziemne.
Jeśli chodzi o orzeszki ziemne to roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawiana była już około 5 tysięcy lat temu. Obecnie jednak została rozpowszechniona na całym świecie, głównie w krajkach tropikalnych i subtropikalnych. Wymaga odpowiedniej pozycji z dużą ilością słońca.
Obecnie największym producentem orzeszków są Chiny, obok nich również Stany Zjednoczone, Nigeria oraz Indie, gdzie roślina również produkowana jest w dużych ilościach. Można więc powiedzieć, że to jak rosną orzechy arachidowe jest dla nich bardzo charakterystyczne i popularna nazwa wykorzystywana w stosunku do tych orzechów nie powinna nikogo zaskakiwać.
Na całym świecie orzeszki ziemne spożywane są jako świeże nasiona oraz jako prażone i solne w formie przekąski. Z orzeszków można produkować masło orzechowe. W USA aż 60% produkowanych orzechów przeznacza się na produkcję masła orzechowego. Bardzo charakterystyczne jest to, że orzechy arachidowe charakteryzują się bardzo dużą dawką aminokwasów, dlatego mogą być cennym źródłem białka. Jednocześnie jednak to również duża dawka tłuszczu więc trzeba liczyć się z tym, że orzeszki ziemne należą do produktów kalorycznych.
Charakterystyczne jest to, że orzeszki arachidowe są silnym alergenem. W przypadku osób z alergią spożycie nawet małej ilości może powodować poważne problemy łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Dlatego w UE istnieje obowiązek umieszczania na opakowaniu informacji o tym, że w składzie znajdują się orzeszki albo są wykorzystywane na terenie zakładu produkcyjnego. Chodzi o to, by ostrzec przed nimi potencjalne osoby mające alergię na te orzechy i mogące po spożyciu mieć problemy ze zdrowiem.