Jak ugotować fasolkę szparagową?
Spis treści:
- Jak długo gotować fasolkę szparagową?
- Fasolka szparagowa – jak gotować?
- Jak szybko ugotować fasolkę szparagową?
- Jak zrobić fasolkę szparagową?
Gotowana fasolka szparagowa cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na delikatny smak i cenne właściwości odżywcze. Jest bogata w białko, które swoim składem jest bardzo zbliżone do białka zwierzęcego, błonnik, witaminę A, witaminy z grupy B oraz sole mineralne, w tym wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo. Z uwagi na niewielką wartość energetyczną (30 kcal/100 g) i niski indeks glikemiczny (IG) fasolka szparagowa stanowi wartościowy składnik diety redukcyjnej i cukrzycowej.
Jak długo gotować fasolkę szparagową?
Fasolka szparagowa zawiera też kwas foliowy, niezbędny dla zdrowia rozwijającego się płodu, stąd zaleca się ją ciężarnym i planującym zajść w ciążę. Należy tylko pamiętać, że fasolka szparagowa nadaje się do jedzenia wyłącznie po ugotowaniu — spożywana na surowo jest trująca i może powodować bóle brzucha i wymioty. Winnym tego stanu rzeczy jest toksyczne białko o nazwie fazyna, które na szczęście rozkłada się podczas gotowania, i po problemie.
W Polsce uprawia się szparagówkę żółtą i zieloną. Różnią się one nieznacznie smakiem i właściwościami. Zielona bywa z reguły bardziej krucha, jakby delikatniejsza i o wyrazistym smaku przypominającym szparagi. Jest też bogatsza w kwas foliowy i witaminę A. Żółta, szczególnie gdy mocno dojrzała, może być twarda i lekko łykowata. Ale nie należy się tym zniechęcać, tylko wyciągnąć łyko, obciąć końce, i do gara! Jak ugotować fasolkę szparagową? Nic prostszego!
Fasolka szparagowa – jak gotować?
Gotowanie fasolki to żadna filozofia, trzeba tylko uważać, aby jej nie rozgotować. Młoda gotuje się szybciej, niż ta mocno dojrzała, a żółta krócej niż zielona. Jak zawsze, warto pilnować garnka i pod koniec gotowania wyłowić jeden czy dwa strąki, aby upewnić się, czy są już dostatecznie miękkie.
Od czego zacząć gotowanie? Przygotuj dostatecznie duży garnek. Na kilogram fasolki bierze się 4 l wody. Do garnka wlewa się wodę i dodaje 2 płaskie łyżki cukru i tyle samo soli. Fasolkę wrzuca się do zimnej wody, a czas gotowania liczy się od momentu zawrzenia wody.
Jak szybko ugotować fasolkę szparagową?
Żółta młodziutka potrzebuje około 8 minut (od zawrzenia wody), trochę starsza 10 minut, aby nabrać miękkości. Zielona fasolka gotuje się nieznacznie dłużej, bo około 15 minut. Jak szybko ugotować fasolkę szparagową? Wybieraj młodą, bo w przypadku mocno dojrzałej czas gotowania się wydłuża. Co do zasady, rozgotowana fasolka wygląda nieapetycznie, traci na wartości odżywczej i, tu ważna informacja dla diabetyków – podnosi się jej indeks glikemiczny (IG).
Jak zrobić fasolkę szparagową?
Fasolkę szparagową można podawać na wiele sposobów. Może stanowić samodzielne danie lub być smacznym dodatkiem. Świetnie smakuje z masłem i bułka tartą. Dodaje się ją do zup i sałatek, w których jest dobrze wyczuwalna, i którym dodaje specyficznego, bardzo lubianego przez wielu smaku. Dobrze łączy się z makaronem oraz warzywami, stanowi też świetny dodatek do jajecznicy i dań mięsnych. Najlepsza jest w sezonie prosto z ogrodu, ale możemy się nią cieszyć i zimą, kiedy jest dostępna w postaci mrożonki. Sięgaj po nią jak najczęściej, bo te małe strączki są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.