Jak rośnie awokado oraz jak wygląda kwiat rośliny ?

Jak rośnie awokado oraz jak wygląda kwiat rośliny ?

Spis treści:Awokado jest świetnym źródłem białka i błonnika oraz kwasów nienasyconych omega-6 i omega-3. Uwielbiają go dietetycy, a więc potrawy z awokado często znajdziemy w jadłospisie diet prozdrowotnych oraz odchudzających. Jego popularność wzrasta z każdym rokiem i właściwie nietrudno już dostać awokado w polskim sklepie. Chociaż o właściwościach zdrowotnych wiemy już wszystko, nie jest to oczywiste, jak rośnie awokado. Owoc awokado jest konsumowany przez ludzkość już od 700 roku p.n.e. Dowiedz się gdzie i jak rosną awokado.

Jak rośnie awokado

Owoce awokado rosną na drzewach Persea americana, których urocza, polska nazwa brzmi „Smaczliwka wdzięczna”. Awokado jak rośnie, częściowo dojrzewa na drzewie, następnie z niego spada i kontynuuje proces na ziemi. Owoc awokado potrzebuje 6-7 miesięcy, żeby dojrzeć. W produkcji na plantacjach zbiera się awokado jeszcze z drzew, a następnie przechowuje w warunkach chłodniczych. Po zerwaniu awokado dojrzewa w ciągu 2 tygodni, dzięki czemu możliwy jest transport tych owoców oraz zakup przez klientów we wciąż jeszcze dojrzewającej postaci.

awokado jak rośnie
Fot. Awokado – jak rośnie ten zdrowy owoc ?

🍏 Sklepy ze zdrową żywnością🍏

Gdzie rośnie awokado

Drzewa smaczliwki wdzięcznej rosną w miejscach o ciepłym klimacie. Miejsca, gdzie rośnie awokado, mają bardzo ciepły klimat, pozbawiony przymrozków, a także cechują je słabe wiatry. Drzewa awokado wywodzą się z Meksyku, stąd przecież uwielbiane guacamole! Odmiany meksykańskiego awokado rosną na terenach wyżynnych, jednakże znane są miejsca, gdzie rośnie awokado preferujące wzrost na nizinach.Awokado – gdzie rośnie

Poniżej znajduje się lista miejscowości, które posiadają olbrzymie plantacje awokado gdzie rośnie smaczliwka wdzięczna:

  • Meksyk
  • Kolumbia
  • Brazylia
  • Peru
  • Stany Zjednoczone
  • Kenia
  • Izrael
gdzie rośnie awokado
Fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, gdzie rośnie awokado ?

Roślina awokado – jak wygląda

Roślina awokado należy do gatunku wiecznie zielonych drzew wawrzynowatych. Jest ono krzaczaste i wysokie. Osiąga nawet 25m wysokości. Istnieje około 118 gatunków smaczliwki. Roślina awokado posiada liście wielkości 12-25cm, które są skrętoległe i aromatyczne. Mogą być to cieniutkie liście o wyraźnie widocznym pierzastym użyłkowaniu, ale również liście grubsze, skórzaste, pokryte włoskami. Liść z wiekiem traci owłosienie.

Przeczytaj również wpis na temat : Jak przechowywać awokado

Kwiat awokado

Na drzewie awokado kwiat ma postać drobnych kwiatuszków zebranych w postać kwiatostanu wiechowego. Dookoła niej znajdują się malutkie przylistki. Kwiatki są malutkie, skromne, koloru zielonkawo-żółtego. Ich rozmiar to 5-10mm. Są one obupłciowe, co oznacza, że do zapylenia potrzebują pyłku kwiatów innej rośliny. To jeden z powodów, dla których tak istotne jest odpowiednie natężenie wiatru na plantacjach, a więc wybór klimatu do uprawy awokado. Zbyt mocny wiatr może doprowadzić do wysuszenia kwiatów, a tym samym nie pozwolić na ich zapylenie.Powstający z kwiatów owoc ma kształt gruszki, jest klasyfikowany jako jagoda jednonasienna. Do tej samej grupy należy owoc drzewa daktylowego.

awokado kwiat roślina
Fot. Kwiaty awokado

Jak rośnie awokado – podsumowanie

Sposób dojrzewania owocu awokado umożliwia również posiadaczom plantacji na planowanie zbiorów. Zależnie od aktualnych potrzeb rynku, może on rozpocząć zbiory lub je wstrzymać. Tylko bardzo długo dojrzewające na drzewie awokado zaczynają spadać. Awokado poprzez swoją popularność niesamowicie zwiększyło popyt rynku na ten produkt. Z tego tez powodu plantacje uprawiające awokado zaczęły bardzo dobrze zarabiać. Nawet niektóre mafie i kartele narkotykowe spostrzegły w tym biznes i podjęły próby przejęcia plantacji.


Zobacz również:

jak zrobić podpiwek

Jak zrobić podpiwek – przepis na domowy podpiwek

Podpiwek, napój zaliczany go grupy napojów bezalkoholowych do dnia dzisiejszego cieszy się równie dużą popularnością. Charakteryzuje się ciemnym kolorem oraz delikatnie słodkim smakiem, a w jego składzie można znaleźć nieznaczną ilość alkoholu. Jego powstanie datuje się na równie dawny okres jak powstanie piwa, przy czym to właśnie podpiwek jest jego produktem ubocznym.

jak ugotować młodą kapustę

Jak ugotować młodą kapustę?

Potrawy z młodej kapusty są bardzo dobre i zdrowe. W różnych regionach Polski młodą kapustę je się z innymi dodatkami. Najlepsza młoda kapusta jest prosto z pola. Jednak czy wiemy jak przyrządzić młodą kapustę? 

jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

Kaszę jaglaną można przyrządzać na wiele sposobów. Można ją mielić na mąkę, opiekać i dodawać do ciast i pieczywa oraz gotować. Ta ostatnia czynność jest podstawową formą obróbki tej kaszy. W zależności od czasu i sposobu gotowania można uzyskać różną konsystencję. Kasza jaglana na sypko to najpopularniejszy „produkt” gotowania. Kasza w tej postaci może być świetnym dodatkiem do posiłku z mięsem lub warzywami. A jak ugotować kaszę jaglaną na sypko, żeby była smaczna?

jak rośnie pomelo

Jak rośnie pomelo – gdzie rośnie drzewo pomelo?

Pomelo należy do rodziny rutowatych. Drzewo naturalnie występuje w Azji Południowej. Na początku pomarańcza olbrzymia spotykana była głównie w Malezji. Następnie roślina stała się popularnym drzewem owocowym w Chinach. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie czytaj dalej!

jak zrobić chłodnik z botwiny

Chodnik z botwiny – jak zrobić chłodnik litewski ? przepis

Wiosna i lato kojarzą nam się z ogórkami małosolnymi, ziemniakami z koperkiem i grillowaną kiełbasa. Jednak to również czas … chłodnika! Ta pyszna i orzeźwiająca zupa podawana na zimno jest niezastąpionym daniem w czasie upałów. Jest bardzo zdrowa, sycąca, a jednocześnie lekka, dzięki czemu trudno się nią przejeść. Latem na polskich stołach króluje klasyczny chłodnik litewski, choć może przybierać także inne, zmodyfikowane wersje. Wiele kuchni narodowych posiada swój odpowiednik zup podawanych na zimno (jak na przykład okroszka w Rosji czy gazpacho w Hiszpanii). Jak zatem przygotować smaczny, aromatyczny chłodnik litewski?5/5 - (2 votes)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.