Jak zrobić ćwikłę na wielkanoc? Ten sprawdzony przepis to hit!
Spis treści:
- Wielkanocny specjał- jak zrobić ćwikłę na Wielkanoc?
- Jak zrobić buraczki z chrzanem- przepis
- Ćwikła z chrzanem- jak zrobić, żeby na pewno się udała?
Ćwikła, czyli chrzan z burakami to przysmak, bez którego trudno wyobrazić sobie świąteczne śniadanie. Przepis na ćwikłę wielkanocną różni się zazwyczaj nieco, w zależności od domu, w którym jest przygotowywany. Każda gospodyni posiada swój tajemny składnik, dzięki któremu chrzan z burakami smakuje niepowtarzalnie.
Wielkanocny specjał- jak zrobić ćwikłę na Wielkanoc?
Czasami jest to kminek, innym razem zioła czy też czerwone wino. Moim zdaniem najlepsza jest jednak wersja najprostsza- wzbogacona jedynie dodatkiem jabłka. Przygotowany w ten sposób chrzan z buraczkami na Wielkanoc idealnie komponuje się z jajkami czy wędlinami, których nie może zabraknąć na świątecznym stole.
Właściwie przygotowany i przechowywany, w zamkniętym słoiku w lodówce, zachowa swoją świeżość nawet przez kilkanaście dni, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jego wyjątkowym smakiem nawet długo po Świętach.
Jak zrobić buraczki z chrzanem- przepis
Składniki:
- 200 g chrzanu ze słoika lub 100- 150 g świeżego korzenia
- 0,5 kg nieobranych buraków
- 1 średniej wielkości jabłko
- 4-5 łyżek octu jabłkowego (lub opcjonalnie jedna duża cytryna)
- świeżo zmielony pieprz
- sól do smaku
- odrobina cukru lub miodu
Sposób przygotowania:
- Świeży chrzan włożyć do wody na całą noc, aby dobrze namókł. Jeśli używamy chrzanu ze słoika należy dokładnie go odcisnąć- ćwikła z chrzanem na Święta powinna być przygotowana jedynie z suchych wiórek.
- Buraki ugotować na parze, ok. 40- 60 min. Czas gotowania zależeć będzie od wielkości warzyw, dlatego też przed odstawieniem ich z ognia należy sprawdzić, czy na pewno nie są surowe.
- Wystudzone buraki obrać, a następnie rozdrobnić przy użyciu blendera lub zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.
- W podobny sposób przygotować chrzan i jabłko- obrać i zetrzeć na drobnej tarce lub przy użyciu blendera.
- Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, po czym doprawić do smaku octem, cukrem, solą i pieprzem.
- Przełożyć do szczelnie zamykanego słoika i pozostawić na kilka godzin, aby składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
Ćwikła z chrzanem- jak zrobić, żeby na pewno się udała?
Przepis na buraczki z chrzanem jest niezwykle prosty i na pewno uda się każdemu pod warunkiem przestrzegania kilku zasad:
- Jeśli używane przez nas buraki są wyjątkowo soczyste warto nadmiar soku wypić lub dodać do barszczu- dzięki temu nasza ćwikła nie będzie zbyt wodnista.
- Należy pamiętać o dokładnym namoczeniu chrzanu- dzięki temu znacznie łatwiej będzie go zetrzeć.
- Używając chrzanu ze słoika zwróćmy uwagę, by był to chrzan „czysty”, bez żadnych dodatków. Dozwolony jest jedynie kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy.
- Świeży chrzan ma w sobie znacznie więcej ostrości niż ten ze słoika, dlatego też należy bardziej uważać przy jego dodawaniu.
Ćwikła przygotowana z powyższego przepisu jest tak pyszna, że na pewno na stałe zagości w Twoim wielkanocnym jadłospisie wzbogacając smak świątecznych potraw. A może warto przyrządzać ją częściej niż tylko raz w roku- buraki z chrzanem to bowiem nie tylko wyjątkowy smak, ale także dawka zdrowych składników odżywczych.