Jak rośnie papryka – kiedy sadzić i jak uprawiać paprykę?

Spis treści:
- Jak rośnie papryka?
- Jak sadzić paprykę – przygotowanie rozsady
- Kiedy sadzić paprykę
- Pielęgnacja papryki
- Papryka w ogrodzie i na balkonie
Papryka należy do najzdrowszych warzyw, jakie goszczą w naszym menu. Zawiera duże ilości witamin – (głównie witaminy C, A i E) oraz minerałów, takich jak potas, fosfor, żelazo, wapń, magnez czy też sód). Ponadto, w zależności od koloru, papryki zawierają większe ilości dodatkowych substancji korzystnie wpływające na nasze zdrowie: papryki czerwone zawierają więcej beta karotenu i witaminy A, żółte i pomarańczowe są źródłem luteiny i zeaksantyny zaś zielone dostarczają kwas foliowy i witaminę E.

Jak rośnie papryka?
Choć najprościej paprykę kupić w sklepie – to nie będziemy mieli pewności, czy do jej uprawy nie użyto pestycydów, sztucznych nawozów itd. To, plus fakt, że najlepiej smakuje to co sami wyhodujemy, oznacza, że najsmaczniejsza i najzdrowsza będzie ta, którą sami posadzimy, będziemy obserwować, jak rośnie papryka, jak dojrzewają jej owoce.
Pochodząca z tropikalnej Ameryki papryka jest rośliną wymagającą – przez cały sezon oczekuje ciepła, dużej wilgotności powietrza i podłoża, stałej temperatury gleby, nawożenia i ochrony przed szkodnikami oraz takich zabiegów pielęgnacyjnych jak ogławianie i podwiązywania. Tylko wówczas nie tylko będziemy mieli okazję podziwiać jak nasze papryki rosną, ale też czekać na obfity plon. Poniżej zatem garść porad, jak uprawiać paprykę.

Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Jak sadzić paprykę – przygotowanie rozsady
Choć dostępne są już odmiany znacznie odporniejsze na nasz klimat, a i ten zmienia się w kierunku pasującym – przynajmniej, jeśli chodzi o temperatury – papryce, właściwe warunki najłatwiej zapewnić roślinom pod osłonami – w szklarniach i tunelach. Ambitnym polecamy sadzenie papryki z nasion. Ci muszą zacząć przygotowania już w marcu, wysiewając nasiona na kuwet, a gdy siewki wykształcą ok. 3 liści, rozsadę pikujemy do małych doniczek. Zarówno kiełkujące nasiona, jak i rozsada wymagają jasnego stanowiska, stałej – wysokiej temperatury i wilgotności.
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Kiedy sadzić paprykę
Sadzenie papryki uprawianej pod osłonami powinno nastąpić na początku maja. Poradniki pt. papryka, jak sadzić, wskazują zakres odległości pomiędzy roślinami na 30 – 50 cm, zatem mamy pewien margines, jeżeli chodzi o ilość miejsca. Jeżeli dysponujemy większą szklarnią – zostawiamy między roślinami więcej miejsca, co ułatwi ich pielęgnację. Po posadzeniu, paprykę należy bardzo obficie podlać. Warto glebę wokół roślin wyłożyć słomą lub przykryć agro-włókniną, bowiem ułatwi to utrzymanie stałej wilgotności i temperatury podłoża. Ściółkowanie utrudnia także rozwój chwastów.

Pielęgnacja papryki
Papryka wymaga nawożenia nawozami wieloskładnikowymi takimi jak Azofoska. W pierwszych tygodniach po posadzeniu należy nieco ograniczyć podlewanie (ale nie przesuszać), tak by krzewy nadmiernie nie wybujały. Duża ilość światła słonecznego jest konieczna dla zdrowego wzrostu, a następnie tworzeniu dorodnych owoców. W okresie zawiązywania owoców – czyli w lipcu i w sierpniu – należy zwiększyć regularne podlewanie.
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym
Papryka w ogrodzie i na balkonie
Do uprawy papryki w ogrodzie nadają się odporniejsze odmiany, takie jak żółtopomarańczowa Belladonna oraz papryki czerwone: Mira, Roberta F1, Socrates F1, Zorza. Wysadzane są później – na przełomie maja i czerwca, aby uniknąć przymrozków. Wymagają przewiewnej, próchnicznej gleby o neutralnym do lekko kwaśnego pH. Ważne by szybko nagrzewały się. Stanowisko w ogrodzie wybieramy tak, by krzewy były osłonięte od wiatru – rośliny te bowiem mają stosunkowo delikatne i kruche pędy. Tu także pamiętajmy o Słońcu.

Możemy także spróbować uprawy papryki w doniczce na tarasie lub balkonie. Doniczki muszą być odpowiednio duże, a gleba w nich żyzna i bogata w składniki odżywcze. Pojemniki z krzewami papryki ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu, przewiewnym, ale osłoniętym od silnego wiatru. Tak samo jak w każdej innej metodzie uprawy, tu także musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu.
Zobacz również:
Dalsza część wpisu pod materiałem reklamowym